avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 332 soluții astăzi
Forum Activitate florinfane

Activitate florinfane

Buna ziua socrul meu a obtinut titlu de proprietate dupa legea din 1991 facind cerere mentionez ca mai are un frate . La inceput sau inteles la inpartire terenului la jumate jumate dupa aia de 20 ani se tot cearta ca unu are mai mult etc. Intrebare fratele lui socrumiu are vreo sansa in instanta sa anuleze titlurile?De fapt mostenitori mai ecxact ca itre timp anul trecut 2011 a decedat fratele lui socrumiu.Pe unul din terenuri vrea sa faca acte de vinzare cumparare adic sa mil vinda mie ca ginere binenteles numai pe jumatate cu toate ca pe celalalt teren are mai putin ca fratele lui si aici ar fi vrut sa mil dea tot mie da ne este frica ca ne da in judecata .Intrebare socrumiu are titlu pe cele 4000m intabulare pot ataca rudele adica nepoti lui in instanta?Socrul meu a facut cerere in 1991 si numai el detine titluri pe ambele terenuri au vreo sansa in instanta nepoti lui de la fratele lui inclusiv nevasta lui fratele lui sa ceara in instanta anularea titlurilor mentionez ca au mai multe terenuri din care doua titluri de proprietate numai cu numele lui socrumiu .
Buna ziua ma numesc Florin Chelea si locuiesc ca multi alti romani la parterul unui bloc turn cu 10 nivele . Intrebare cum pot sa scap de plata liftului la intrtinere , mai ales acuma ca suntem o familie numeroasa 2 copii bunica si io cu sotia 5 persoane care platim mai mult la intretinere ca unul care locuieste mai sus si foloseste liftul inclusiv pentru catei sau alte animale de prin casa de nustiu cite ori pe zi .Era o data o lege care prevedea ca cei care au catei etc sa platesca jumate de persoana . nu folosim liftul deloc ca sau inventat masini de spalat care aproape usuca hainele nu mai spun ca e o blembureala totala pe casa scari ca si la alti sint foarte multe apartamente ocupate cu chirie nu se stie cite persoane sint iar noi cei care locuim aici ca proprietari de drept cu familiile platim ceva ce nu folosim stind la parter sau etaj 1 . Se poate fenta in vreun fel ? Se poate ajunge la o intelegere cu administratorul ca doar sin 43 de apartamente pe scara si sintem asociatie mica nu depindem de nimeni scara noastra si atit , toate celelalte scari de bloc sunt la fel individuale bloc cu 3 scari si trei asociatii individuale .Va multumesc anticipat.
Sal am avut un accident in tinp ce depaseam o alta masina soferul care il depaseam a marit viteza linie discontinua un drum judetean nu pre aglomerat o masina la 2 3 minute vizibilitate perfecta si vreo 2 km fara obsacole restrictii sau alceva nimic nu venea din fata mam angajat in depasire cu 60km la ora si arind lenjer da nebunu care am incercat sal depasesc a marit si el viteza si la un moment dat in citeva secude cred cam ajuns la suta la ora si ma acrosat pur si sinplu a tras de volan stinga ma atins mai intii dupa cre imedfiat a urmat o bubuitura ma lovit puternic in partea dreapta si mam rasturnat in sant in stinga iar el tot in stinga sa dus pe aratura io am scapat ca prin minune fratemiu care era in dreapta mea da in spate nevastamea are fractura cervicala iar unul din copii mei a avut o taietura la o minuta nu grav cumnatamea si celalalt copil al meu nau decit niste vinatai masina avariata total .Intrebarea e soferul nusi recunoaste vina si mai e si cu dificultati de auz si vorbire dar are un fratior la politie ce sanse am sa il scot vinovat ?Amindoi neam dus in stinga am pe masina urme cum ma sters prima oara si o boalfa mare in aripa din dreapta cum ma lovit ar mai fi 2 martori care nu prea au vazut mare lucru ca era mult praf din cauza ca am mers o parte pe marginea drumului cum ma tot inpins io am un an si jumate de cind am permis iel de 20 si e cu deficiente de auz cine io fi dat permis?