avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 713 soluții astăzi
Forum Activitate lazarica18

Activitate lazarica18

Discuție Muzician
Suntem o familie. Eu sotul cant la orga, sotia- voce iar fiul(elev)-saxofon, cantam la evenimente ocazional, nu avem atestate si am dori sa stim ce trebuie facut pentru a intra in legalitate?
Discuție Amplasare gard
Cum trebuie amplasat un gard intre doi vecini din bca cu latimea de 25cm?
Am avut mostenire un teren intravilan, insa primaria nu a mai vrut sa-mi dea acel teren si mi s-a dat un altul. Nestiind exact locul unde se afla cei de la primarie mi-au trimis persoana care se ocupa cu cadastre, sa-mi bata tarusii(cum se zice in popor)
Acest domn mi-a cerut cate 50Ron pentru fiecare tarus(in total 4 tarusi)
Si ma intreb daca este corect sa platesc acesti bani. Si daca nu, cui trebuie sa ma adresez??
Discuție CASS
ce persoane sunt scutite de la plata cass??
Care sunt actele necesare obtinerii unui certificat de revolutionar? Si daca se mai pot depune?
Am PFA din anul 2000 cu activitati comerciale, sunt pensionata la limita de varsta si pana acum nu am platit decat datoriile catre Ministerul de finante, cu aceasta noua ordonanta care sunt obligatiile mele?
Răspuns la discuția C.A.S retroactiv
CASS se plateste din 2005 pt PFA sau din 2010?
Daca o persoana are PFA de multi ani si este pensionata la limita de varsta, daca nu a fost instiintata , ca trebuie sa plateasca CAS, este obligata sa plateasca din anul 2005 inclusiv penalitati?
ce acte imi sunt necesare pentru depunerea declaratiei la CASS?
daca o persoana este pensionata la limita de varsta cu grad de handicap accentuat si are un PFA ce fel de declaratii trebuie sa depuna cu noua lege ?