avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Activitate geanina_Prv

Activitate geanina_Prv

Buna ziua. Un copil cu handicap grav pentru care tatal beneficiaza de concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor (oug 111/2010), in baza cerificatului de handicap al acestuia, poate fi angajata mama ca asistent personal in baza Legii nr..448/2006. Este vorba de acelasi copil. Multumesc!
Buna ziua. Daca mama beneficiaza de indemnizatie pentru cresterea copilului si nu revine la munca inainte de implinirea varstei de 2 ani a acestuia cu minim 60 de zile fiindca nu mai doreste sau nu mai exista firma la care aceasta a fost salariata, tatal poate beneficia de stimulentul de insertie (pentru acelasi copil) pana la implinirea varstei de 3 ani a copilului respectiv? Multumesc!!!
Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema. Un pensionar limita de varsta solicita angajare ca asistent personal al persoanei cu handicap grav. Care este gradatia cu care se incadreaza? Gradatie 0 (intrucat vechimea i a fost deja luata in calcul o data la stabilirea dretului la pensie) sau gradatie 5 ( vechime in munca peste 20 ani). Sunt intr-o mare dilema. Parerile sunt impartite. Astept un raspuns. Multumesc!
Va rog sa - mi spuneti daca functionarii publici din primării, salariati in cadrul compartimentelor de asistenta sociala beneficiaza de majorarea cu 25% și nu de cea de 10%, procente prevazute de Legea nr. 293/2015.
Multumesc frumos.
Buna ziua.
Sunt membru al CLALFF de aproximativ 3 ani, nu am primit sporul de dificultate in cuantum de pana la 50% din salariul de incadrare potrivit art. II din Legea nr.263/2006, intrucat nu au fost prinse fonduri in bugetul local, desi am solicitat in scris acest lucru in fiecare an. Anul acesta, toti membrii acestei comisii, am participat la sedinta Consiliului Local pentru aprobarea bugetului pentru anul 2015 unde am obtinut sumele necesare pentru acest spor , (pentru anul 2015), apoi primarul a emis dispozitia prin care ne acorda acest drept, tuturor membrilor acestei comisii. Problema este ca, unii dintre colegi (care nu fac parte din acesta comisie) X-(deja, au sesizat Curtea de Conturi cu privire la acest aspect, asigurându-ne totodata ca vom da banii înapoi. Pana la urma este legal acest spor sau nu? mai ales ca Legea 263/2006 nu este abrogata, deci, se aplica. Vom da sau nu, banii inapoi? Multumesc frumos.
Buna ziua.

Va rog sa mi spuneti daca unui functionar public cu salariul functiei sub 975 lei i se majoreaza salariul la 975 lei (salariul minim brut pe tara) cf. HG nr.1091/2014.

Va multumesc.
Multumesc frumos.
Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema. Tatal meu in varsta de 52 ani are mari probleme de sanatate, respectiv sufera de scleroza multipla, pareza pe partea dreapta, recent a fost externat din spital. Medicul ne a recomandat sa incepem demersurile pentru incadrarea sa intr un grad de handicap intrucat necesita aceasta.Intre timp l am programat si la comisia pentru pensionare deoarece a fost salariat peste 30 ani, la care trebuie sa ne prezentam in ianuarie 2015. Este vreo problema daca obtinem incadrarea in gradul de handicap inainte de pensia pe caz de boala, ma gandesc ca ambele sunt pe aceleasi probleme de sanatate, sa nu fie probleme apoi sa nu mai poata beneficia de pensia pe caz de boala.Va multumesc.
Buna ziua.
Va rog sa mi spuneti și mie daca pot solicita direct stimulentul de insertie pentru fiica mea nascuta la data de 22.08.2013, daca nu am beneficiat de concediu nici prenatal nici post natal. Datorita unor probleme, am soliciat certificatul de nastere al minorei abia dupa o luna de la nasterea acesteia, iar medicul de familie nu mai poate sa mi elibereze acel concediu medical. Mentionez ca sunt incadrată ca asistent personal cu contract cu perioada determinata din anul 2008 având continuitate.
Va multumesc.
Buna ziua.
Va rog sa mi spuneti daca mama este minora, nu mai merge la scoala, in luna iunie trebuie sa nasca, tatal viitorului copil este elev in ultimul an de liceu, la zi, poate beneficia tatal de concediu de crestere al copilului. Mentionez ca cei doi traiesc in concubinaj. Va multumesc.