avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Activitate Cornel Cojocaru

Activitate Cornel Cojocaru

Va multumesc la toti pentru ajutor !
Aducerea la cunostiinta a iesit cam asa :

DENUMIREA ORGANIZATORULUI ( NU EXISTA ORGANIZATOR )
Nr. ................................... din ...........................

Protestatar individual
Numele si prenumele : _____________________________
Adresa : __________________________________________


Cãtre,
Primaria Generala a Municipiului Bucuresti
- domnului Primar -

Vã facem cunoscut cã în zilele ( TOATE ZILELE ) lunii Februarie anul 2012, între orele ........... şi ..........,în Mun. Bucuresti, locul limitrof Pietei Universitatii se va desfãşura o adunare publicã organizatã de cãtre mine. ( protestez individual )
La adunare vor participa circa : NU cunosc numarul acestor persoane .
Traseele de acces spre locul adunãrii, precum şi cele de dispersare vor fi : NU exista astfel de trasee speciale, voi veni si voi pleca cu metroul de la si la domiciliu.
Scopul adunãrii publice îl constituie manifestarea ( aprobãrii, adeziunii sau protestului ) în legãturã cu : PROTEST IMPOTRIVA ACTUALEI PUTERI .
Vã asigurãm cã adunarea se va desfãşura în mod paşnic şi civilizat.
Din partea noastrã sunt împuterniciţi sã asigure şi sã rãspundã de mãsurile privind buna organizare a adunãrii, astfel încât aceasta sã se desfãşoare în condiţii paşnice, civilizate şi sã nu degenereze în acte de violenţã, domnii : NU exista persoane special desemnate , eu protestand individual intr-un protest spontan.
Personalul desemnat de noi sã execute mãsuri de ordine pe parcursul
desfãşurãrii adunãrii şi pe trasee va purta urmãtorul însemn distinctiv : NU EXISTA .
În sprijinul bunei desfãşurãri a adunãrii, solicitãm din partea primãriei şi a organelor de poliţie luarea urmãtoarelor mãsuri : NU SOLICIT LUAREA NICIUNEI MASURI SPECIALE .

Semnãtura şi ştampila
organizatorului
( protestatar individual )





Nota : Protestul la care ma prezint in temeiul art. 1 din Legea nr. 60 / 1991, a art. 30, 39 din Constitutie si a art. 10, 11 din Conventia Europeana a Drepturilor Omului este unul spontan, neexistand un organizator si se desfasoara seara de seara, asa dupa cum se cunoaste foarte bine, fiind un fapt de notorietate publica pe care astfel nu sunt tinut sa-l dovedesc.

* ATENTIE : cauza ANGHEL impotriva ROMANIEI .

