avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 693 soluții astăzi
Forum Activitate sorodocul

Activitate sorodocul

În baza dispozițiilor art.14 al Decretului nr.195/2020, autorizatia de circulatie provizorie isi pastreaza valabilitatea?
In cazul meu, noroc ca sunt prieten cu baiatul de al IT si mi-a zis ca sefu l-a insarcinat sa imi puna VNC-ul FARA CA EU SA AFLU, exista si un mail in acest sens in care scrie negru pe alb. Ideea e in felul urmator, eu administrez magazinul online, NU ar avea de ce sa ma urmareasca, dar de vreo 2-3 saptamani, am observat o atitudine schimbata radical fata de ultimii 5 ani in care lucrez in aceasta firma. Cred ca urmareste sa ma dea afara, pentru ca in ultimul timp i se pare ca "stau degeaba", a facut foarte multe presiuni asupra mea, comunicarea lasa de dorit si eu incapatanat sa nu imi dau demisia, singura varianta de a scapa de mine e sa imi gaseasca ceva si asta cred ca si face acum.
Multumesc de raspuns dar e total pe langa subiect. Nu am intrebat daca win are un astfel de program. In cazul meu programul se numeste VNC si este un program cu care se poate spiona ce face un om pe pc realtime fata ca utilizatorul sa stie, in cazul remote desktop in momentul cand cineva se conecteaza remote utilizatorul este deconectat de la pc este deconectat.
Angajatorul are dreptul legal de a monitoriza activitatea angajatilor care lucreaza la calculator, prin instalarea de programe gen remote desktop, care faciliteaza accesul in calculatorul pe care lucreaza angajatul, fara ca angajatul sa fie informat in prealabil de acest lucru?
Buna ziua.

Am o intrebare ipotetica. Nu am fost implicat intr-o asemenea situatie si nici martor la asa ceva e doar o curiozitate.

Daca intr-un peco stau la coada si il vad pe soferul din fata mea ca isi aprinde o tigara in timp ce alimenteaza, pot sa ma duc la el sa il agresez fizic? La urma urmei el incearca (nu, nu are cum sa fie greseala, oricine stie ca in peco nu se fumeaza, asta inseamna ca o face cu intentie) sa ma omoare si pe mine si pe toti cei care se afla in acel perimetru (genocid). Iar dupa ce elimin cauza care ar putea sa ma omoare, il imobilizez pentru a incerca sa nu mai aiba sansa sa ne omoare pe toti pana vine politia sa ia masurile necesare. Aceasta fapta nu ar trebui sa se incadreze in tentativa de omor, chiar genocid?
... eu pe la ora 22:00 - 23:00 coboram frumusel la parter unde este panoul electric cu sigurante pentru fiecare apartament, le scoteam siguranta si se rezolva, dimineata cand plecam la servici puneam siguranta inapoi si tot asa. Fara curent electric nu poti face mare lucru mai ales un chef. In acest fel imi rezolvam problemele foarte eficient si ocoleam o gramada de situatii care puteau escalada in lucruri urate, nu chemama politia care oricum e incompetenta, nu luam contact cu vecinii ca eu sunt mai putin dus la biserica si ma pierd repede cu firea fiindu-mi frica de ce as putea face. Sunt curios de ce as putea fi acuzat in acest caz?
Buna ziua.

Doresc sa dau spre folosinta unei societati cu care colaboreaza societatea la care sunt angajat a unor imagini cu produse comercializate de noi.

Dorim ca firma cu care colaboram sa le poata folosi doar in scopul de prezentare, promovare si vindere a produselor noastre doar daca sunt achizitionate de la noi.

In acest caz ce fel de act trebuie intocmit? Un contract de cesiune, un acord, ce anume si cum ar trebui formulat?

Multumesc
Răspuns la discuția vecini galagiosi
Am gasit o solutie pentru vecinii galagiosi. ATENTIE!!! Nu incurajez pe nimeni sa faca asta decat dupa ce a chemat politia de 3 ori, dupa ce a fost la politie si a facut o plangere scrisa si dupa ce a incercat sa rezolve problema cu chiriasii in mod amiabil printr-o discutie calma. Eu personal am facut toate astea cu mentiunea ca incercarea mea de a rezolva problema amiabil era sa plec batut din fata usii lor. Asadar m-am vazut constrans sa ma duc la panoul electric al scarii (panoul central) sa gasesc siguranta pe care scrie apartamentul cu pricina si sa o scot ori de cate ori sunt deranjat intr-un mod barbar. Deci atentie, la mine este ultima solutie viabila prin care imi mai pot apara linistea, nu stiu cat de legal este acest lucru sau de ce pot fi acuzat, dar pana la solutionarea legala a acestei probleme este singura metoda prin care ma pot odihni in propria mea casa. Va multumesc pt timpul acordat si sper ca v-am dat o speranta ca linistea dumeavoastra poate fi prezenta din nou.