avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 395 soluții astăzi
Forum Activitate sssilvia

Activitate sssilvia

In data de 05.02.2014 am fost chemat la sectorist , precum ca sunt reclamat ca am batut un copil de 10 ani, care se juca in fata masini mele in parcare ca i am tras o palma si l am bagat cu capul in zapada , sustin si in reclamatie ca eu in data respectiva nu am esit din casa si nici nu stiu de vrun incident ca niste copii s au jucat in jurul masini mele ca eu m am repezit spre ei ca imi distruge masina sustin ca nu stiu nimic, Reclamantul ma identificat dupa masina asa ma gasit sustine .nu sunt vinovat nu stiu despre ce e vorba , am fost deranjat degeaba sustin ca sunt si bolnav cu inima ce se va intimpla in final cica reclamantul are martor copii , eu pe cine am ca am stat in casa pe sotie ..
Ce puteti sa imi spuneti , in cazul vatamari corporale a unui accident conf. legi si art.313. din l.95/2006 legea sanatati cum se inregistreaza in contabilitate partea vatamata s au cel ce a produs accidentul, agresiunea , ca debitor, se raporteaza CJAS partile vatamate , si se inregistreaza in contabilitate cel ce a produs vatamarea normal conf. legi dar trebuie trimis catre organele de cercetare sa ne specifice cine a produs vatamarea , cel ce a fost vatamat cite odata nu stie cine la vatamat dar in urma cercetari organelor de Polite cu adresa trebuie comunicat normal si dupa aceea se inregistreaza ca debitor cel vinovata de producerea accidentului , agresiuni.deci cf.adreselor de la Politie.
O intrebare foarte importanta pentru mine , la institutia care lucrez s au introdus de ani de zile conform acestei legi si acestui articol , clienti care au fost victime accidentelor si agresiunilor, nu cum spune articolul 313 din lege 95/2006 , cel care produce o vatamare corporala , ani la rindul s au trimis somati la victime dar sa ne comunice cel ce la vatamat , acum in evidenta contabila am debite din 2007 pina in prezent si au trecut de mult termenul prescriptiei , vin cu rugamintea sa imi spuneti in ce conditi se pot scoate din evidenta si dusi in contul 8034 , cu ce forme legale , ma confrunt cu situati in care se da din umeri ca nu se stie daca ati putea sa imi spuneti forma legala , totusi ar trebui nu sa fie clienti cu dosare pe rol si restul scosi din evidenta dar cum toti clienti au fost somati , dar de recuperat sume foarte putin , acum sunt amenintata de sefi ca imi iau mie din salariu o treime de ce ? m am facut datoria i am somat din punc de vedere contabil ce sa mai fac ? ce forme sa fac legale.?
Din 1995 , o casa cu act vinzare cumparare , cu mama jumatate si cu sora mamei jumatate , in prezent casa se vinde noi nu stim daca in acel act e trecut tata care a decedat, ni sa comunicat de mama ca trebuie facuta mostenirea pt. a se vinde casa.
Mai exista o casa unde sunt proprietari parinti , nostri noi suntem doi frati si nu vrem la casa unde a muncit tata sa ii dam semnatura in favoarea mamei.
Daca se face succesiunea se face pe amundoua proprietati sau putem sa facem doar pt. una ?
In casa care sta mama si e facuta cu tata care e mort nu vrem sa dam semnatura , daca se face sucesiunea putem specificat ca nu dam decit pt. o proprietate,?
Răspuns la discuția Acte mostenire
nu stim daca tatal e trecut in actul de proprietate daca e trecut trebuie facuta succesiunea ?
se poate face succesiunea doar pt. o proprietate s au pt. tot ?
Discuție Acte mostenire
Buna ziua , am o intrebare , caut un raspuns , mama mea are o casa mostenita de la parinti ei cu act de vinzare cumparare dar pe jumatatea casei din 1995 si pe cealalta jumatate are sora ei , casa acum in prezent se vinde , in actul de vinzare e trecuta doar mama , tata nu e trecut i sa spus de la notar ca sa faca succesiunea , tata fiind decedat , noi suntem doi frati vrem sa ii dam semnatura mamei sa vinda acea casa mostenita de la parinti ei ce se poate face ? sora ei insista sa facem mostenirea si sa ii cedam mamei ,
mama mai are o locuinta impreuna cu tata la aceasta casa nu vrem sa ii dam semnatura ce putem face ? putem sa desbatem mostenirea numai pt. casa care e cu sora ei cu specificatie sa dam semnatura numai pt. acea casa cum ne sfatuiti ?
la locuinta care sta si e facuta cu tata inpreuna noi nu vrem sa ii dam semnatura .