avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Activitate Lochness

Activitate Lochness

Răspuns la discuția A doua executare silita
am inteles, multumesc frumos.
Buna ziua,
Situatia este urmatoarea:
Salariul net este aproximativ de 2500 ron plus bonuri, platesc o pensie alimentara de 1000 de ron lunar, am o executare silita pe un apartament care momentan este suspendata datorita legii darii in plata, acum vine a doua executare silita pentru plata unei sume de bani restanta la plata pensiei alimentare.
Nu detin decat masina pe numele meu.
Intrebarea este :
- avand in vedere ca pensia alimentara si prima executare ajung deja la cuantumul de 1/2 din salariu , ce se intampla cu cea de-a doua executare ?
- avand in vedere ca prima executare este suspendata, o sa mi se retina bani pentru cea de-a doua ?
Multumesc frumos pentru raspunsuri.
Nu inteleg...din moment ce din consfintirea acordului de mediere rezulta o hotarare judecatoreasca pentru ce mai trebuie sa merg la executor ?
Nu e suficient sa o duc la servici si acestia sa se conformeze ?
Am inteles. O sa facem asta. Presupun atunci ca nu vor mai exista discutii privitoare la prioritatea platilor la mine la servici, nu ?
Multumesc mult.
Tocmai de aceea am fost la mediator ca sa evitam instanta si implicit cheltuieli inutile. Este obligatorie aceasta consfintire ? Este din nou nevoie de avocati ?
Multumesc.
Am facut impreuna cu fosta sotie un act de mediere prin care ma oblig sa-i virez 50% din salariu ca pensie de intretinere pt 3 minori conform legii, l-am dus la servici insa compania nu vrea sa-l puna in aplicare pe motiv ca am nevoie si de o acceptare a acestui act de la executor .
Este normal asa ceva ? Nu pensia de intretinere a copiilor are prioritate inaintea celorlalte popriri ? Va rog sa ma ajutati si cu articole din lege si un raspuns urgent daca se poate.
Multumesc.
Multumesc pentru raspuns, vi-am ascultat sfatul si am deschis un cont pe numele unuia dintre copii.
Ma gandesc insa sa maresc pensia alimentara la 50 % din salariu, asa cum se prevede in codul civil pentru 3 copii. In acest caz, din jumatatea care imi mai ramane, executorii mai au dreptul sa retina ceva ?
Multumesc.
Buna ziua,
As vrea sa va rog sa-mi dati un sfat in urmatoarea problema :
- in urma divortului platesc pensia de intretinere pentru 3 minori, undeva in cuantum de 40% din venituri, in urma intelegerii amiabile cu mama, pensie pe care am cerut societatii unde lucrez sa o vireze direct in contul mamei.
- restul de 10 % pana la jumatate din salariu, este poprit in urma executarii silite a apartamenutului pe care eu si mama l-am avut in comun inainte de divort.
- mama pana de curand nu a avut poprire pe conturi, nu stiu din ce motiv. Acum insa are si ea, acest lucru afectand in afara salariului si pensia.
Intrebarea este :
- se poate face un document intre mine si mama, in care sa specifice ca doreste sa-i virez pensia intr-un alt cont pe un alt nume?
Poate ceva in genul unui acord de mediere sau orice alt document pe care sa-l pot duce la servici si sa cer viramentul banilor in acest alt cont. Societatea la care lucrez nu accepta plata salariul cash, numai in cont. Oare asta e legal ?
Multumesc.
Am uitat un detaliu...este normal/legal ca la sedintele de mediere sa participe si avocatii partilor ?
mirebire a scris:

Sunt convinsa ca le place copiilor acolo si sunt convinsa ca sunteti purtat de bune intentii in ceea ce-i priveste pe copii. Si mai sunt si convinsa ca sotia dvs a fost de acord (implicit sau explicit) sa mergeti cu copiii la tara.
Ce vad insa este un munte de durere si resentimente care se rasfrang asupra copiilor pentru ca atat dvs cat si sotia sunteti prea aproape de subiect ca sa-l puteti privi in ansamblu.
Mie imi este clar ca veti divorta, desi nu ati introdus nici unul actiune de divort inca si nici nu v-ati pus de acord asupra divortului.
Va indrumam spre mediere pentru ca aveti nevoie repede de o parere din exterior careia sa ii puteti prezenta amandoi situatia asa cum este in realitate si care sa va prezinte ce optiuni aveti si cum influenteaza ele copiii. Hotararile le veti lua dvs si mama copiilor dvs. Insa e bine sa fiti constienti de efectele lor asupra tuturor.
Nu va indemn catre instanta (indiferent ca e vorba despre actiune in fond sau depsre ordonanta prezidentiala) pentru ca in instanta orice dialog intre parinti se dilueaza spre disparitie.
Pentru parinti care sunt amandoi interesati de binele copiilor lor instanta e un fel de "toata lumea pierde".
Daca nu vreti mediere incercati macar o consiliere, orice sfat profesional venit de la o persoana neimplicata in situatia dvs v-ar putea ajuta.


va multumesc foarte mult pentru raspuns, intr-adevar asa este. suntem de acord cu medierea, am fost la prima sedinta de informare iar astazi urmeaza prima sedinta de mediere. Sper din tot sufletul sa putem ajunge la un numitor comun.