Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit calcul profit 2010
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

calcul profit 2010

va rog sa ma ajute cineva: am urmatoarea situatie:
Dec 2009 profit
Trim 1,2,3 pierdere, am declarat si platit imp. minim 1075lei/luna, total 3225 Lei.
Trim 4 profit net (calculat pe tot anul V-CH+CH Ned)= 7134x16%=1141
1. pt Trim 4 trebuie sa calculez rezultatul la nivel de trimestru sau la nivel de an?
Daca calculez la nivel de trimestru(01.10-31.12) recuperz pierderea din 01.01-30.09? (am incercat si imi iese altceva, desi logic ar trebui sa fie la fel#-o)
2. in Dec2010 ireg . 691=441/ 1141:">

Multumesc

Pentru prima perioada calculati pierderea fiscala realizata, tinand cont de faptul ca impozitul minim nu e o cheltuiala deductibila, si puteti recupera pierderea respectiva pe seama profitului din trimestrul IV care se calculeaza distinct, doar pentru aceasta perioada. In masura in care nu acoperiti intreaga pierdere fiscala in trimestrul IV, puteti acoperi aceasta pierdere si in anii urmatori.
Inteleg ca in a 2- a perioada acopar pierderea din prima per. daca se cuprinde tot si atunci nu mai am profit pe 2010, iar daca mai ramane neacoperit o voi recupera ani urmatori?

Dar daca am urmatoarea situatie:
2009 pierdere contabila : 611.750 lei
2010 profit brut: 452.500
se poate recupera la fel 425.500 => imp profit 0
si mai ramane de recuperat in ani urmatori 611750-425500=186250
este ok asa?
atentie ca in decl 101 vorbim de profit/pierdere fiscala in ceea ce priveste acoperirea/recuperarea.

Daca sumele din exemplul d-voastra se refera la ceea ce am zis eu mai sus, respectiv tineti cont de impozitul minim aferent perioadei ian-sept 2010, e ok ca mod de calcul, matematic vorbind.

Sper ca am fost suficient de explicit.
ok. am inteles
atuncia in D101 la rd. 38 preiau toata suma(pierderea) din 2009 si rezulta pierdere fiscala in D101 care o voi recuperera urmatorii ani sau preiau strict cat am nevoie ca sa ajung pe 0 profit impozabil??
preluati tot timpul valoarea totala a pierderii fiscale reportate, astfel incat sa va determinati pierderea fiscala totala reportata pe anul urmator. Anul urmator nu va trebui sa luati toate decl 101 la verificat ci doar ultima declaratie pe care aveti piererea fiscala de recuperat totala. Atentie doar la termenul de recuperare a pierderii fiscale: pana in 2008 inclusiv - 5 ani, din 2009 inclusiv - 7 ani. Daca spre exemplu sunteti in al saselea an de pierdere fiscala consecutiva, luati in calcul doar ultimii 5 ani.