avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Activitate alexandra22

Activitate alexandra22

Răspuns la discuția partaj succesoral
s-a dat nup deoarece s-a constatat prin expertiza aceea grafoscopica ca nu a fost falsificat,a prezentat un certificat medico-legal prin care se constata ca era in deplinatatea facultatilor mintale...c-v a fost incheiat in 2007 iar nup-ul a fost dat in 2011.....s-a prescris?deci se poate face iarasi expertiza aceasta in civil?si daca da pana cand?de exemplu daca dupa ce se va constata din nou ca nu este fals reclamantul poate sa faca recurs sau ce se face daca nu ii convine hotararea ce se va da si sa se faca iarasi expertiza a treia oara?asta asi vrea sa stiu?

credeti ca se poate invoca asa ceva?
1- subzista dispozitia art.22 c.p.p., respectiv sentinta penala pronuntata de curtea de apel, are autoritate de lucru judecat in prezenta cauza civila
2- dosarul a fost deja expertizat in cadrul urmaririi penale
3- nu exista indoiala asupra semnaturii defunctului
4-nu suntem de acord cu suspendarea cauzei civile pt acelasi motiv
5-o noua solicitare a reclamantului spre a se retrimite dosarul spreo o noua expertiza grafologica, constituie un abuz de drept conform art, 723 c.p. c

buna seara!am si eu o intrebare daca se poate sa imi raspundeti....s-a deschis un proces civil de partaj reclamantul a invocat ca un contract de v-c este fals s-a suspendat procesul si s-a trimis la curtea de apel unde s-a constata prin axpertiza grafoscopica ca nu este fals si nup,apoi s-a facut plangere de catre reclamant la rezolutia procurorului unde a fost respinsa ca nefondata...cauza s-a repus pe rol la instanta civila iar aici s-a invocat de reclamant art 184 cpc iar instanta de judecata a dispus efectuarea unei noi expertize grafoscopice...este normal sa se refaca aceasta expertiza inca odata?


va multumesc pentru raspuns!!!
Daca s-a dat aceasta hotarare definitiva este normal ca sa se repuna pe rol dosarul la instanta civila si aceasta sa ceara iarasi o alta expertiza ( raport de constatare tehnico-stiintifica grafoscopica)la un act de vanzare cumparare odata ce s-a constat de o instanta penala la curtea de apel tot printr-o expertiza ca acesta nu este fals?s-a invocat articolul 184 cpc


alexandra22 a scris:

recurs tot la curtea de apel?
Dispune învestirea cu formulă executorie a sentinţei nr. 178 din data de 09 septembrie , pronunţată de Curtea de Apel ...– Secţia Penală şi pentru cauze cu minori şi de familie. Definitivă. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 29 septembrie.

RESPINGE CA NEFONDATÃ PLÂNGEREA FORMULATÃ DE PETENTUL ...... OBLIGÃ PETENTUL LA PLATA SUMEI DE 100 LEI CHELTUIELI JUDICIARE CÃTRE STAT ªI LA 500 LEI CÃTRE INTIMATELE ...... DEFINITIVÃ. PRONUNŢATÃ ÎN ªEDINŢA PUBLICÃ ASTÃZI
procuror general presupun...la curtea de apel
ce cale de atac urmeaza dupa ce s-a facut
plangere impotriva rezolutiei procurorului de neincepere a urmaririi penale iar aceasta a fost respinsa ca nefondata?

Răspuns la discuția partaj judiciar
se poate invoca vreun articol impotriva acestui 184cpc care sa arate ca nu are relevanta a se constata din nou ca este sau nu fals un act odata ce s-a dat o hotarare definitiva ca nu este fals la curtea de apel?
Discuție partaj judiciar
Va rog sa imi raspundeti si mie la o intrebare...in procesul de partaj judiciar s-a invocat falsul actului de vanzare cumparare dintre parinti(unul din ei decedat) si copil de catre fratele acestuia...S-a trimis la curtea de apel pentru a se judeca in penal si s-a dat o hotarare definitiva cum ca actul este perfect valabil,intre timp procesul civil fiind suspendat....acum s-a repus pe rol si partea reclamanta a invocat articolul 184 cpc....se poate invoca articolul 28 cpp?eu inteleg ca s-a judecat o data in penal si a reiesit ca nu este fals...de ce ar trebui sa se judece iar in civil?sa se faca iar expertiza?chiar nu inteleg...se poate invoca articolul 28 cpp pentru a nu se continua procesul doarece s-a mai judecat o data in penal?
Răspuns la discuția Ajutor incalzire
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Persoanele care au dreptul sa solicite ajutorul sunt>
-Titularul ajutorului pentru incalzirea locuintei este proprietarul locuintei sau titularul contractului de inchiriere a acesteia, ori alt membru de familie, major si legal imputernicit de catre proprietarul locuintei sau de titularul contractului de inchiriere (Procura Notariala).
- Ajutorul pentru incalzirea locuintei se acorda familiilor numai pentru locuinta de domiciliu sau, dupa caz de resedinta a acesteia (locuinta situata la adresa inscrisa in actele de identitate ale membrilor de familie si ale altor persoane majore, precum si ale copiilor care locuiesc efectiv cu acestia si sunt luati in calcul la stabilirea cheltuielilor de intretinere a locuintei); pentru resedinta - viza de domiciliu flotant.
- Ajutorul pentru incalzirea locuintei se acorda lunar, la cererea titularului, pe baza documentelor doveditoare privind componenta familiei si a declaratiei pe propria raspundere privind veniturile realizate de membrii acesteia in luna anterioara depunerii cererii, insotita de actele doveditoare.

E clar ca trebuie procura notariala si nu confesiune ori altceva.In procura scrie ca sunt imputernicita de catre tatal meu sa il reprezint la Primarie,la banca ,cat si la alte institutii pentru a face demersurile necesare in vederea obtinerii sumelor de bani cu titlu de subventie...etc...a costat in jur de 50 de lei,depinde de notar..