************************
Inca o data mii de multumiri tuturor celor care au participat la aceasta discutie si sa va dea Domnul numai bucurii !
Dna. GabrielaA : Imi pare rau ca fac greseli de incepator - necunoscator ! Am citit pe peste tot dar tot n-am gasit cum pot , de ex. sa transmit nr. meu de telefon celui care mi l-a solicitat ? Vad ca sunt sterse de D-na GabrielaA doua mesaje - raspunsuri din partea mea , consider eu nevinovate ! Regret ca se poate interpreta politic un context ce surprinde aspecte juridice ale unei probleme ce vizeaza exprimarea libera a individului aflat intr-un moment interpretabil politic ! Nu vad cum as putea intreba mai clar si fara sa mai fiu sters DACA : imi iau pe mine un tricolor si un panou sandwich si ma plimb pe la Universitate IMI POATE FACE CINEVA CEVA daca nu am obtinut o aprobare in prealabil ? ! ?
Domnule Popa Rares imi cer scuze , nu am vrut sa jignesc pe nimeni ! Am dreptul sa citez din proverbele si zicatorile meseriei pentru ca intre anii 1980 si 1998 eu insumi AM NAVIGAT , ca sef electrician in flota romana care avea atunci peste 300 de nave ! Iar acel invatamant , fundamentat empiric, pe care l-am citat i l-am exprimat in anul 2000 si lui Zeus personal ! Deci nu vizez clase si categorii sociale prin exprimarea doar a unor invataminte !
Din cate stiu se pare ca avem autorizatie de la P.M.B. doar pana azi 31.01.2012 ! Nimeni de acolo nu vrea sa ia o autorizatie pentru miscarea din piata ! Deci daca s-ar putea un anunt prealabil pe persoiana fizica ?!? fiecare pentru el ... sa raspunda la fel cum este si poporul nostru drag : fiecare pentru el !
Va rog sa-mi dati un sfat legal pentru a putea sa continui neamendat fundamentat in sustinerea revendicarilor mele in zona Universitatii ! Aseara am tot auzit de la jandarmi ca de la 01. Februarie nu ne vor mai lasa sa manifestam in Piata ! Consilierii CGMB au invocat ca nu se va avea niciun control asupra manifestarilor care se vor desfasura acolo si ca nu exista inca un regulament referitor la conditiile pe care trebuie sa le respecte participantii intr-o enentuala AGORA. Din cate stiu eu, am dreptul ca cetatean, locuitor al Bucurestiului, sa strabat zona oricand doresc, daca printr-o forma legala nu-mi este interzis accesul . O conditie de baza ar fi ca sa nu deranjez trecatorii iar exprimarea mea sa fie democratica si sa nu recurg la violenta.Deoarece la ora actuala, mitingurile spontane sunt total in afara legii, ceea ce duce practic la ingradirea dreptului fundamental de exprimare eu as dori sa fac ceva preventiv si acoperitor INAINTE sa iau amenzile !!! Ma gandeam sa depun in scris catre PMB prin Primar, catre CGMB prin consilieri, catre Jandarmerie, … catre ORIUNDE !!! orice ma veti invata referitor la posibilitatea mea ca eu sa ma aflu, atunci cand consider eu de cuviinta, in zona Universitatii ( eventual cu ceva insemne, solganuri, afise ?!? , macar tricolorul mic pe care-l am deja la piept ?!? ) Va rog din suflet invatati-ma o cale sa putem sari hotararea acestor consilieri, pe cei pe care bucurestenii i-au ales si care acum ne limiteaza in exprimare numai pentru simpla dorinta si prin majoritara lor vointa ! Sunt absolut convins ca niste minti destupate de avocati vor gasi calea prin care eu si eventual toti colegii mei din piata sa le aratam imbuibatilor ce-si apara doar statutul lor de favorizati ca SUNTEM MAI DESTEPTI SI MAI HOTARATI decat ei ! Romanii au o vorba : NU MOR CAII CAND VOR CAINII !!! Va multumesc ! Nu uitati : PLOUA , NINGE NOI VOM INVINGE ! mai ales cand : PENTRU ORICE CIUMPALAC GERU - I AFRODISIAC !!!
Din contractul de Asociere cu Primaria eu sunt PIERZATORUL iar cei ce considera ca şi Dnul Consilier că exploatez o " mină de aur " prin prezenta lansez oferta publică să EXPLOATÃM ÎMPREUNÃ MINA DE AUR !!!
Redau conţinutul contractului :
CONTRACT DE PARTICIPARE PRIVIND CONSTRUCŢIA
ªI EXPLOATAREA PIEŢEI AGROALIMENTARE xxxx ,
din Bucureşti, str. xxxxxxxxx , nr. xx, sector xx, CU
Societatea Comercială PIERZÃTOR. S.R.L.


I. P Ã R Ţ I L E CONTRACTANTE

Între Primăria Sectorului xx , cu sediul în Bucureşti, str. xxxxxxx nr. xxxx
reprezentată prin xxxxxxxx, Primar, denumită în cele ce urmează PRIMÃRIA SECTORULUI xx, pe de o parte ;
ªi SC PIERZATOR. S.R.L. cu statut juridic de societate comercială :
J 40/xxxxx/xxxxx cod fiscal nr : xxxxxxxxxx , cu sediul în Bucureşti, strada
xxxxxxxx, nr. xxxx, sector xxx, cont în lei nr. xxxxxxxxxxxxxxxxxxxx deschis la Banca xxxxx., reprezentată prin Domnul xxxxxxxxxx – Director General şi Director Economic, denumită în cele ce urmează PIERZATOR pe de altă parte ;
Ţinând seama de prevererile legale în vigoare privind participarea la., PIERZATOR în vederea realizării de activităţi comune, s-a încheiat prezentul contract.

II. O B I E C T U L CONTRACTULUI

ART.1– OBIECTUL contractului constă în construcţia şi exploatarea de către părţile contractante a patrimoniului pieţei agroalimentare xxxxx , în suprafaţă de xxx m.p., situat în Bucureşti, str. xxxxx , nr. xx , sector xx , denumit în cele ce urmează PIAŢÃ AGROALIMENTARÃ , aşa cum acesta este descris în S C H I Ţ A şi
DEVIZUL estimativ al lucrărilor din ANEXELE nr.1 şi nr.2 la prezentul contract.
Exploatarea PIEŢEI AGROALIMENTARE se va face de către PIERZATOR în conformitate cu prevederile legale referitoare la pieţele agroalimentare, cu prevederile prezentului contract şi cu prevederile Regulamentului Pieţelor Agroalimentare din Munucipiul Bucureşti prevăzut în Anexa nr. 3, la prezentul contract.
Nerespectarea obligaţiilor prevăzute în aliniatul precedent atrage după sine rezilierea prezentului contract.


