avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 633 soluții astăzi
Forum Activitate alex139rom

Activitate alex139rom

Răspuns la discuția 2 suspendari
Confuzia mea s-a bazat in mare parte si pe faptul ca agentul avea bratul stang in forma literei L intoarsa. Nu era ridicat drept, ci de la umar la cot inspre stanga si de la cot in sus.

Insa daca as retrage contestatia la prima suspendare pe data de 26, cu conditia ca prima suspendare sa intre in vigoare de la aceasta data, cea din urma suspendare se va suprapune sau se va adauga la prima?
Si o ultima intrebare, de la cat timp dupa retragerea contestatiei, mi se va suspenda dreptul de a conduce?

Va multumesc anticipat pentru ajutor.
Răspuns la discuția 2 suspendari
Problema e ca nu cred ca pot castiga primul proces, baza pe care am depus contestatia fiind destul de firava, iar contestatia am depus-o mai mult pentru faptul ca nu-mi permiteam ramane fara permis in acea perioada.
Din cate stiam anterior, avand in vedere ca e primul termen de judecata, ma pot duce sa-mi retrag contestatia procesului verbal.
De asemenea, in PV la rubrica "puncte de penalizare" este trecuta mentiunea: " In autoturism se mai aflau inca 4 persoane" desi erau numai 3 pe care le-au legitimat persoane care sunt dispuse sa depuna marturie.
Răspuns la discuția 2 suspendari
Va multumesc pentru sfat
Pentru clarificare: Dupa ce se proclama sentinta, mi se va mai da o dovada cu drept de circulatie valabila 15 zile?

Discuție 2 suspendari
se da urmatoarea situatie:
deschis proces pentru depasire pe linia continua in data de 6 decembrie 2009 cu termenul de judecata in data de 26 martie 2010

In seara asta, in timp ce mergeam langa o alta masina pe un drum cu 2 benzi eu pe banda a2a iar celalalt pe banda 1, un politist se pune intre cele 2 benzi si ridica mana stanga ca sa oprim. Deoarece acesta era pozitionat intre cele 2 beni de pe acelasi sens, am crezut ca ii facem semn doar celui din dreapta mea, am incetinit pana la 10km/h si vazand ca nu schiteaza nici un gest mi-am continuat drumul cum am mai facut de cateva oriin aceasta situatie, fara sa-mi spuna nimeni nimic. Repet, politistul era pozitionat intre cele 2 benzi de pe acelasi sens si nu pe axul drumului. Dupa un km, ma opreste o alta patrula, care se pozitioneaza in fata mea si la care opresc. Din urma vine cel de care trecusem cu un km inainte si ma intreaba de ce nu am oprit. Ma legitimeaza, ii legitimeaza pe ceilalti 3 ocupanti, imi pune fiola ( care iesise 0) dupa care se duce la masina si imi incheie un PV cum ca nu am respectat indicatiile politistului rutier care se sanctioneaza cu 240 lei amenda si suspendarea permisului pentru 30 de zile, cu dovada de 15 zile care a carei valabilitate se incheie pe 27 martie.
Deoarece totul s-a bazat pe o confuzie (deoarece mai patisem asa) mi-e ciuda de ceea ce s-a intamplat. Credeti ca poltistul a procedat corect deoarece nu s-a plasat pe axul drumului?

Si daca ma duc sa le dau permisul pentru cazul de pe 26 martie, pentru care am deschis proces, si pentru care in perioada 26 martie-25 aprilie nu voi avea voie sa conduc, cele 30 de zile din noua suspendare se vor suprapune sau voi avea o suspendare de 60 de zile?
Răspuns la discuția contestatie proces verbal?
Ma puteti ajuta cu redactarea unui motiv de scris in contestatie?
Nu prea stiu ce sa trec.
Răspuns la discuția contestatie proces verbal?
[IMG][ link extern ] ]
am reusit sa scanez procesul verbal
Va salut cu respect si doresc sa va cer ajutorul cateva neclaritati:
-pe data de 21.09.2009, am fost oprit de catre un echipaj al politiei pentru ca am efectuat o depasire desi era linie continua. Am fost si filmat si a fost pus si un martor sa semneze. Banuiesc ca in fata unor asemenea dovezi, nu am cum sa contest decizia de suspendare a permisului pe 30 de zile, insa sunt nevoit sa depun o contestatie deoarece am nevoie de permis in interes de serviciu, in special in luna decembrie cand nu are cine sa ma inlocuiasca.
Singura solutie, dupa parerea mea, este sa contest veridicitatea procesului verbal intocmit, si, uitandu-ma a doua zi pe proces, am observat ca, desi aveam bifata casuta in care se confirma "retinerea permisului de conducere" permisul nu mi-a fost retinut, pe motiv ca nu l-am avut asupra mea. In acelasi proces verbal imi este trecuta si sanctiunea legata de faptul nu aveam documentele asupra mea (permisul si buletinul), pe care chiar le uitasem in alta masina.
-Si inca ceva... in procesul verbal este trecuta si faptul ca am folosit luminile de intalnire incorect (asa zisele "flash"-uri), insa eu folosisem luminile incorect(masina politiei, fara insemne, era in fata mea iar eu incercam sa avertizez ceilalti conducatori ce veneau din sens opus faptul ca tocmai am trecut de un radar) cu aproximativ 4 km inainte ca el sa ma opreasca, oprindu-ma numai dupa ce l-am depasit incalcand marcajul continuu.
-Plus ca, in procesul verbal, agentul a modificat cuvantul "intalnire" in cuvantul "drum" ingrosandu-l pe ultimul peste cel din urma. Au voie sa faca asa ceva pe un act oficial? Ca sa nu mai zic de faptul ca numele strazii la care locuiesc, a fost scris la rubrica unde este trecut CNP-ul. De asemenea, datorita faptului ca a scris explicatia a 3 incalcari ale legii pe un singur proces verbal acesta trecut la rubrica "CONFISCAREA_______..." urmatoarea propozitie: "a folosit corect luminile de drum fata de auto din fata" ce era continuarea de la "...si nici nu".
-Mentionez ca la rubrica "Alte mentiuni" am trecut "Nu am obiectiuni" deoarece, cand m-a oprit agentul, mi-a zis ca m-a oprit pentru folosirea incorecta a luminilor de drum (chiar a fost iritat de acest lucru, ridicand tonul vocii acuzandu-ma ca "l-am fu**t din spate cu farurile"), iar eu crezand ca procesul verbal este doar pentru cele 2 puncte de penalizare, am zis sa nu o lungesc (ma grabeam) si sa termin mai repede cu ei.
Credeti ca m-as putea folosi de vre-o una din aceste "nereguli" pentru a contesta procesul verbal?

Va multumesc anticipat si imi cer scuze pentru timpul retinut

P.S. Cum fac cu plata amenzii (in valoare de 720lei) astfel incat sa pot depune contestatie dar sa respect termenul de 48 de ore de la data incheierii procesului verbal pentru a o putea plate la jumatate. Doresc ca prin plata amenzii sa nu se intelega faptul ca sunt de acord cu sentinta acordata.

Va multumesc anticipat inca o data