avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 219 soluții astăzi
Forum Activitate ptar

Activitate ptar

Răspuns la discuția Demisia fara preaviz
Puneti problema unei plangeri la ITM in cazul in care nu va aproba demisia fara efectuarea preavizului. Eu cred ca asa veti rezolva cel mai simplu pentru ca este 110% ilegal ceea ce face firma respectiva.
Referitor la model demisie fara efectuarea preavizului cred ca gasiti pe Internet.
Răspuns la discuția Sot violent
CRM2013 a scris:

Bolnav sau nu , acest om este daunator familiei sale. Din pacate, de multe ori, nu e vorba de o boala , macar asa ar fi explicabil felul in care se comporta , ci e vorba doar de egoism , de lipsa de iubire , de slabiciune care nu-i permite sa-si recunoasca greselile , ci doar sa se infurie si sa ii gaseasca pe cei apropiati vinovati de toate problemele lui. Si , astfel sa ii pedepseasca .
Problema grava a acestei femei si a copiilor ei , este ca sta alaturi de o persoana instabila . Asa cum am mai spus , aduna-te...gandeste-te daca mai poti trece prin ceea ce treci , daca, acum ierti, si apoi el va face (da, in general, reiau ostilitatile) la fel , si te vei gasi in aceeasi situatie, dar , mai tarziu , poate mai traumatizata si tu , si copii . Cred din suflet ca pentru casnicie, trebuie sa avem rabdare, toleranta, intelegere...dar nu pentru batai date cu sete , insulte si umilinte . Crede-ma........timpul nu va rezolva nimic. Ia-ti viata in maini , acum, cand esti tanara , ai job si familie care sa te ajute.
Mult noroc..!!


Revin la ideea mea - duceti-va la mai multi doctori (dupa ce in prealabil il convingeti).
Nu renuntati asa usor daca inca il iubiti si/sau aveti bunuri in comun care va pot da viata peste cap. Cel mai simplu si de de 2 lei sfat pe care il veti primi in viata este "renunta". De asta sunt putini cei care o duc bine si mai multi din cei care o duc rau (din mai multe puncte de vedere).
tudorvaleriu a scris:

Daca cititi cu atentie mesajele anterioare si extrasele din HG 355/2007 vedeti ca angajatorul plateste toate controalele si analizele medicale fie ca sunt la angajare fie ca sunt dupa angajare.


Offtopic: ce tare...si cand ai angajati care vin si pleaca si tot asa..oare legea respectiva mai ramane impartiala? Offf
Răspuns la discuția Nu mai putem sa dormim
Eu am 2 contracte cu BGS-ul (firma securitate/paza/protectie) pt. 2 locatii diferite. Am scapat complet de orice problema. Din punctul meu de vedere as renunta la ideea cu Politia deoarece va trebui sa investiti (in functie de noroc) multa munca de convingere. Am patit-o de nenumarate ori si am observat dezinteres clar din partea ORGANULUI ;-) Eu as desfiinta Politia tinand cont de majoritatea personajelor pe care le-am intalnit si de care am tot auzit. Ce tot atatea sesizari scrise si timp pierdut etc. Sa aplice legea clar si pe loc si asa isi vor face loc de buna ziua din partea tuturor.

Partea a 2-a - din cate stiu, stationarea sub geamul apartamentelor (de la parter daca nu ma insel, este ilegala..mai ales cand vorbim de galagie etc.) Vorbiti si cu un avocat.

Ah, si referitor la 112 = praf in ochi pentru astfel de probleme. Am testat si 112 de 2 ori fara succes ba mai mult mi-am pus avocatul la ora 3 dimineata sa le explice politistilor (foarte tari in gura si mici in creier) articolele din legea care le permitea sa dea amenda si sa-i duca pe recalcitranti la sectie. FARA FOLOS.
Răspuns la discuția Sot violent
Martonze a scris:

medicul i-a recomandat sa-l paraseasca urgent, ca sotul are schizofrenie, daca ceea ce i-a relatat e adevarat.


Exact ce spuneam mai devreme. Eu unul ma duc la 2-3 doctori si imi fac analizele tot asa doar pentru ca traiesc in Romania...si inca mai doresc sa traiesc.
Schizofrenia se trateaza din cate stiu. Un doctor care spune "paraseste-l pe loc" din punctul meu de vedere nu e un doctor bun. Rolul unui doctor este de a trata & rezolva problema din mai multe puncte de vedere necontind specializarea.

Am N exemple despre doctori, daca vreti sa schimbam subiectul, care pur si simplu isi bateau joc de pacienti. Si o spun si din proprie experienta si nu numai.

Succes utilizatorului si chiar de ar avea sindromul Borderline, tot exista tratamente. Totul e cum reusiti sa ajungeti pana acolo.
Răspuns la discuția Sot violent
Martonze a scris:

Cazurile descrise se muleaza perfect pe tulburarea de personalitate Borderline si persoanele care manifesta acest sindrom mai inainte distrug pe cei din preajma lor, apoi pe ei insisi-sunt predispusi spre suicid.
Trebuie sa parasiti urgent un asemenea individ, inainte ca intr-o criza sa confunde propriul gat cu gatul dumneavoastra.


De ce aproape un diagnostic (apropos, sunteti doctor?) cand toata lumea uita de amenintarea cu divortul in cazul in care nu doresti o consiliere psiho...pentru cupluri. Parerea mea...

Ati incercat sa puneti punctul pe I si sa amenintati ca il parasiti sau chiar sa o faceti si sa ii propuneti ca rezolvare a problemei cautarea unei solutii la un psiholog?

Sindromul Borderline este unul complex si va spun din proprie experienta ca si un psihiatru/psiholog se poate insela. Ex. - eu, varsta de 14 ani, parintii mei speriati ca joc la jocuri de noroc...dus la un psihiatru (matur, cu experienta, conducea un spital), care dupa nici 5 minute m-a diagnosticat cu sindromul respectiv. Curios cum de viata mea decurge totusi excelent (din toate punctele de vedere) fara incidente de acel gen (violenta, nervozitate, distorsionare a realitatii, etc.). Si sa nu uit, in cele 5 minute de discutie, a vorbit 99% din timp doar "expertul" nu si pacientul (adica eu). Inca sunt curios la varsta de acum cum de a ajuns la diagnosticul respectiv :)

Eu cred ca trebuie sa fortati nota un pic si sa apelati si la un tip de santaj, exact ca in cazul minciunilor albe..daca intelegeti ce vreau sa spun. Doar ati spus ca aveti lucruri in comun si nu numai si ca va este teama de un partaj, etc...

Oricum, incercati sa strangeti dovezi = inregistrare convorbiri telefonice mai dure, camera filmat mascata in casa, martori, etc. Toate acestea pot fi acceptate in cazul unui proces intentat pt. violenta domestica, etc., fapt care ati fi uimita cat de mult ar putea sa-l schimbe pe sotul Dvs., asta in cazul in care nu e intr-adevar dus cu pluta cum spunea utilizatorul Martonze si nu inghite amenintarea cu procesul.

Pana la urma, aveti o relatie de lunga durata din cate inteleg. Probabil ca inca exista o legatura emotionala. N-ar fi pacat sa dati cu bata-n balta inainte de a testa si alte solutii?

Succes.
Răspuns la discuția Trebuie sa plec de acasa!
cercellucian a scris:

de aceea imi doresc f mult sa plec de aici !!!! acum sper ca ma intelegeti !


Atunci pleaca - esti majora pana la urma - si nu te mai uita inapoi. Parintii trebuie sa fie primii la care un copil poate apela in cazul unei probleme dar se pare ca in cazul tau lucrurile nu stau chiar asa. Fii doar atenta la orice detaliu nou din viata ta pentru ca esti tanara si fara ajutor/protectie. Analizeaza in profunzime orice schimbare si gandeste pe termen lung orice doresti sa faci.

Daca esti suficient de atenta vei reusi sa iti refaci viata si sa uiti.

Nu-ti pot ura decat succes.
iar tanarului minor ii legati trompele pana dupa 18 ani


UIMITOR ce sfaturi proaste pot da unii. Presupun ca ar trebui sa propuna cineva si castrarea pentru astfel de cazuri?
Răspuns la discuția Testament cu legatar universal
@romascanu

Foarte utile sfaturi si pe langa asta sunteti si foarte iute in rationament. Probabil puneti pasiune si aveti experienta iar asta face ca majoritatea sfaturilor Dvs. sa ajute mult. Observ ca faceti chiar si exercitii de imaginatie = ghicitul in cafea :-) - ceea ce intr-adevar nu prea se vede la restul colegilor Dvs. care se rezuma in general strict la ceea ce spune autorul subiectului (care fie vorba, nu stie sa-si prezinte problema in cele mai mici detalii de la bun inceput).

Totusi pe mine personal ma deranjeaza sfatosenia Dvs. de mama/bunica/etc. pe care o afisati in majoritatea postarilor.

Sunt convins ca sunteti un avocat bun (va urmaresc postarile) dar n-ati putea sa va rezumati strict la problema discutata? Nu de alta, dar si eu pot spune de ex. ca am avut cateva intamplari nefericite sau mai bine spus pacaleli din partea unor avocati de v-ar lua durerea de cap numai daca as deschide gura sa povestesc ce tampenii au putut sa spuna si sa faca. Si nu sunt singur dupa cum mai citesc pe aici sau aud de la unii amici.

Multumesc pentru intelegere si sper ca moderatorul sa inteleaga ca o admir totusi pe Doamna Romascanu - doar ca mi-as dori mai multa intelegere din partea dansei pentru noi, cei fara studii de drept, aici, pe forum.
Acelasi lucru mi-as dori si din partea Doamnei Romascanu - doar putina intelegere.
Patrick_ a scris:

Poate era normal să nu ajungeți în această situație (și nu neapărat să existe o portiță și pt ei)...
Nu sunteți singurul taximetrist din țara asta. Sunt destui alții care nu-și pun asemenea probleme deoarece nu ajung în acestă situație.


Merg cu taxiul de ani si ceea ce spune initiatorul postului este adevarat. Daca ar respecta legea (parcari/opriri in locuri permise) probabil ca n-ar mai face bani din taximetrie (iar eu si altii ca mine, am trebui sa navigam prin Bucuresti cu masinile personale).

Offtopic...il aplaud pe utilizator pentru faptul ca nu lasa lucrurile asa. Stiu multi taximetristi in aceeasi situatie care nici n-ar vrea sa auda de plata amenzilor sau transformarea lor in ore de munca in folosul comunitatii. Pe de o parte au dreptate. Faptul ca primaria a dat atat de multe licente de taximetrie, ca se accepta taximetristii din Ilfov in Bucuresti si ca nu sunt parcari suficiente cred eu ca sunt scuze bune pentru cineva care isi castiga banii din meseria de taximetrist.