avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Activitate adinnaiasi

Activitate adinnaiasi

buna dimineata , am si eu nevoie urgent de un model cerere contestatie pentru permis austo suspendat.
Permisul mi-a fost ridicat fara drept de conducere in timp ce me aflam la trecerea la nivel cu calea ferata,in momentul in care sa trec peste linii a inceput sa sune alarma la calea ferata, inapoi nu mai aveam cum sa dau, aveam masina in spate ,iar agentul a spus ca am trecut pe culoarea rosie.Eram 4 soferi in masina , nici unul din noi nu a vazut culoare rosie.Vreau sa contest si sa fac cerere pentru restituire..ma puteti ajuta urgent?
fratele meu a avut un accident cu motoscuterul. totul s-a intamplat pe un drum comunal, pietruit pe care abia incap 2 masini intr-o curba cu vizibilitate cam redusa insa nesemnalizata ca atare. problema e ca el pregatea scuterul de vanzare si a mers circa 300 metri la o casa sa taie o toba la sucterul ala, si fiindca urma sa o vanda nu i-a mai facut asigurare auto.la intoarcere el mergea cu circa 30-40 km/h undeva pe mijlocul drumului incercand sa evite gropile care erau prin zona.in curba venea o masina situata tot pe mijlocul drumului , insa dupa spusele lui si ale catorva martori ,masina avea viteza.in curba s-au seziat prea tarziu si s-u ciocnit frontal.fratele meu zice ca a incercat sa il evite insa a fost prea tarziu.celalat zice ca a incercat si el sa franeze si ca venea pe banda lui ,si a ajuns pe mijlocul strazii deoarece aincercat sa evite contactul cu scuterul.si tot asa. cine credeti ca e vinovat in aceasta situatie?
Răspuns la discuția interogatoriu droguri
va rog un raspuns urgent ..incerc sa il sun dar are telefonul inchis, probabil retinut pentru perchezitie...
Au voie politistii sa il retina atat de mult?
buna ziua !
Prietenul meu a fost prins intro seara in compania unor baieti care aveau droguri la ei, mentionez ca prietenul meu nu avea absolut nimic asupra lui si nici nu a consumat droguri vreodata. au fost luati cu totii la sectie pentru interogare si spre dimineata a ajuns acasa.
Acum , aseara in jurul orei 3 am , i-au chemat la interogatoriu iarasi, de 12 ore nu stiu nimic de el.ce se poate face in aceste conditii? il pot retine la sectie daca nu exista nici o dovada cum ca si el ar fi fost implicat.pur si simplu i-a salutat si atunci iau ridicat politia.A fost omul nepotrivit la momentul nepotrivit.
Răspuns la discuția acte casa
am inteles ca cu aceasta zdelca pot merge in instanta si prin hoatarare judecatoreasca , aceata chitanta ar putea fi recunosctuta ca si contract vanzare-cumparare.
Răspuns la discuția acte casa
bioenergeta a scris:

In primul rand Primaria nu are autoritatea de autentifica acte.
Chitanta sub semnatura privata nu va da dreptul de a continua dvs actele.
V-ar trebui procura din partea parintilor sa continuati procedura, sau sa refaceti chitanta pe numele dvs.


la casa la care locuiec paritnii a fost intrerupta energia electrica si as dori sa o redeschid.este valbila zdelca , in locul actului de proprietate pana se termina actele de perfectat. aceasta zdelca se poate autentifica intr-un fel la notar.
Discuție acte casa
in 2002 parintii au cumparat la tara o casa cu teren, urmand a prefecta actele..au inceput rol pe casa insa nu l-au terminat datorita banilor sau timpului,au incheiat o zdelca , pe care primaria a autentificato.ideea este ca acum parintii , mama s-a imbolnavit de schizofrenie iar tata si-a luat lumea in cap si a plecat de acasa nu e de gasit .Eu fiind fiica cea mare as putea sa continui a prefecta actele fara prezenta tatalui meu , sau alte demersuri care ar mai putea fi.
Răspuns la discuția executare silita irevocabila
multumesc
Răspuns la discuția executare silita irevocabila
deci nu include dosar penal sau eu stiu inchisoare..
am primit o hotarare de la judecatorie ,executare silita si irevocabila in care sunt obligata sa achit 5000 lei in termen de 15 zile ,am primito dupa 4 zile , ce se intampla in cazul in care nu achit la timp.nu detin nici un imobil sau masina.