avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 218 soluții astăzi
Forum Activitate sarlota

Activitate sarlota

Buna ziua!
Ba da, este vorba despre concediul de crestere a copilului.
Pentru dosarul care se trimite la Bucuresti pentru indemnizatie crestere copil mi se cer si actele de la firma.
Stiu ca e obligata firma sa mi le emita dar daca nu vor ce este de facut?
In felul asta pierd banii care mi se cuvin.
Buna ziua,
As dori sa va intreb ce este de facut in acest caz: Angajatorul refuza sa imi elibereze actele pentru concediul postnatal, pot sa le iau de altundeva?
Va multumesc frumos pentru raspuns!
Buna seara!
Iar revin cu o intrebare la care nu gasesc raspuns si anume: Ocup functia de farmacist sef, urmeaza sa intru in concediu postnatal si din cate stiu eu trebuie sa ma suspende din functie in timp ce stau in concediu. Intrebarea mea este daca angajatorul e obligat sa faca chestia asta sau nu? Daca nu ma suspenda din functie, nu ma afecteaza la concediul postnatal?
Va multumesc frumos pentru raspunsuri!
Va rog frumos sa-mi explicati care ar fi poibilitatile de a nu efectua preavizul.
Multumesc.
Deci fara acordul angajatorului sunt obligata sa respect preavizul, nu?
Ca sa imi depun demisia trebuie sa revin la locul de munca,nu?
Da, dar pe mine ma intereseaza daca sunt obligata sa respect cele 45 zile de preaviz, pentru ca angajatorul nu o sa fie de acord cu demisia la zi.
Buna ziua!
As dori sa intreb daca din concediul postnatal pot sa imi depun demisia la actualul loc de munca dar fara sa mai stau in preaviz?
Mi-am gasit un loc de munca mai bun dar nu stiu daca o sa ma lase sa plec fara preaviz pentru ca am si functie de conducere.
Va multumesc frumos!