avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 732 soluții astăzi
Forum Activitate VladGG

Activitate VladGG

Iata cateva clarificari:
Fiica Dvs. fiind cu domiciliul in strainatate, firma fiind straina (externa Romaniei), legislatia aplicabila si donatiei si actiunilor firmei (cotate, necotate la Bursa ?) este aceea a statului respectiv (membru, nemembru UE ?)

Atat firma cat si fiica sunt intr-o tara ne-membru UE, iar actiunile nu sunt cotate la bursa (firma e "privately held"). Eu va trebui sa platesc impozit tarii respective oricum, dar ma intrebam daca si statul roman va vrea impozit?

Apoi, mai tarziu, daca vreau sa vand din actiuni si sa-i donez fiicei (de ex. sa isi cumpere o casa acolo), statul roman va vrea impozit la momentul respectiv? Tara in care locuieste ea nu percepe impozit pt. o asemenea donatie din strainatate.

Pachetul de actiuni poate fi de mare valoare (sute de mii de euro), dar firma e inca in faza de inceput, deci poate sa aiba succes sau sa dea faliment in cativa ani. Cate actiuni imi doneaza depinde si de cat impozit va trebui sa platim; nu-mi pot permite sa platesc impozit mare acum.
Fiica mea (cetatean roman stabilit in strainatate) vrea sa imi doneze actiuni intr-o firma straina. Am doua intrebari:

(1) Se plateste impozit statului roman pt. asa o donatie? Daca da, cat? Si cine datoreaza impozitul: eu sau fiica-mea?

(2) Daca in viitor vand actiuni si apoi vreau sa donez banii din vanzare fiicei mele, se datoreaza impozit statului roman?

In general, cam cat costa tranzactiilea astea?

Multumesc.