II. CONTRIBUŢIA ªI OBLIGAŢIILE PÃRŢILOR

ART. 2 – PIERZATOR. preia terenul în starea în care se găseşte la data semnării contractului, conform procesului verbal de predare – preluare, care descrie starea tehnică a terenului şi se obligă să construiască şi modernizeze pe cheltuiala sa, în conformitate cu prevederile Certificatului de Urbanism şi Autorizaţiei de Construire, eliberate conform legii.
Toate cheltuielile ocazionate de obţinerea Autorizaţiei de Construire, elaborarea proiectului, executarea lucrărilor de construcţie ca şi cele necesare administrării patrimoniului PIEŢEI AGROALIMENTARE pe durata participării, vor fi suportate integral de PIERZATOR.. şi aceste cheltuieli nu vor afecta cotele de aport ale părţilor contractante în participare.
ART. 3 – PIERZATOR.se obligă ca în termen de 30 de zile de la data eliberării Autorizaţiei de Construire să înceapă lucrările de construcţie a PIEŢEI AGROALIMENTARE.
PIERZATOR.se obligă să execute toate lucrările prevăzute în Devizul estimativ ( anexa nr. 1 la prezentul contract ) avut în vedere la stabilirea cotelor de aport ale părţilor contractante la participare.
Finalizarea lucrărilor de construcţie se va face în termen de 12 luni de la data obţonerii Autorizaţiei de Construire, pe baza resurselor financiare asigurate de PIERZATOR.
ART. 4 – Acest contract se încheie pe o perioadă de 49 ( patruzeci şi nouă ) ani, putând fi prelungit numai cu acordul ambelor părţi.
ART. 5 – Asocierea dintre cele două părţi contractante nu dă naştere la o nouă persoană juridică.
Drepturile şi obligaţiile dintre cele două părţi contractante sunt cele precizate în prezentul contract.
Drepturile şi obligaţiile pe care fiecare parte le are către terţi nu privesc cealaltă parte la prezentul contract.
ART. 6 - PIERZATOR.are dreptul să încheie contract de închiriere, locaţie de gestiune sau colaborare în vederea exploatării PIEŢEI AGROALIMENTARE numai cu notificarea în prealabil a PRIMÃRIEI SECTORULUI xx pentru contractele care depăşesc perioada de 1 an de zile.
ART. 7 – La încetarea contractului prin expirarea termenului de valabilitate al prezentului contract, în cazul neprelungirii contractului PIERZATOR.se obligă să predea PRIMÃRIEI SECTORULUI xx , PIAŢA AGROALIMENTARÃ în întregime, inclusiv cu înbunătăţirile aduse prin lucrările de construcţie şi modernizare executate pe perioada participării, liberă de orice sarcini.
PIERZATOR.. se obligă să menţină în bună stare de funcţionare, pe toată durata contractului PIAŢA AGROALIMENTARÃ şi să execute pe speze proprii toate intervenţiile de reparaţii în construcţii şi instalaţii.
ART. 8 – Aportul fiecărei părţi contractante este de 19,11 % pentru PRIMÃRIA SECTORULUI xx şi de 80,89 % pentru PIERZATOR.
Cotele de aport din aliniatul precedent au fost convenite de părţi pe baza valorii totale a PIEŢEI AGROALIMENTARE, conform schiţei şi devizului de lucrări anexate la prezentul contract şi a raportului de evaluare a terenului.
Procentele de aport ale părţilor contractante vor rămâne neschimbate indiferent de evoluţia preţurilor şi de volumul cheltuielilor efectuate de, PIERZATOR. pentru construcţia şi administrarea patrimoniului PIEŢEI AGROALIMENTARE.
ART. 9 – Toate plăţile către PRIMÃRIA SECTORULUI xx, exprimate în dolari SUA, datorate conform acestui contract, se vor face în lei la cursul oficial de la data efectuării plăţii.
S.C. ANDRA 94 IMPEX S.R.L. se obligă să exploateze integral PIAŢA AGROALIMENTARÃ şi să plătească lunar PRIMÃRIEI SECTORULUI xx începând cu data contractată a punerii în funcţiune a PIEŢEI AGROALIMENTARE conform art.8: 19,11 % din profitul net realizat din exploatarea PIEŢEI AGROALIMENTARE, dar nu mai puţin de 2050 ( două mii cincizeci ) dolari SUA.
