avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 158 soluții astăzi
Forum Activitate julia06

Activitate julia06

Răspuns la discuția Ajutorul de incalzire
Da,cam complicata situatia,nu stiam ca trebuie sa duc si adeverinta#-o.Mai am si eu o masina dar este pana in 1600 cm.Daca ar veni sa faca ancheta sociala vecinii ar spune ca sotul a plecat si nu stim nimic de el,am preferat sa spun asa vecinilor din mai multe motive.
Totusi noi nu figuram cu venituri impozabile,doar alocatia fetitei de 42 ron,masina ne-au luat-o socrii iar el este plecat cu ea.Eu nu lucrez pt. ca nu am cu cine lasa fetita si decat sa muncesc o luna si sa dau aproape toti banii la bona am preferat sa stau acasa cu ea.El nu castiga in fiecare luna o suma fixa si de aceea ma gandeam ca poate mai reduc cheltuielile cu caldura.As fi vrut sa-i fac si fetitei bursa sociala la scoala dar nu pot pt. ca trebuie sa duc acte si pt. el iar el mai vine tocmai in martie.
Pana la urma ce ma sfatuiti sa fac?Sa depun actele doar pt. mine si fetita sau sa renunt?Pot spune ca sotul a plecat si nu stiu nimic de el.
Răspuns la discuția Ajutorul de incalzire
dianami a scris:

Puteti beneficia de ajutorul pentru caldura daca va incadrati in prevederile ordonantei de urgenta. Atata timp cat la intretinere figurati doar dumneavoastra si copilul, pe cerere va treceti doar dumneavoastra si copilul.
Am mai deschis o discutie pe aceasta tema in forumul despre asociatii de proprietari/locatari.


Multumesc pt. raspuns,am citit dar noi locuim la casa.De incadrat ne-am incadra toti 3,sotul munceste in strainatate fara contract,doar ca nu vreau sa il trec pt. ca pe numele lui este inmatriculata o masina cu capacitate 2000.
Buna ziua
Sotul meu este plecat din tara,eu stau acasa cu copilul.
As putea beneficia de ajutorul pentru incalzire?Ma intereseaza daca pot depune actele si sa ma trec doar eu cu copilul.
Răspuns la discuția Citire contoar lumina
pneagu a scris:

Aveti obligatia sa lasati persoana imputernicita sa citeasca indexul periodic (la 3 luni) pentru a ajusta consumul dat de dv. si cel real.
In privita comportamentului persoanei puteti depune o sesizare la furnizorul serviciului (se poate face si online).


Daca eu nu sunt acasa,el poate intra fara sa fiu de acord?Eu pot spune ca mi-a disparut ceva din curte sau din casa si il pot acuza pe el.
Nu am fost niciodata impotriva sa intre cineva sa citeasca contoarul gazelor sau al luminii doar ca nu sunt de acord sa mai intre aceasta persoana,mai ales in lipsa mea,iar el vine in fiecare luna,nu la 3 luni.
Buna ziua

As dori sa stiu daca sunt obligata sa primesc in curte pt citirea contoarului pe cel trimis sa faca asta.
Eu am cont pe net si in fiecare luna dau indexul on line,dar cel care vine sa citeasca imi spune ca sunt obligata sa il las in curte sa citeasca el.Eu nu vreau sa il primesc pt. ca mereu vine beat si ma deranjeaza felul in care vorbeste,mai exact "da de ce nu platesc factura la el,ca el se deplaseaza degeaba,cand ii plateam factura nu imi dadea restul cat trebuia,spunea ca trebuie sa bea si el ceva ca nu degeaba merge atat drum.
Saptamana trecuta eu am fost la munte,cheia de la poarta a avut-o varul meu care sta langa mine,el a spus ca vrea sa citeasca contoarul si ca are o citatie sa imi opreasca lumina pt. ca in urma cu 3 luni nu i-a dat mama voie in curte sa intre sa citeasca.
Intrebarea mea este daca el are voie sa intre pe proprietate in lipsa mea sau daca sunt acasa sunt obligata sa il las in curte.
Nu stiu daca am postat la sectiunea care trebuie,rog moderatorii sa mute.
Răspuns la discuția Demisie
Multumesc pt raspuns.Nu sunt lamurita cu statul peste program dupa tura de noapte.
Daca ma hotarasc sa le fac reclamatie unde ar trebui sa merg?Ii pot da in judecata,ce dovezi ar trebui sa aduc?
Răspuns la discuția Demisie
Buna seara
As avea nevoie,va rog,de cateva informatii suplimentare.
Azi a fost ultima mea zi de munca,am efectuat preavizul legal de 15 zile,problema este cu orele suplimentare care sigur nu imi vor fi platite toate,doresc sa stiu ce pot face in acest caz.
Am lucrat la o firma cu program de noapte,8 ore de luni-vineri.In fiecare zi am stat peste program 2,3,4 ore pe zi,atat inainte de demisie cat si in perioada preavizului,luna aceasta ar trebui sa am 25 ore,dar si in celelalte luni am stat la fel si aveam maxim 10 ore.
As dori sa stiu unde pot reclama angajatorul pt neplata orelor si ce pot face.
Va mai rog sa imi spuneti daca este legal dupa program de noapte zilnic sa se mai stea suplimentar n ore,ITM-ul ar putea lua vreo masura?
Multumesc!
Răspuns la discuția Demisie
Multumesc pt raspuns.Eu am semnat un act prin care sunt de acord sa efectuez ore suplimentare,vreau doar sa stiu daca nu mai stau peste program,in perioada preavizului,angajatorul poate lua vreo masura impotriva mea.
Eu as vrea sa nu mai stau nici in preaviz,dar sa vedem daca voi putea cadea la intelegere cu ei.
Discuție Demisie
Buna ziua
Vreau sa imi bag demisia la munca.Daca nu am semnat inca un act aditional la CIM ar trebui sa stau in preaviz doar 15 zile?
In perioada preavizului nu mai vreau sa stau peste program,este vreo problema?
Multumesc!
Răspuns la discuția Contract banca
Nu mi se pare normal sa merg iar dupa adeverinta,sa merg iar la celelalte banci pt a-mi da alte extrase de cont si sa pierd timpul din cauza unor incompetenti.O sa apelez la alta banca,dar totusi as vrea sa depun si o reclamatie,pt a nu se mai intampla si altor posibili clienti.
Totusi ce fac cu contractul semnat?Unde ii reclam?