avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 588 soluții astăzi
Forum Activitate cercetasa

Activitate cercetasa

Buna seara!
Sotul lucreaza in belgia cu acte de independent ,in urma carora copii beneficiaza de alocatii europene.alocatia din romania este inchisa din momentul in care am facut dosar de al. Europene.
Eu am resedinta in belgia din nov 2015. Cu fata in varsta de 4 ani.
Baiatul major studiază liceul ,clasa a 12 a in romania. Are buletin de rom. Resedinta la adresa din romania.
Pana in ianuarie 2016 am luat alocatia in contul meu din romania pt ambii copii.
In febr 2016 al. Europene mi au cerut pt 2015 din nou un compozition de menage de la starea civila si un formular tip de la ei pe care tb sa l completez eu in calitate de mama,le am trimis la ei .
In martie mi au cerut sa le spun cine se ocupa de educatia si ingrijirea copilului major din romania.
Le am spus ca se ocupa bunica lui .,mama mea ,eu fiind mama copiilor.
Acu cateva zile am primit raspuns de la alocatii europene ca ,deoarece baiatul are peste 16 ani si nu are aceeasi resedinta cu mama nu are drept de alocatii europene.si tb sa le returnez suma de 583 e. Bani platiti de ei in per. Nov 2015 _ian 2016.
Totodata copilul mic a luat rang 1 si primeste alocatie ca fiind prumul copil nascut ,primind in continuare in contul deschis in belgia pe numele meu.


Ce pot face legal ?exista vreo solutie in a primi in continuare alocatie si baiatul mare care studiaza in rom?
Bunica ii face doar menage,ea avand domiciliul in alta localitate..
Noi ii trimitem lunar baiatului bani pt intretinere.va rog mult care pute ti sa mi dati un raspuns va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția succesiune
bunicu' a avut un cec si mamaia imputernicita . dupa moartea lui mamaia a trecut banii pe numele uneia din fetele ei . este vreo problema ? copii lui nu stiu de acesti bani
Răspuns la discuția succesiune
pamantul este in camp 2 hectare pe numele lui bunicu
mamaia nu are dreptul si la acest pamant?
Răspuns la discuția succesiune
casa e pe numele bunicului
dar de cand s au casatorit mamaia a renovat cu el toata casa
Discuție succesiune
bunica mea a ramas vaduva de 2 luni
a fost casatorita a doua oara cu defunctul timp de 39 ani
ea are 2 copii din prima casatorie si el tot doi din prima casatorie
acum acestia doi copii ai lui vor casa si pamantul
ce drepturi are bunica?o ameninta ca o da afara din casa ca nu are dreptul
maine se duc la un notar


Răspuns la discuția executor judecatoresc
va multumesc pentru raspuns!
ironia dvs. nu si are rostul.

sa stiti ca am pierdut acest proces deoarece partea vatamata a avut martori mincinosi.
dar asta este alta problema si dvs. sigur nu ati intelege.
va multumesc!
Răspuns la discuția executor judecatoresc
n ati inteles ce v am intrebat .
daca vreti sa mi raspunde ti corect va rog.
de ce am primit sa platesc eu toata suma inclusiv cheltuieli de executor?
in urma unui proces de loviri si alte violente am de platit in solidar cu cineva suma de 3300 lei.
azi am primit instiintare de la executorul judecatoresc la serviciu ca eu singur tb sa i platesc suma de 4700 lei.

ce ma sfatuiti sa fac?
Răspuns la discuția Unde se judeca recursul?
in sentinta se specifica 10 zile pentru recurs
dupa fond tribunal buzau,apel curtea de apel prahova unde se mai poate face recurs?

infractiunea este trafic de persoane ,inselatorie fals in acte.

inculpatul arestat.