Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Deducerile salariale
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Deducerile salariale

Am priceput cam ce e cu ele, dar intrebarea mea este: unde se duc acesti bani? Pentru ca am observat ca de fapt, acesti bani se scad din salarul brut, dupa impozitarile de rigoare (somaj, CAS, CASS), apoi nu mai apar nicaieri, adica nu se mai adauga salariului net, dupa impozitarea de 16%. In logica mea, daca o pesoana are in intretinere 4 persone, si are 1000 de lei brut dupa ce se scade CASS, CAS, somaj, daca i se scade deducerea de 650 de lei, si nu ii mai apare nicaieri, cu ce il ajuta aceasta deducere?
Deducerea ajuta asa:
-din venitul brut lunar vi se scad cas(10,5%),somaj(0,5%),sanatate(5,5%) si deducerea personala pentru a obtine venit baza de calcul impozit pe venitul din salarii(16%).
-daca nu vi s-ar acorda deducerea aceasta ( facilitate etc!), venitul baza de calcul impozit ar fi mai mare si deci impozitul retinut mai mare si deci netul ( restul de plata mai mic!)
-retinerile din salariu: somaj, sanatate, somj, impozit se vireaza la bugetul statului ca sa puteti beneficia de pensie, somaj,ingrijiri de sanatate etc la nevoie!CUM SA VA REVINA SI ACESTI BANI LA NET?
Avand persoane la deducere se scade din impozitul pe salariu. Acest lucru se vede si in declaratia 210 (fisa fiscala a dumneavoastra). Valoarea imp pe salariu este mai mica.
Exemplu:
2095 brut
dupa ce se scad CAS, CASS, somaj raman
1750 (aprox) din care
120 deducere
1630 baza de impozitare - 16%
rezulta 1369 net

Intrebarea mea era unde se duce deducerea? Si cu ce-l ajuta pe unul cu deducere de 650 de lei din 1031, daca banii aia nu-i mai revin? Exemplul acesta cu 1031 si deducerea de 650 e de pe acest site. In logica mea, dupa cum imi raspundeti inseamna asa:
1031-650=381 baza de impozitare
Daca cei 650 deducere nu ii revin inapoi celui care are aceasta reducere, care e avantajul? Ca omul respectiv ia in mana atunci undeva in jur de 300 de lei.

PS: Scrisul cu majuscule inseamna zbierate. Am petentia ca am pus o intrebare pertinenta, pentru ca nu ma lamuresc unde se duc acesti bani si cu ce ajuta aceasta deducere. Multumesc oricum pentru raspuns, o sa ma abtin sa mai pun intrebari pe acest site..
Deducerea nu se duce nicaieri.Nu fac nimic legiuitorii cu ea.E o modalitate ,chipurile,prin care ni se aplica cote mai mici de impozitare.Deci o modalitate de a ne ajuta de a avea salarii mai mari.
Miha.Miha a scris:

Exemplu:
2095 brut
dupa ce se scad CAS, CASS, somaj raman
1750 (aprox) din care
120 deducere
1630 baza de impozitare - 16%
rezulta 1369 net

Intrebarea mea era unde se duce deducerea? Si cu ce-l ajuta pe unul cu deducere de 650 de lei din 1031, daca banii aia nu-i mai revin? Exemplul acesta cu 1031 si deducerea de 650 e de pe acest site. In logica mea, dupa cum imi raspundeti inseamna asa:
1031-650=381 baza de impozitare
Daca cei 650 deducere nu ii revin inapoi celui care are aceasta reducere, care e avantajul? Ca omul respectiv ia in mana atunci undeva in jur de 300 de lei.

PS: Scrisul cu majuscule inseamna zbierate. Am petentia ca am pus o intrebare pertinenta, pentru ca nu ma lamuresc unde se duc acesti bani si cu ce ajuta aceasta deducere. Multumesc oricum pentru raspuns, o sa ma abtin sa mai pun intrebari pe acest site..

Deducerea este o gaselnita de a micsora impozitul pe salariu (de 16%) diferentiat pe fiecare salariat, functie de salariu si de nr. persoanelor aflate in intretinere.
Din venitul brut trebuiesc scazute cotizatiile pentru somaj pensie si sanatate si rezulta un venit net intermediar (venit net 1). Daca nu ar exista deducerea atunci s-ar aplica 16% (impozitul pe salarii) la aceasta suma, care si acest impozit se scade din venitul net 1 si ar rezulta venitul net 2, adica ce luati in mina. Dar exista deducerea si deci impozitul se calculeaza prin aplicarea cotei de 16% la venitul net 1 micsorat cu valoarea deducerii, deci rezulta un impozit pe salariu mai mic, care se scade din venit net 1 si deci rezulta un venit net 2 mai mare decit in cazul in care nu exista deducere.
Dumneavoastra incercati sa intelegeti ceea ce am scris eu pentru ca in cazul pe care l-ati dat ca exemplu (cel cu salariul brut de 2095 lei) este calculat gresit salariul. Da, in acel exemplu dispar din stat cei 120 lei care reprezinta deducerea salariala.
In acest exemplu avem:
-venit net 1: 1750 lei,
-deducere: 120 lei,
-venit impozabil: 1630 lei,
-impozit pe salarii: 261 lei
TOTAL Venit net 2: 1489 lei (1750-261)
Diferenta dintre salariul calculat de mine si cel sugerat de dvs. este de 120 lei, deci se poate afirma ca din neatentie sau intentionat (nu se poate sti) cel care a calculat salariile a gresit.
Eu nu am verificat daca la un venit brut de 2095 lei deducerea corespunzatoare este de 120 lei si am luat-o ca atare. Spun asta pentru ca s-ar putea ca acei 120 lei sa reprezinte altceva (de exemplu avans salariu, sau propriri sau rate, etc.) si atunci calculul salariului este corect iar dvs. ati fost dusa in eroare de coincidenta sumei de deducere cu acea suma de avans, proprire, rata, etc.
Sper ca m-am facut inteles.
Cu stima si speranta ca mai accesati acest forum.
L. T.