Decalarea termenului de punere în funcţiune prevăzut în contract nu se poate face decât printr-un act adiţional încheiat între PRIMÃRIA SECTORULUI xx şi PIERZATOR.fără a se putea depăşi termenul cu mai mult de jumătate din numărul total al lunilor prevăzute iniţial pentru finalizarea lucrărilor de construcţii.
Sumele cuvenite PRIMÃRIEI SECTORULUI xx vor fi plătite de PIERZATOR. cel mai târziu pînă la data de 05 ale lunii, pentru luna în curs, în contul ce – i va fi indicat de PRIMÃRIA SECTORULUI xx.
PIERZATOR. se obligă să organizeze activitatea desfăşurată în cadrul PIEŢEI AGROALIMENTARE ca un centru de profit distinct separat de restul patrimoniului şi activităţii sale şi să organizeze în mod corespunzător evidenţa contabilă a tuturor activelor ca şi a tuturor veniturilor şi cheltuielilor acestui centru de profit, obligăndu-se totodată să pună la dispoziţia PRIMÃRIEI SECTORULUI xx toate documentele contabile referitoare la activitatea centrului de profit , oricând şi oride câte ori PRIMÃRIA SECTORULUI xx o va cere.
ART. 10 - PIERZATOR. se obligă să asigure toate resursele financiare necesare pentru construcţia şi administrarea patrimoniului , PIEŢEI AGROALIMENTARE , în condiţiile şi la termenele prevăzute în prezentul contract.
ART. 11 – La semnarea prezentului contract PIERZATOR.. a prezentat dovada constituirii de bună execuţie a contractului în valoare de 52342650 lei (echivalentul chiriei cuvenite PRIMÃRIEI SECTORULUI xx pe o perioadă de 3 luni ).
Garanţia de bună execuţie se poate constitui prin scrisoare de garanţie bancară sau prin depunerea sumei într-un cont propriu al PIERZATOR.purtător de dobândă, sumă ce poate fi extrasă numai cu confirmarea PRIMÃRIEI SECTORULUI xx.
În cazul în care PIERZATOR.nu finalizează lucrările de construcţii şi finalizare a PIEŢEI AGROALIMENTARE în termenul stabilit conform art. 3 din prezentul contract, şi în lipsa actului adiţional menţionat la art. 9, contractul va fi reziliat, iar garanţia prevăzută în aliniatul precedent va fi reţinută şi utilizată de PRIMÃRIA SECTORULUI xx fără nici o obligaţie faţă de PIERZATOR.
RÃSPUNDEREA CONTRACTUALÃ
ART. 12 – Pentru nerespectarea obligaţiilor asumate prin prezentul contract, partea în culpă datorează celeilalte părţi penalităţi precum şi daune.
Daunele se datorează numai în măsura în care prejudiciul nu a fost acoperit prin plata penalităţilor.
Penalităţile pentru neîndeplinirea obligaţiilor asumate de PIERZATOR.sau pentru executarea necorespunzătoare a acestor obligaţii sunt de 0,5 % pentru fiecare zi de întârziere pe perioada primelor 30 de zile şi de 1 % pentru perioada ce depăşeşte 30 de zile.
În situaţia în care PIERZATOR. nu – şi îndeplineşte obligaţiile asumate prin prezentul contract pe o perioadă mai mare de 3 luni, contractul de participare se reziliază.
PIERZATOR.îşi dă acordul pentru rezilierea de drept a contractului fără a maifi necesară punerea în întârziere şi fără orice altă formalitate prealabilă.
ART. 13 – Prezentul contract încetează prin :
- trecerea timpului pentru care a fost încheiat, dacă părţile nu hotărăsc, de comun acord, prelungirea valabilităţii prezentului contract conform art. 4 ;
- falimentul ;
- interdicţia sau insolvalabilitatea.
ART. 14 – În caz de încetare a contractului, înainte de expirarea termenului de
valabilitate, împărţirea averii aduse de PIERZATOR.. se va face potrivit regulilor de partaj şi aportului adus de fiecare parte până la data încetării participării.
ART. 15 – Forţa majoră exonerează părţile de răspundere pentru neîndeplinirea totală sau parţială a obligaţiilor ce le revin, conform prevederilor din contract.
Prin forţa majoră se înţelege orice eveniment independent de voinţa părţilor, imprevizibil şi inevitabil, apărut după intrarea în vigoare a contractului şi care împiedică părţile să – şi execute integral sau parţial obligaţiile contractului.
Cazul de forţă majoră se va comunica celeilalte părţi de partea interesată, în termen de 5 zile prin telex, fax, telefon, urmat de o scrisoare recomandată, cu menţiunea constatării evenimentului de acest gen de către organele competente.
ART. 16 – În condiţiile în care forţa majoră conduce la o decalare a obligaţiilor părţilor mai mare de 6 luni, părţile se vor reuni pentru a hotărî asupra executării clauzelor contractuale în viitor.
În cazul dispariţiei sau imposibilităţii de exploatare din cauze obiective a PIEŢEI AGROALIMENTARE , justificată de părţi , contractul îşi încetează valabilitatea.
VII L I T I G I I
ART. 17 – Litigiile de orice fel ce decurg din nerespectarea clauzelor din prezentul contract sunt în competenţa instanţelor judecătoreşti române de drept comun.
Dreptul aplicabil părţilor contractante este dreptul român.
VIII DISPOZIŢII FINALE
ART. 18 – Modificarea contractului se poate face în limitele legislaţiei române, cu acordul părţilor, prin act adiţional care va face parte integrantă din prezentul contract
ART. 19 – În cazul în care una din părţi nu-şi exercită în mod corespunzător obligaţiile asumate, cealaltă parte îşi rezervă dreptul de a rezilia contractul, cu precizarea că partea în culpă datorează despăgubiri celeilalte părţi, în limitele legislaţiei române la acea dată.
Rezilierea contractului îşi va produce efectele de drept în termen de 30 de zile de la notificarea părţii în culpă asupra intenţiei de reziliere, dacă în acest termen partea în culpă nu îşi îndeplineşte obligaţiile asumate prin contract.
În termen de 30 de zile de la data rezilierii contractului, PIERZATOR.se obligă să elibereze PIAŢA AGROALIMENTARÃ ce face obiectul prezentului contract predându-l PRIMÃRIEI SECTORULUI xx pe baza procesului verbal, în situaţia în care se află la acea dată.
ART. 20 – Primăria Sectorului xx nu este răspunzătoare de schimbarea regimului juridic al terenului pe care se află PIAŢA AGROALIMENTARÃ ca urmare a unor eventuale reglementări legale adoptate după semnarea prezentului contract şi PIERZATOR. nu este în drept să pretindă nici un fel de despăgubiri de la PRIMÃRIA SECTORULUI xx.
PIERZATOR.dobândeşte un drept de preemţiune pentru situaţia în care terenul pe care îşi va edifica PIAŢA AGROALIMENTARÃ se va vinde sau concesiona.
ART. 21 – Fişa cadru a pieţei agroalimentare, Deviz estimativ, Regulamentul pieţelor agroalimentare din Municipiul Bucureşti, Oferta economică – fac parte integrantă din prezentul contract de participare.
ART. 22 – Prezentul contract intră în vigoare la data semnării lui de către cele două părţi contractante.
ART. 23 – Prezentul contract s–a încheiat în 4 ( patru ) exemplare, câte 2 ( două ) pentru fiecare parte contractantă.

Încheiat astăzi xxxxxxxx
În Bucureşti
În numele şi pentru

Prim. Sect. xx :

- PRIMAR - xxxxxxxxxx
Dir. Ec. - xxxxxxxxxx
- Oficiul Juridic : ss




PIERZATOR.
- Dir. Gen. : - xxxxxxx
X-(
Sunt supărat pe ei că mă sabotează pentru a-mi lua munca de peste 12 ani !!!
1.) Nu vor să-mi dea facturi pentru sumele lunar încasate !
2.) De când au văzut că se mai pot construi căteva etaje deasupra nu-mi mai dau nici acord de funcţionare, dar încasează cota lunară ! X-(
3.) Cu autorizaţie de Construire plătită şi Certificat de Urbanism aprobat NU MÃ LASÃ SÃ MÃ EXTIND PE VERTICALÃ !:">
4,) E greşita adresa în contract şi nu vor să-o modifice, deci nu pot face cadastru pe ce am construit deja !:O
5.) Dintr-o conversie de la plata în dolari la plata în Euro m-au mărit artificial şi abuziv MINIMUL LUNAR cam cu 15 % ! :sorry:
... ar mai fi destule şi nu ştiu cum să-i batem ! Cine mă ajută are procent !