avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Activitate bogdanblue

Activitate bogdanblue

Sa presupunem ca am cumparat masina.
Ce se intampla daca nu imi trimite certificatul acesta? Va trebuie sa il dau in judecata?
Buna,

Am nevoie de ajutor. Vreau sa cumpar o masina iar proprietarul nu are disponibil certificatul fiscal si mi-a promis ca mi-l va trimite prin posta dupa maxim 2 saptamani de la data cumpararii masinii. Ce se intampla daca nu imi trimite certificatul acesta? Va trebuie sa il dau in judecata? Stiu ca nu pot inmatricula masina pe numele meu fara acest document.

Multumesc mult,
Bogdan

Buna,

Am fost oprit de un echipaj rutier de politie pentru ca aveam viteza de 72km/h in localitate. Am refuzat sa semnez procesul verbal din mai multe motive dar am adaugat obiectiile mele privitoare la amenda.
Am primit PV prin posta iar la martor asistent nu este nici un nume si nici un CNP.

Am inteles ca orice PV nesemnat trebuie sa aibe un martor asistent. Chiar daca am scris obiectiile mele pot contesta amenda si avea castig de cauza?

Multumesc pentru raspunsuri,
Bogdan
Multumesc pentru raspuns.
Eu am inteles ca pentru un PFA neplatitor de TVA nu este necesar decat REGISTRUL DE INCASARI SI PLATI ! Ma insel?
Buna,

As dori sa aflu niste raspunsuri la urmatoarele intrebari in legatura cu declaratia 392B daca ma puteti ajuta :

1) Prima intrebare este legata de amortizari. Daca am de exemplu in declaratia 392B :

Valoarea "Achizitii de la persoane inregistrate in scopuri de TVA" = 10000 RON (fara produsul X)

Daca am un produs X in valoarea de 2000 RON care are amortizare pe 4 ani deci 500 RON / an, cum se trece acest lucru in declaratia 392B la rubrica : "Achizitii de la persoane inregistrate in scopuri de TVA" ? :

A) Valoarea "Achizitii de la persoane inregistrate in scopuri de TVA" = 12000 RON (cu pretul total al produsul X)

sau

B) Valoarea "Achizitii de la persoane inregistrate in scopuri de TVA" = 10500 RON (cu pretul produsul X amortizat pe 1 an)

2) Daca sunt PFA neplatitor de TVA trebuie sa am "Jurnalul de cumparaturi" ?

Multumesc mult pentru viitoarele raspunsuri
Bogdan
Răspuns la discuția Registrul Unic de Control
Multumesc mult de raspuns.

Daca voi merge acum la finante sa achizitionez un RUC ce ar implica? Imi vor da amenda?
Buna,

Am infiintat un PFA in Ianuarie 2010 si la aceea data nu mi-a spus nimeni ca as avea nevoie in mod obligatoriu de Registrul Unic de Control. Am aflat acest lucru din intamplare astazi navigand pe Avocatnet.

Voi primii amenda deoarece in 30 zile nu am cerut RUC de la Finante? Nu stiu daca acest lucru se prevedea in 2010 si de aceea as avea nevoie de ajutor cum as putea proceda in aceasta situatie.

Multumesc de ajutor.
S-a mai confruntat cineva cu astfel de situatii?
Ma poate indruma cineva?

Multumesc anticipat
Buna,

Doresc sa imi schimb adresa din buletin si as dori sa stiu daca trebuie schimbat si permisul de conducere in acelasi timp. Mentionez ca permisul este de tip vechi cu adresa specificata pe el.

Multumesc,
Bogdan