Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulent insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulent insertie

Buna ziua.
Va rog sa mi spuneti și mie daca pot solicita direct stimulentul de insertie pentru fiica mea nascuta la data de 22.08.2013, daca nu am beneficiat de concediu nici prenatal nici post natal. Datorita unor probleme, am soliciat certificatul de nastere al minorei abia dupa o luna de la nasterea acesteia, iar medicul de familie nu mai poate sa mi elibereze acel concediu medical. Mentionez ca sunt incadrată ca asistent personal cu contract cu perioada determinata din anul 2008 având continuitate.
Va multumesc.
Puteti sa solicitati direct stimulentul de insertie (fara a intra anterior in CCC) dar acesta se va acorda de la data depunerii actelor la Primarie dar nu mai devreme de a 43-a zi de la nasterea copilului.