Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... acte casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

acte casa

in 2002 parintii au cumparat la tara o casa cu teren, urmand a prefecta actele..au inceput rol pe casa insa nu l-au terminat datorita banilor sau timpului,au incheiat o zdelca , pe care primaria a autentificato.ideea este ca acum parintii , mama s-a imbolnavit de schizofrenie iar tata si-a luat lumea in cap si a plecat de acasa nu e de gasit .Eu fiind fiica cea mare as putea sa continui a prefecta actele fara prezenta tatalui meu , sau alte demersuri care ar mai putea fi.
In primul rand Primaria nu are autoritatea de autentifica acte.
Chitanta sub semnatura privata nu va da dreptul de a continua dvs actele.
V-ar trebui procura din partea parintilor sa continuati procedura, sau sa refaceti chitanta pe numele dvs.
bioenergeta a scris:

In primul rand Primaria nu are autoritatea de autentifica acte.
Chitanta sub semnatura privata nu va da dreptul de a continua dvs actele.
V-ar trebui procura din partea parintilor sa continuati procedura, sau sa refaceti chitanta pe numele dvs.

la casa la care locuiec paritnii a fost intrerupta energia electrica si as dori sa o redeschid.este valbila zdelca , in locul actului de proprietate pana se termina actele de perfectat. aceasta zdelca se poate autentifica intr-un fel la notar.
Nu este valabila. Zdelca (chitanta de mana) nu este valabila pentru transmiterea dreptului de proprietate. Acesta se transmite doar prin act de vanzare-cumparare autentificat la notar. Pentru a putea benefica de utilitati pe numele dvs (inclusiv contractele aferente) trebuie sa aveti act notarial.
am inteles ca cu aceasta zdelca pot merge in instanta si prin hoatarare judecatoreasca , aceata chitanta ar putea fi recunosctuta ca si contract vanzare-cumparare.
Parintii dvs trebuie sa introduca actiune pentru pronuntarea unei hotarari judecatoresti care sa tina loc de contract de vanzare-cumparare, impotriva persoanei de la care au cumparat casa cu chitanta de mana.