avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 643 soluții astăzi
Forum Activitate seitanirina

Activitate seitanirina

Răspuns la discuția somaj, facilitati angajator
va multumesc mult pentru raspuns, o zi buna va doresc
buna ziua, am cateva intrebari la care raspunsul nu-mi e f clar, astept cu multumiri anticipate cateva lamuriri
sunt in somaj din 28.11.2009 (am avut trei ani vechime si am avut dreptul la 9 luni de somaj), si cu 1.06.2010 m-am angajat la alta firma
-mai primesc in continuare 30% din somaj astea 3 luni care au mai ramas?
-ce facilitati are firma ca m-a amgajat pe mine din somaj? de ce plati va fii scutita?
Discuție TAXA MOSTENIRE
Buna ziua :wave:
tatal meu a murit acum 3 luni, iar acum va trebui sa incepem sa facem actele de mostenire
nu lucrez in domeniu, asa ca va rog sa ma ajutati sa pot sa-mi fac o idee, stiu ca va trebui sa vb cu un notar, dar v-as ruga inainte de asta sa ma lamuriti la niste intrebari

1. pe titlul de proprietate, mostenire de la parintii tatalui meu e trecut tata si sora lui, locuim chiar la aceeasi adresa, ei au construit o casa si fiecare mosteneste 1/2 din imobil
acum la mostenire ni se va da noua (2 fete si sotia) jumatea lui, sau va intra in discutie si sora lui? pt ca ei pe casa nu au cadastru, nimic, doar actul ala de proprietate mostenire de la parinti in care se da 1/2 la fiecare
Discuție anexa 14 somaj
buna ziua,
ianuarie-decembrie 2009 am lucrat la o firma de la care am plecat cu art 55, decizia de comun acord, pt ca nu au vrut sa ma bage in somaj.
anul acesta am mai lucrat luna mai la o firma, si din august, deci august noiembrie la alta firma, firma care ma da si in somaj; am intrebat, am un an si 4 luni vechime in ultimii 2, am dreptul.
la dosarul de somaj imi cere o anexa, anexa 14, un tipizat pe care cele trei firme la care am lucrat in ultimii doi ani trebuie sa il competeze, respectiv sa treaca acolo documentele cu care s-a facut plata cas-ului.
problema mea e urmatoarea: firma la care am lucrat anul trecut nu vrea sa-mi dea aceasta anexa, contabila de acolo zice ca firma nu s-a obligat sa ma dea in somaj, si ca nu imi da nimic. I-am explicat ca nu are legatura decizia de incetare cu anexa 14, nu reusim sa ne intelegem, ma gandesc ca probabil firma nu a facut plata cas-ului, si daia, dar mai putea sa-mi inchida anul trecut cartea de munca? si ce pot sa fac? pt ca doar fisa lor imi lipseste de la dosarul de somaj, si fara ea nu imi primeste celelalte acte