Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Angajatorul refuza eliberarea actelor
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Angajatorul refuza eliberarea actelor

Buna ziua,
As dori sa va intreb ce este de facut in acest caz: Angajatorul refuza sa imi elibereze actele pentru concediul postnatal, pot sa le iau de altundeva?
Potrivit art.8 alin.3 lit.a si b din HG nr.500/2011, coroborat cu art.34 alin.5 C.mun., la solicitarea scrisa a salariatului sau a unui fost salariat angajatorul este obligat sa ii elibereze acestuia:
a) copii ale documentelor existente in dosarul personal;
b) copii ale paginilor din registrul electronic care cuprind inscrierile referitoare la persoana sa si/sau un document care sa ateste activitatea desfasurata de acesta, durata activitatii, salariul, vechimea in munca, in meserie si in specialitate, astfel cum rezulta din registrul general de evidenta si din dosarul personal, in termen de cel mult 15 zile de la data solicitarii.

Refuzul angajatorului de a elibera copii dupa documentele prevazute la art. 8 alin. (3), solicitate de catre salariat constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 300 lei la 1.000 lei de catre ITM.

Asadar, puteti depune o sesizare la ITM ...

Cornel Vasile, Consilier juridic
1. Pentru concediul de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal) nu trebuie sa va elibereze nici un document.

2. Nu cumva este vorba de concediu crestere copil (CCC)?
Buna ziua!
Ba da, este vorba despre concediul de crestere a copilului.
Pentru dosarul care se trimite la Bucuresti pentru indemnizatie crestere copil mi se cer si actele de la firma.
Stiu ca e obligata firma sa mi le emita dar daca nu vor ce este de facut?
In felul asta pierd banii care mi se cuvin.
Asa cum v-a spus colegul meu mai sus incepeti prin a face o sesizare la ITM.
Paralel cu sesizarea catre ITM , depuneti si actiunea in instanta care poate avea mai multe capete de cerere ...