avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 195 soluții astăzi
Forum Activitate cristi@n_cristi@n

Activitate cristi@n_cristi@n

buna ziua tuturor,
scriu aceste randuri deoarece sunt nelamurit in legatura cu pasii si costul cumparari unui cod caen suplimentar. Exista o firma - SRL ce are domeniul de activitate principal vanzarea produselor de constructii, in secundar mai sunt si alte cod caen, dar as fi vrut sa mai adaug inca un cod caen de intermediere financiara. Rugamintea care o am este daca se poate sa-mi explicati daca acest caen de intermediere financiara este in contradictie cu domeniul principal al firmei, adica va trebui sa renunt la domeniul principal ca sa pot sa-mi adaug acest nou caen, si daca nu sunt restrictii de acest gen succint sa-mi spunetii pasii si cost achizitionarii acestui nou cod caen, mentionez ca in firma exista un asociat unic si un administrator (aceste functii nu sunt detinute de aceeasi persoana), va multumesc anticipat pt raspuns, o zi buna.
lucrez la una din cele 10 banci din topul romanesc, toate bune si frumoase pana in momentul de fata cand un director mai mare in functie s-a hotarat sa ma retrogradeze pe motivul ca nu-mi "bag mintile in cap" (in traducere libera de ce nu-mi fac planul /targetul desi acest lucru nu tine de mine in proportie de 100%), drept urmare se doreste mutarea mea de pe functia de ofiter credite (ce o am in prezent) pe functia ofiter cont, totodata cu diminuarea salariului,(acest lucru se va face cu acordul partilor conf legii 53/2003 cu art 17 alin 4 coroborat cu art 41 alin 1) iar colegul ce are functia de ofiter cont in prezent sa-mi ia locul, desigur cu o marire de salariu, adica ce taie din salariul meu pune colegului care vine.Schimbul in sine nu ma deranjeaza ci ideea ca aceste modificari au acte care se vor consemna in CM si desigur diminuarea salariului caci ma duc sa lucrez pe niste banii care oricum nu mai au valoare din momentul angajarii.
in afara faptului ca toate actele trebuiau semnate cu data de 2 dec si azi deja e 3 dec si instiintarea trebuia sa se faca cu 15 zile inainte de data de 2 dec, in seara aceasta directorul suc ma cheama sa semnez ca si cum totul ar fi ceva normal, desigur am refuzat , intrebarea care o am este ce se poate intampla cu mine in acest caz? (mentionez ca fff mult timp la aceasta institutie nu mai vreau sa stau dar acum pe sfarsit de an si pana in primavara anului 2010 totul va ramane blocat!)