avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 147 soluții astăzi
Forum Activitate camelialexandra

Activitate camelialexandra

stiu ca nu sunt autorizata, dar ma gandeam ca in functie de aceste date, ma pot adresa furnizorului pt a putea veni odata pt toti si sa constate acest lucru.
oricum in momentul de fatza, principala problema a radetuluie ste ca nu TONER si nu am cum sa intru in posesia copiilor documentelor noastre cu ei. INCREDIBIL!!! si ma mai si ameninta ca ne inchid apa calda daca nu platim!!
buna seara,
revin cu o intrebare: daca sunt anumite apartamente care au scoase calorifere din bai sau camere, suprafata la calculul caldurii se scade cu suprafetele acelor camere, sau trebuie sa aiba o hartie recunoscuta de radet??? sau ajunge sa inspectam noi cei din administratia blocului.
mulltumesc
si sa inteleg ca voi taia chitante separate pt fiecare....in parte...eu de exemplu neavand acte ....nu stiu restantele de pana acum....ce fac??
si daca vor fi locatari care vor refuza plata esalonarilor???credeti ca apanova si radet ma vor scuti de la plata esalonarilor pana cand situatia se va clarifica dar cu conditia sa achit facturile curente??
buna seara,
am si eu o intrebare, noi acum luam practic totul de la 0. Avem esalonari la apanova si radet. la apanova 30 mil/luna si radet 70 mil/luna. vreau sa fac liste de intretinere in prima luna pausal, pt ca nu avem nici un istoric ca urmand in luna urmatoare sa calculam pe consumul real. ce includ in lista de intretinere? includ si aceste esalonari restante??? nu este ca si cum as recunoaste penalitatile la furnizori?? eu una nu sunt de acord cu acele penalitati cand ele nu sunt savarsite din vina mea. as proceda in felul urmator: as calcula intretinerea in functie de facturile curente pana cand situatia s-ar clarifica, as cere clementa la ei, printr-un angajament de plata a facturilor restante si curente, fara penalitati, pana la clarificare. ce credeti?? as proceda corect?
Blocul este format din 3 scari, din cate am inteles de la locatari scara 1 ar putea sa devina asoc de proprietari deoarece ar fi separata cu totul de restul scarilor. Eu stau la scara 3. De aceea sunt si acesti 2 presedinti, unul de la sc 1 si celalalt pt scara 2 si 3. Este un singur cenzor care la ultima sedinta a afirmat ca este doar un simplu locatar (de la sc.1). Nu stiu cine i-a ales, nu stiu ce acte exista in spatele numirii lor din moment ce toata lumea stie ca tot blocul este asoc de locatari si actele refuza sa le predea. La ultima sedinta cand am ales noul comitet, puteau sa vina (cei de la sc.1) sa spuna, noi avem organizatia noastra, nu ne intereseaza de voi. dar nu, au venit doar sa se certe si sa acuze nici ei nu stiau pe cine. Adica nu au venit cu nici o solutie. Acum cand fac cercetari am descoperit niste chitante de ale mele din nov,dec 2008 (sc.3) stampilate cu 2 stampile dreptunghiulara (pe care scrie asoc. de locatari bl ..., sc.2+3) plus una rotunda (pe care scrie asoc de Proprietari scara 1). ultima mea chitanta din sept are o stampila dreptunghiulara pe care scrie asoc de locatari bloc ... fara specificatie de scari. O vecina de la sc.1 mi-a spus ca li sa cerut in nenumarate randuri BI si s-ar fi incasat si bani pt formarea asoc de propietari, dar totusi nimeni nu stie ce este de fapt. plangerea penala am facut-o pe Gestiune frauduloasa si delapidare, ma intrebam daca pt folosirea unui antet fals exista alta acuzatie..
Cei de la radet si apanova, mi-au spus ca pot veni in calitate de presedinte (cu imputernicire la mana) sa inchei angajamente de plata pt datoriile existente. Intentionam sa formam asoc de propr. pe fiecare scara, dar trebuie mai intai sa rezolvam probl. existente. Cum putem sa ne despartim cand noi avem datorii in valoare de 350.000 lei.????
imi cer scuze ca tot revin, dar in curand voi deveni detectiv deoarece tot mai descopar ciudatenii. M-am uitat pe niste chitante mai vechi si am descoperit o chitanta pe care erau 2 stampile, una dreptunghiulara cu asoc de locat bl..sc 2+3, si peste o stampila rotunda cu asoc de proprietari scara 1. dar nimeni nu stie ca acea scara sa fii devenit asoc de propietari. ma puteti ajuta sa inteleg ce inseamna asta? si daca exista o asemenea stampila, dar legal nu exista acea asoc....cum se procedeaza??
fiind asociatie de locatari, stampila cu "asociatia de locatari bl. " este aceea dreptunghiulara si o folosesc pt chitante si cea cu numele meu de exemplu pt contracte??
va trebui oare sa o facem diferita ca design de cea veche??
va intreb deoarece am auzit tot felul de pareri.
buna seara,
ma confrunt cu aceeasi problema la blocul in care m-am mutat de 2 ani de zile. Am aflat ca avem o datorie totala de 350.000 lei la furnizorii cunoscuti, binenteles esalonari care nu au fost facute s.a.m.d.
problema cea mai grava la noi este faptul ca nu avem nici un fel de act , nici macar o ultima lista de intretinere. Nimeni nu mai recunoaste nimic, nu exista presedinte, cenzori sau comitet si cu toate ca pe fatada blocului scrie asciatie de propietari nu suntem decat una de locatari.
ne-am organizat rapid, eu sunt noua presedinte, si am luat semnaturi de jumatate plus 1 dintre locatari pentru, noua administratie, expertiza contabila, plangere penala, imputernicire pt mine de a reprezenta blocul in relatia cu statul, furnizori. am citit apometrele si am facut un tabel centralizator exact ca la un bloc nou. vom face liste de intretinere pe baza facturilor de la furnizori si vom calcula pausal pentru prima luna asta pt a putea plati la furnizori o parte din datorii. Toti furnizorii au colaborat si ne sprijina in actiunea noastra prin amanarea somatiilor de inchidere a utilitatilor. Dorim sa deschidem un cont in banca, se poate daca suntem asociatie de locatari???
problema nr 1??? cum putem incasa??? fara sa avem o stampila sau chitantier...ceva??? NU AVEM NIMIC! de asemenea aceeasi situatie este la toate blocurile la care dansa a fost administratora.
luni cand adun toate duplicatele de facturi, voi inainta si plangerea penala la politie??
am citit toate forumurile si ma inspaimanta inconstienta oamenilor.
la adunarea generala se uitau crucis la mine cand le-am zis ca puteau incheia o asigurare de raspundere profesionala pe numele administratorului.
ce ma sfatuiti sa fac in continuare si pt a putea incasa???
multumesc mult si traiasca internetul oamenilor inteligenti :)
camelia