avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 604 soluții astăzi
Forum Activitate Miha.Miha

Activitate Miha.Miha

Răspuns la discuția Deducerile salariale
Exemplu:
2095 brut
dupa ce se scad CAS, CASS, somaj raman
1750 (aprox) din care
120 deducere
1630 baza de impozitare - 16%
rezulta 1369 net

Intrebarea mea era unde se duce deducerea? Si cu ce-l ajuta pe unul cu deducere de 650 de lei din 1031, daca banii aia nu-i mai revin? Exemplul acesta cu 1031 si deducerea de 650 e de pe acest site. In logica mea, dupa cum imi raspundeti inseamna asa:
1031-650=381 baza de impozitare
Daca cei 650 deducere nu ii revin inapoi celui care are aceasta reducere, care e avantajul? Ca omul respectiv ia in mana atunci undeva in jur de 300 de lei.

PS: Scrisul cu majuscule inseamna zbierate. Am petentia ca am pus o intrebare pertinenta, pentru ca nu ma lamuresc unde se duc acesti bani si cu ce ajuta aceasta deducere. Multumesc oricum pentru raspuns, o sa ma abtin sa mai pun intrebari pe acest site..
Am priceput cam ce e cu ele, dar intrebarea mea este: unde se duc acesti bani? Pentru ca am observat ca de fapt, acesti bani se scad din salarul brut, dupa impozitarile de rigoare (somaj, CAS, CASS), apoi nu mai apar nicaieri, adica nu se mai adauga salariului net, dupa impozitarea de 16%. In logica mea, daca o pesoana are in intretinere 4 persone, si are 1000 de lei brut dupa ce se scade CASS, CAS, somaj, daca i se scade deducerea de 650 de lei, si nu ii mai apare nicaieri, cu ce il ajuta aceasta deducere?