avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 311 soluții astăzi
Forum Activitate d0z0

Activitate d0z0

@r.gabi:Din pacate nu exista acte.
@frank: Sincer sper sa nu fie asa situatia, nu ma incalzeste cu absolut nimic amenda administrativa.
Dar, vesti bune, saptamana asta se scoate mandatul de aducere.Incepe "panda".#-o
Buna ziua,

Am un vecin care da muzica tare.
Impreuna cu alti 2 vecini am gasit un avocat si incercam sa il dam in judecata.
Problema cu care ma confrunt acum este faptul ca dosarul este depus la sectia de care apartin dar nu poate ajunge in instanta pana cand nu depune declaratie si inculpatul.
Avocatul ne-a zis ca nu are ce sa faca,pe legea noua (din 2005 parca) in acest gen de plangeri trebuie sa treaca inculpatul pe la procuror?! inainte de instanta.
Din ce mi-a zis cursul lucrurilor ar fi: citatii si apoi mandat de aducere.

Problema mea este urmatoarea:
-Vecinul nu este sanatos la cap.
-Nu deschide usa la politie.
-Nu il intereseaza amenzile ca oricum sunt contraventionale.
-Citatiile la fel nu il intereseaza, iar pentru a-l ridica cu un mandat de aducere... (trebuie sa stai cu politia sa il urmaresti si sa fie ei disponibili, nu cred ca ii sparg ei usa sa il scoata din casa pentru deranjare liniste)

In acest punct lucrurile sunt cam blocate.
Imi puteti da cateva sfaturi cum sa fac sa trec dosarul de politie/procuror?! si sa ajung la tribunal?
Imi vine greu sa cred ca nu pot sa fac nimic pana cand nu vine paratul de bunavoie la politie.

Multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri, maine vorbesc si cu agentul responsabil de dosar sa vad cum il conving sa faca un mandat aducere.
Am un vecin care de cateva luni incoace a inceput sa dea muzica foarte tare.
Discutiile amiabile/neamiabile nu au avut nici un rezultat.
El asculta doar in intervalul 09 am -10 pm cu pauza de la 2 la 4 (cand zic asculta inseamna ca in sufrageria mea aud doar basi si imi vibreaza tevile de alimentare calorifer)

Ce s-ar putea face in cazul lui?
Fiind in intervalul 09-10 cu politia nu prea rezolv nimic.