avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Angajatorul refuza eliberarea actelor
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Angajatorul refuza eliberarea actelor

Buna ziua,
As dori sa va intreb ce este de facut in acest caz: Angajatorul refuza sa imi elibereze actele pentru concediul postnatal, pot sa le iau de altundeva?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:03, 28 Martie 2013
Potrivit art.8 alin.3 lit.a si b din HG nr.500/2011, coroborat cu art.34 alin.5 C.mun., la solicitarea scrisa a salariatului sau a unui fost salariat angajatorul este obligat sa ii elibereze acestuia:
a) copii ale documentelor existente in dosarul personal;
b) copii ale paginilor din registrul electronic care cuprind inscrierile referitoare la persoana sa si/sau un document care sa ateste activitatea desfasurata de acesta, durata activitatii, salariul, vechimea in munca, in meserie si in specialitate, astfel cum rezulta din registrul general de evidenta si din dosarul personal, in termen de cel mult 15 zile de la data solicitarii.

Refuzul angajatorului de a elibera copii dupa documentele prevazute la art. 8 alin. (3), solicitate de catre salariat constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 300 lei la 1.000 lei de catre ITM.

Asadar, puteti depune o sesizare la ITM ...

Ultima modificare: Marți, 26 Martie 2013
Cornel Vasile, Consilier juridic
1. Pentru concediul de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal) nu trebuie sa va elibereze nici un document.

2. Nu cumva este vorba de concediu crestere copil (CCC)?
Buna ziua!
Ba da, este vorba despre concediul de crestere a copilului.
Pentru dosarul care se trimite la Bucuresti pentru indemnizatie crestere copil mi se cer si actele de la firma.
Stiu ca e obligata firma sa mi le emita dar daca nu vor ce este de facut?
In felul asta pierd banii care mi se cuvin.
Asa cum v-a spus colegul meu mai sus incepeti prin a face o sesizare la ITM.
Paralel cu sesizarea catre ITM , depuneti si actiunea in instanta care poate avea mai multe capete de cerere ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nota de lichidare angelica82 angelica82 Buna seara, Sunt in concediu crestere copil, si doresc sa ma angajez la alta firma . Mi s-a cerut nota de lichidare + alte acte de la fostul angajator.Am ... (vezi toată discuția)
Heeeelp!!! alinaned alinaned Buna seara!am si eu o problema..vreau sa fac impreuna cu sotul pt prima casa,iar eu sunt in crestere copil,mi sa zis ca va trebui sa merg la locul de munca cu ... (vezi toată discuția)
Dosar indemnizatie crestere copil myteo36 myteo36 Buna ziua, angajatorul nu vrea sa-mi elibereze anexa II necesara depunerii dosarului pentru crestere copil. Ce pot face in acest caz? Nu imi permit un proces. ... (vezi toată discuția)