avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 584 soluții astăzi
Forum Activitate JR_23

Activitate JR_23

Buna ziua

Firma platitoare de TVA, avem marfa intracomunitara care urmeaza sa expire.
Trebuie sa platim TVA pe aceasta marfa?

Va multumesc
Buna ziua,

Firma este din Ro fara datorii la stat si cu contributiile platite la zi.

Din diverse motive s au acumulat mari datorii la furnizorii straini care nu mai pot fi achitate.Se doreste inchiderea acestei firme,deoarece activitatea nu mai poate fi continuata(asociati care s au retras,fonduri insuficiente)
Ce ma sfatuiti?

Va multumesc!
nucu$ a scris:

Este un motiv invocat subliniindu-se intentionat diferenta intre riscurile produse:
1.-alunecarea zapezii pe panta acoperisului neprevazut cu dispozitive anti deplasare;
2.-avarii datorate greutatii stratului de zapada statica depus pe acoperis.(deformari, prabusiri,etc.)
Probabil o rezolvare nu va posibila decat eventual in urma unei negocieri.


Da dar...mie mi se pare o prostie sincer...asa se poate invoca orice motiv pt absolut orice dauna si astfel asiguratorul nu plateste nimica!:(
albastrel_2 a scris:

Daca ati incheiat polita obligatorie...doar cu cele 3 riscuri(cutremur, alunecari teren si inundatii de la apa pluviala) asiguratorul este indreptatit sa nu acorde daune.


asigurarea este obligatorie Flexi Plus
Flexa: incendiu,trasnet, explozie,caderea aparatelor de zbor,lovirea auto.gaz, vapori,cheltuieli necesare demolare si CALAMITATI NATURALE:cutremur,inundatii,aluviuni, fenomene atmosferice,prabusirea si alunecarea terenului ,greutatea stratului de zapada.

Daca este mentionat in asigurare si greutatea stratului de zapada,de ce nu se ofera despagubiri???
Buna ziua,

Am incheiat cu o soc. de asigurari o polita obligatorie de asigurare a locuintei. In urma iernii si datorita stratului gros de zapada mi-au fost distruse burlanele de la casa acestea necesitand reparatie sau chiar inlocuire.
Polita conform riscurilor de asigurare include si Greutatea zapezii(pe langa multe alte riscuri)
Astfel am avut surpriza sa imi fie respins dosarul de dauna pe motiv: Polita nu acopera daunele provocate de alunecarea zapezii:O

Ce parere aveti? sa le fac reclamatie la Comisia de supraveghere a Asigurarilor?
Sincer eu eram multumit si daca imi ofereau ei o suma conform calculelor lor,fara sa imi aprobe devizul primit de la firma.

Multumesc,
Răspuns la discuția Tatii trec la schimbat scutece?
Multumesc frumos de raspuns!

sper totusi la mine sa nu fie cazul de somaj, deoarece nasc in mai si contr. expira in iulie,deci banii nu ii pierd:) pt ca am cele 12 luni lucrate
iar peste 2 ani baniesc ca imi voi gasi altceva de lucru
Buna ziua,

Conform stirilor de ieri:
Articolul 11 se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"Art. 11
Dreptul la concediul pentru cresterea copilului stabilit potrivit prevederilor art. 2 alin. (1) se acorda pe baza netransferabila persoanelor ai caror copii se nasc incepand cu data de 1 martie 2012, precum si celor aflate in situatiile prevazute la art. 8 alin. (2), incepand cu aceasta data, in situatia in care ambele persoane din familia respectiva indeplinesc conditiile de acordare a acestuia, dupa cum urmeaza:
a) cel putin o luna din perioada totala a concediului de crestere a copilului este alocata uneia dintre persoanele care nu a solicitat acest drept;
b) in situatia in care persoana prevazuta la lit. a) nu solicita dreptul la concediul care ii revine, celalalt parinte nu poate beneficia de dreptul la concediu in locul acesteia."

Totusi am urmatoarele intrebari:

1. ce se intampla cu mamele care opteaza pt 2 ani de CIC?
2. in cazul meu,contractul e determinat si nu am unde sa ma intorc la munca...

Multumesc
Răspuns la discuția CM determinat la gravide
o alta nelamurire...nasterea ar fi la sf. lunii mai....CM inceteaza in 01 iunie...in cazul in care nasc mai tarziu...risc sa imi pierd indemnizatia?
Răspuns la discuția CM determinat la gravide
am 12 luni lucrate,dar nelamurirea mea este: daca eu nasc cu o luna inainte de expirarea CM ,nu ar trebui ca contractul sa fie suspendat pana la intoarcerea mea din concediu ingrijire copil?
Buna ziua,

Tocmai ce am aflat de sarcina,iar CM este determinat(prelungire a 2-a oara) pana in iunie 2012.Data nasterii ar fi in mai 2012.
Ce drepturi am? beneficiez de indemnizatie?
Angajatorul e obligat sa imi prelungeasca contractul?sau pot sa imi caut altceva de lucru la intoarcere din concediu?
Inca o intrebare :) cand trebuie sa informez angajatorul de sarcina?

Va multumesc frumos,