avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 669 soluții astăzi
Forum Activitate mediazone19

Activitate mediazone19

Discuție Concediere
Buna seara,

Ma poate ajuta cineva va rog cu un raspuns la urmatoarea situatie:

Se mai acorda de catre angajator preaviz de 30 zile in cazul in care angajatul are contract de PFA? Sau este legal sa fie concediat de pe o zi pe alta?

Va multumesc,

Radu
Buna ziua,

Situatia cu care ma confrunt este urmatoarea: Eu am un leasing PJ pentru un autoturism. Leasingul a fost facut pe 5 ani, incepand cu anul 2009. Eu acum doresc sa termin contractul anticipat si pe langa toate taxele si comisioanele lor, mi se mai cere si o diferenta de TVA pentru valoarea reziduala pe care eu am inclus-o in rate. Ideea este ca in 2009 pana in iulie 2010, TVA-ul era 19%, urmand ca dupa iulie 2010 sa fie 24%. Nu inteleg de ce trebuie sa platesc aceasta diferenta de TVA. Ca daca ipotetic vorbind, TVA-ul ar fi scazut...mi-ar fi dat inapoi acea diferenta.

Va rog sa ma lamureasca si pe mine cineva.

Cu stima,

Radu
Buna ziua,

In cazul in care mi-am depus demisia si mai am zile de concediu neefectuate, si as dori sa imi iau concediu in perioada de preaviz, acest preaviz se prelungeste cu numarul de zile de concediu pe care mi le iau?
As dori in cazul in care acest preaviz nu se prelungeste, sa ma ajutati si cu un articol din codul muncii.

Va multumesc!
Buna ziua,
In cazul in care un angajat isi depune demisia acum si mai are zile de concediu neefectuate din anul 2011, acestui angajat ii sunt platite acele zile de concediu din 2011?

Va multumesc!
Aceasta diploma se trimite catre ITM sau Administratia de Ocupare a Fortelor de munca sau catre alta institutie?
Buna ziua,
Imi poate spune cineva va rog, de ce este necesara diploma de studii la angajare?

Va multumesc!
Buna ziua
As dori sa infiintez o firma si de asemenea as dori sa angajez o persoana. Imi puteti preciza ce acte trebuiesc trimise la ITM si la Agentia Teritoriala de ocupare a fortelor de munca?
Din cate stiu trebuie copie dupa CI, copie dupa certificat de nastere. Mai este necesar alt act?

Multumesc anticipat!
Buna ziua!

Va adresez o intrebare la care nu am primit decat un raspuns evaziv din partea functionarilor publici la care am platit impozitul pe venit din cedarea folosintei bunurilor.
Am intarziat plata impozitului pe trimestrul al 4-lea si am platit pe langa penalizarile de rigoare si o anumita DOBANDA.
Poate sa ma lamureasca cineva ce reprezinta aceasta dobanda?

Va multumesc
Buna dimineata!
Am fost surprins prin primavara ca circulam pe DN1 fara Rovinieta valabila. Mi-a fost facuta poza, si am primit acum instiintare ca trebuie sa platesc amenda. Intrebarea mea este, in cazul in care, in acea instiintare este trecut gresit categoria autovehiculului, aici ma refer, eu detin un autoturism (cat B) iar ei au scris autovehiculul cat A, se poate ca sa se anuleze aceasta amenda?
Va multumesc.
Buna seara!
M-am angajat de curand la o societate comerciala ce are ca domeniu activitatea de Call Center. De curand am pus problema cum vom lucra de sarbatori. Am primit un raspuns tacit si evaziv: "Veti fi anuntati din timp!". Dupa care am pus si problema salarizarii pe luna decembrie pentru ca se presupune ca vom lucra doar 2 saptamani din luna decembrie. La aceasta intrebare ni s-a raspuns la fel ca si acest lucru ni se va comunica din timp. Cu alte cuvinte exista posibilitatea ca sa nu luam salariul intreg. Ca sa nu mai vorbesc ca in momentul angajarii mi s-a spus ca vom avea salariu fix de 1200 RON iar pe contractul de munca este trecut 720 RON.
Intrebarea mea este urmatoarea: Angajatorul poate da concediu angajatilor sai, fara ca acestia sa il solicite si astfel sa ii reduca salariul pe luna respectiva?
Si inca o problema:
In momentul semnarii contractului de munca, aditional acestuia mi-a fost data sa semnez o clauza prin care eu ca si angajat ma oblig ca in termen de 6 luni sa nu solicit demisia, iar in caz contrar voi fi penalizat cu plata tuturor salariilor primite pana in momentul demisiei. Cat de legala este aceasta clauza?