Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit pe donatie de actiuni inspre/dinspre ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit pe donatie de actiuni inspre/dinspre strainatate

Fiica mea (cetatean roman stabilit in strainatate) vrea sa imi doneze actiuni intr-o firma straina. Am doua intrebari:

(1) Se plateste impozit statului roman pt. asa o donatie? Daca da, cat? Si cine datoreaza impozitul: eu sau fiica-mea?

(2) Daca in viitor vand actiuni si apoi vreau sa donez banii din vanzare fiicei mele, se datoreaza impozit statului roman?

In general, cam cat costa tranzactiilea astea?

Multumesc.
VladGG a scris:
Fiica mea (cetatean roman stabilit in strainatate) vrea sa imi doneze actiuni intr-o firma straina. Am doua intrebari:
(1) Se plateste impozit statului roman pt. asa o donatie? Daca da, cat? Si cine datoreaza impozitul: eu sau fiica-mea?
(2) Daca in viitor vand actiuni si apoi vreau sa donez banii din vanzare fiicei mele, se datoreaza impozit statului roman?
In general, cam cat costa tranzactiilea astea?

Buna ziua,
Fiica Dvs. fiind cu domiciliul in strainatate, firma fiind straina (externa Romaniei), legislatia aplicabila si donatiei si actiunilor firmei (cotate, necotate la Bursa ?) este aceea a statului respectiv (membru, nemembru UE ?)
La ce valoare estimati pachetul de actiuni ?
Sunt multe variabile de care depinde raspunsul la intrebarile Dvs.
Cu stima,
Iata cateva clarificari:
Fiica Dvs. fiind cu domiciliul in strainatate, firma fiind straina (externa Romaniei), legislatia aplicabila si donatiei si actiunilor firmei (cotate, necotate la Bursa ?) este aceea a statului respectiv (membru, nemembru UE ?)

Atat firma cat si fiica sunt intr-o tara ne-membru UE, iar actiunile nu sunt cotate la bursa (firma e "privately held"). Eu va trebui sa platesc impozit tarii respective oricum, dar ma intrebam daca si statul roman va vrea impozit?

Apoi, mai tarziu, daca vreau sa vand din actiuni si sa-i donez fiicei (de ex. sa isi cumpere o casa acolo), statul roman va vrea impozit la momentul respectiv? Tara in care locuieste ea nu percepe impozit pt. o asemenea donatie din strainatate.

Pachetul de actiuni poate fi de mare valoare (sute de mii de euro), dar firma e inca in faza de inceput, deci poate sa aiba succes sau sa dea faliment in cativa ani. Cate actiuni imi doneaza depinde si de cat impozit va trebui sa platim; nu-mi pot permite sa platesc impozit mare acum.
legalmgm a scris:
Fiica Dvs. fiind cu domiciliul in strainatate, firma fiind straina (externa Romaniei), legislatia aplicabila si donatiei si actiunilor firmei (cotate, necotate la Bursa ?) este aceea a statului respectiv (membru, nemembru UE ?) [ /quot]

VladGG a scris:
Iata cateva clarificari:
Atat firma cat si fiica sunt intr-o tara ne-membru UE, iar actiunile nu sunt cotate la bursa (firma e "privately held"). Eu va trebui sa platesc impozit tarii respective oricum, dar ma intrebam daca si statul roman va vrea impozit?
Apoi, mai tarziu, daca vreau sa vand din actiuni si sa-i donez fiicei (de ex. sa isi cumpere o casa acolo), statul roman va vrea impozit la momentul respectiv? Tara in care locuieste ea nu percepe impozit pt. o asemenea donatie din strainatate. Pachetul de actiuni poate fi de mare valoare (sute de mii de euro), dar firma e inca in faza de inceput, deci poate sa aiba succes sau sa dea faliment in cativa ani. Cate actiuni imi doneaza depinde si de cat impozit va trebui sa platim; nu-mi pot permite sa platesc impozit mare acum.

Buna ziua,
Tranzactia (donatia) fiind efectuata intr-o tara membra UE, taxele si impozitul eventual datorate sunt de competenta statului in cauza.
Totusi, actiunile fiind transferate in mana Dvs. iar tranzactia fiind de valoare mai mare de 15.000 Euro, in speta sunt aplicabile prev. OUG nr. 53/2008 privind modificarea si completarea Legii nr. 656/2002 pentru prevenirea si sanctionarea spalarii banilor, precum si pentru instituirea unor masuri de prevenire si combatere a finantarii actelor de terorism, a fost publicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 333 din 30 aprilie 2008.
Pentru restul scenariului Dvs. consultati un specialist in fiscalitate.
Cu stima,
legalmgm, utilizator