avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 622 soluții astăzi
Forum Activitate scatalin

Activitate scatalin

Buna ziua,Am inteles ca sa modificat facturarea la unitatile bugetare conform carei legi ??si de cind intra in vigoare??-Unitatea noastra face facturi electronic din anul 2007.As dori sa stiu daca e vro modificare ??????
Buna ziua,As dori sa stiu cum am putea sa mai recuperam din debite ,din accidente si agresiuni conf, legi 95/2006,Spitalul trebuie sa recupereze sumele de la acesti debitori si suma trebuie sa o dea la CJAS cf, icm,tarif caz ponderat ,suma realizata, indiferent de ce suma cheltuita de unitate trebuie sa dam pe fiecare caz inregistrat ca accident si agresiune acesti bani ?????????? Sa integistrat debite din accidente si agresiuni de peste 3 mil,in care s au facut somati si apoi au fost predati la comp.juridic pt, recuperare in contabilitate s au inregistrat in contul 411.81-este bine ?, cit timp va sta in acest cont serv, contabil au facut somati si dupa somati s au introdus in acest cont de litigiu,cit timp vor sta in acest cont.Dupa o perioada de timp in care debitori nu platesc se pot introduce intr un cont in afara binantului ??????????
Va multumes pentru raspunsul primit si sa doresc tot binele din lume,sper sa imi fie bine ca nu imi mai gasesc linistea cu acest apartament, m am inbolnavit psihic sotul sa inbolnavit de diabet din cauza stresului, am cautat in disperare acest lichidator si nu am primit nimic de la el, nici instiintare nimic, acum ramine sa fac rost de bani si sa ma duc la avocat sa cer ce mi ati comunicat radierea ipoteci , acum e acum stresul mai mare dar il rog pe dumnezeu sa nu ma lase pe drumuri.Va multumesc din tot sufletul,si va doresc nu mai bine .
Multumesc pt.informatie dar chiar nu stiu unde in ce judet e acest Tribunal -Judecator Sindic ? si chiar nu am auzit de asa ceva :sorry:,si mi se va da mie ca persoana fizica voie sa solicit un dosar sa il rasfoiesc, multumesc pt. toate informatiile .
Am facut o cerere de intrare in masa credala am copie cu un nr, de inregistrare atit.si nu am primit nici un raspuns.
Am fost pacalit in anul 2000, de o banca populara............cum imi pot recupera suma? unde de la cine lichidatorul nu este de gasit,sediul din judet sa desfiintat si am inteles ca este un lichidator in Bucuresti,am depus in anul 2000,suma de 24 mil pt. ca sa imi dea suma pt. a cumpara un apartament,amdepus cu increderea ca au mai fost ca mine si au reusit,dar eu am fost un nefericit,am ramas pe drumuri cu doi copii,pt.ca vindusem o garsoniera de nefamilisti ca sa pot depune acesti bani sa imi iau apartament. am facut toate formalitatile care mi le au cerut am mai cheltuit pe acte cel putin 10 mil,si la final mi sa spus ca banca a intrat in incapacitate de plata si nu mai imi da nici macar bani mei,in acel moment nu am mai putut sa ma ridic dupa scaun cel putin 1 ora,nu ma gindeam decit ca sunt pe drumuri,si sunt si in ziua de astazi pe drumuri ca nu am mai reusit sa cumpar nimic,unde sa ma duc cu cine sa vorbesc chiar aceasta situatie ma macina de atitea ani si as vrea sa il vad pe cel care mi a distrus viata,la cine voi mai recupera vrodata acesti bani????
Nu o luati ca o bucurie eu am vindut o casa sa pot cumpara o alta casa acest apartament care l am ipotecat si am depus cei 16 mil la ei,credeti ca mi ar conveni sa ramin brusc fara casa.cum sa fie o bucurie ca nu am platit ratele ?am vrut sa platesc ratele dar unde?va intreb si va rog sa imi raspundeti ca vad ca ocoliti subiectul nu trebuia sa trimita instiintare de plata acest lichidator?unde sa platesc pt. recuperarea debitului?Am stat cu frica atitea ani ca voi fi pe drumuri cu bani mei am avut casa si am depus bani la ei si uite ce a esit aceste banci populare a terminat foarte multa lume cred ca stiti.au depus bani la ei si nu l ea mai dat nimic inapoi. Aceasta banca era sa depui bani tip car si iti dadea bani sa cumperi casa ,noi am fost primi care am obtinut acest credit dar sunt famili care au depus bani la ei si nu l ea mai dat bani pt. casa e jarmaneala pe fata,si spuneti ca ma bucur ca nu am platit ratele stinti ce e in sufletul meu ,am un cont cu bani trebuia sa ma instiinteze unde sa platesc nu dau nici o dobinda si penalizare cit timp nu ma instiintat unde sa platesc.Vin iar cu rugamintea de a mi raspunde clar-LICHIDATORUL BANCI TREBUIA SA MA INSTIINTEZE UNDE SA PLATESC DEBITUL??????????? ERA DE DATORIA LUI ?
Deacord cu dvs, dar nu este problema banilor ,este problema ca nu dam de lichidator sub nici o forma si el ca lichidator nu trebuia sa ne instiinteze atitea ani in ce cont sa platim debitul,daca noi nu am avut unde sa platim?, nu adresa nimic noi am platit pina in anul 2004,si contul sa inchis datorita treceri cu conturile IBAN,El ca lichidator nu avea datoria sa ne anunte unde platim ???-o instiintare de plata ceva ,unde sa ma interesez si chiar suntem noi vinovati ca el nu a trimis nimic??-nu sunt datori ca lichidatori sa trimita acasa o instiintare ?-Am inteles de la Notar ca pot cere la registru comertului ca precum nu mai exista ,e valabil???
Nu exista nici un certificat de mostenitor ,sunt nepoti- dar se platesc locurile de veci pe numele strabunici moarte de 15 ani? si exista decit eu ca am avut grija de strabunica in actele garsonerei specificat,nu au nici o valoare daca reese ca eu am avut grija de ea? am vrun cistig de cauza daca ma judec ?
Am o sora care nu poate sa isi faca buletin, din cauza ca nu stie daca sotul ei a divortat, a inteles ca a divortat ei sunt despartiti de 14 ani dar nu stie daca el a divortat, si buletinul a expirat al ei si nu stie unde sa caute cine poate sa ii caute de 14 ani in urma s au despartit si fiecare a plecat in alt judet acum ar vrea sa stie daca a divortat si ce sa faca ?