avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 652 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters116348

Activitate ContSters116348

Răspuns la discuția parasirea domiciliului
La divort tb sa faceti dovada ca pe fondul neintelegerilor si scandalurilor casnicia nu mai poata fi salvata iar relatiile de familie sunt iremediabil vatamate
Răspuns la discuția parasirea domiciliului
Care sunt motivele ?daca este violent si o sa puteti proba cu martori motivul lui ca ati parasit domiciliul nu este relevant ,deoarece ati plecat pt, a evita alte consecinte grave sau dati detalii ca sa va putem consilia pe speta
Răspuns la discuția Plangere contraventionala
De regula ,este o fapta care tine de sofer e posibil chiar judecatorul sa va dea castig de cauza si pt. faptul ca p/v este ilizibil am intanlit spete in practica
Răspuns la discuția incompatibilitate
Nu puteti fi salariat pt. a intra in barou
Buna considerati ca pentru perfectarea unei v/c prin inscri sub semnatura privata asupra unui teren pe care vanyatorul il detine in urma unui testament autentic si nu a facut cerere la legea 18 este necesar ca un capat de cerere sa solict sa se constate ca vanzatorul este este proprietarul terenului obtinut prin testament urmand ca al doilea capat de cerere sa fie perfectarea?
Buna , daca am solicitat suspendarea efectelor autorizatiei de funct. a carui program de functionare mi/a fost redus nejustificat si fara sesizari ,aceta fiind actul pe care am solicitat anularea e posibil sa platesc cautiune si cat?
Răspuns la discuția proprietate
Buna ,ati spus ca pe teren aveti titlu,deci casa pe terenul din titlu puteti face .Problema se ridica daca doriti sa faceti act pe casa trebuie sa introduceti o actiune de contatare aproprietatii prin edificare insa o consultanta corecta o puteti primi doar atunci cand dati toate detaliile .
Răspuns la discuția Plangere contraventionala
Faceti contestatie si solicitati un certificat de grefa cu nr. dosarului ,partile si obiectul plangerii pentru a va recupera permisul in termenul de 15 zile .Solicitati anularea procesului si exonerarea de plata a amenzii .Proba in cadrul contraventiilor considerate acuzatii penale conform CEDO tb sa o faca intimata IPJ....,tb sa observati toate aspectele intomirii procesului ,martorul vici de completare lipsa obiectiunilor care contituie motiv de nulitate deoarece ati fost lipsit astfel de dreptul la aparare care poate fi acoperit ulterior in instanta insa deocamdata aveti motive suficiente pt. a solicita anularea procesului verbal.Daca nu vi/l anuleaya sigur prin contestatie va luati deocamdata permisul inapoi ;i mai castigati timp de organizare a activit. fara permis
Răspuns la discuția ascultarea inculpatului
Multumesc,este corecta opinia d/stra R.Gabi
Răspuns la discuția plangere rezolutie
Multumesc,:luck: