avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 204 soluții astăzi
Forum Activitate Lavinika

Activitate Lavinika

Buna ziua, as avea nevoie de ajutor prvind urmatoarea speta:
- O societate (micro) platitoare de TVA la trimestru cumpara un auto (4locuri)care nu indeplineste conditile pentru a fi considerat nou;
- vanzatorul german are cod valid de TVA, dar a emis factura cu TVA german(19%), tva evidentiat pe factura, factura nu contine mentiune "regim special, TVA inclus"
- cumparatorul roman, platitor de TVA(la trimestru), a inmatriculat autoturismul in Romania
- singurul document justificativ care atesta achizitia este factura emisa de vanzatorul german si platita de cumparatorul roman, nu exista document de vama, de transport pentru ca autoturismul a fost ridicat din curtea vanzatorului din Germania de reprezentantul firmei care oricum se deplasa din Germania in Romania si a facut acest serviciu gratuit.
In situatia in care nu exista un doc de transport, operatiunea poate va fi considerata operatiune intracomunitara impozabila in Romania, adica
AIC declarandu-se in 390(?BAZA TVA 10.925Eur sau Total 13.000Eur)respectiv in 092 fiindca depaseste 10.000 Euro si se va trece la TVA lunar?
SAU achizitia este neimpozabila in Romania deoarece este o achizitie efectuata pe teritoriul Germaniei, fara ca autoturismul sa fii fost expediat de furnizor sau transporat de catre cumparator din Germania in Romania (masina a venit pe roti) evidentiindu-se doar in Decontul de TVA la rd. "Achizitii de bunuri si servicii scutite de taxasau neimpozabile" fara rapotare in 390VIES si D092 privind trecerea la TVA luanr.
Se poate recupera TVA platit in Germania?
Va multumesc! :justcuz:
Cum procedez pentru retragere spor de week-end?
multumesc
Răspuns la discuția cesiune leasing financiar
Nu am cum sa demonstrez valoarea de piata a bunului(doc. justificative) asa ca voi factura la valoarea ramasa de amortizat astfel?
461=%
7583
4427
%=213
6583
281
deci nu va fi o prpblema faptul ca nu am facturat ratele achitate avand in vedere ca acestea nu sunt egale cu valoarea reala.?

Va multumesc mult
Răspuns la discuția cesiune leasing financiar
Asadar sa facturez masina la valoarea neamortizata sau la voloarea de piata sau la totalul ratelor( ceea ce nu mi se pare corect cum am zis mai sus)???#-o
Ultima rata ce a mai ramas de achitat dupa cesiune a fost facturata catre persoana fizica.
Răspuns la discuția cesiune leasing financiar
Dar este normaal ca persoana pe care s-a transferat leasingul sa plateasca ratele, in cazul nostru toate mai putin ultima avand in vedere ca autorismul este deja folosit 3 ani si nu mai are aceiasi valoare?.( valoarea reala este mai mica):O
MULTUMESC
Răspuns la discuția cesiune leasing financiar
Asadar trebuie sa intocmesc facura pt. asociat cu totalul ratelor pe care le-a achitat firma? dar firma nu este inca in posesia bunului pt. ca nu s-a incheiat leasingul in momentul cedarii bunului.
multumesc
Am urmatoarea situatie:
-am incheiat un contract de leasing financiar in iul 2008, obiectul contractului: Autoturism
- in Iun 2011 s-a achitat penultima rata
- in Iul 2011 se face un Act Aditional la contractul de leasing prin care utilizatorul cedent(firma) cedeza toate drepturile si oblig. catre utizator cesionar- PERSOANA FIZICA(un asociat) si firma de leasing ii factureaza ultima rata pe care o si achita
Intrebare:
Din punct de vedere contabil aceasta cesiune constituie o livrare de bunuri, (trebuie sa se intocmeasc factura? cu valoare ratelor pe care la achitat firma) sau se scoate efectiv din gestiune?
Va multumesc:">
Răspuns la discuția calcul profit 2010
VA MULTUMESC!
mi-ati fost de mare ajutor
Răspuns la discuția calcul profit 2010
ok. am inteles
atuncia in D101 la rd. 38 preiau toata suma(pierderea) din 2009 si rezulta pierdere fiscala in D101 care o voi recuperera urmatorii ani sau preiau strict cat am nevoie ca sa ajung pe 0 profit impozabil??
Răspuns la discuția calcul profit 2010
Inteleg ca in a 2- a perioada acopar pierderea din prima per. daca se cuprinde tot si atunci nu mai am profit pe 2010, iar daca mai ramane neacoperit o voi recupera ani urmatori?

Dar daca am urmatoarea situatie:
2009 pierdere contabila : 611.750 lei
2010 profit brut: 452.500
se poate recupera la fel 425.500 => imp profit 0
si mai ramane de recuperat in ani urmatori 611750-425500=186250
este ok asa?