avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 678 soluții astăzi
Forum Activitate dragomir_alina

Activitate dragomir_alina

Buna ziua
Am incheiat la notar o conventie de servitute cu un vecin pentru a beneficia de acces pe o bucata de drum, urmand ca acest drept sa fie trecut in cartea funciara a fiecaruia. Actul a fost incheiat la sfarsitul lunii martie. Cand am sunat la notar sa intreb daca pot ridica incheierea de la cartea funciara, mi s-a zis ca nu pentru ca a fost respinsa cererea, nu mi s-a spus motivul, si ca trebuie refacuta cererea cu o modificare. A zis ca se ocupa. E sfarsitul lunii august si nici pana acum nu imi este rezolvata problema. Am dat mai multe telefoane la notar si ba mi s-a spus ca nu a avut timp, ba ca e in concediu. Eu locuiesc/lucrez in Bucuresti, iar actul s-a facut la un notariat in jud Arges, ca sa merg personal e mai dificil in timpul saptamanii. Si nici nu merita sa platesc drumul si o zi libera de la munca ca sa mi se spuna in fata ca nu a avut timp notarul. Poate fi reclamat si la Protectia Consumatorului sau numai la Uniunea Notarilor Publici? In baza actului incheiat la notar, eu pot solicita la BCPI inscrierea drumului in cartea funciara ? Va multumesc
Buna ziua. Pentru a beneficia de servitute de trecere pe o bucata de teren a vecinului, este necesar sa am cadastru facut si pentru terenul meu ca sa pot incheia actul de servitute la notar? Va multumesc
Ca sa ajung la casa parintilor mei, trebuie sa trec prin curtea matusii mele. Cand au impartit pamantul, tatal meu si matusa mea nu au facut si un drum de servitute in acte. Intre timp tata a decedat, iar matusa, ajunsa la o varsta inaintata, a facut contract de intretinere cu o persoana straina. Ca sa am acces la casa parintilor mei, cum e cel mai bine sa procedez, sa fac drum de servitute? Trebuie masurata bucata pe unde se trece, facut cadastru? Mentionez ca pe acea bucata de drum trec si utilitatile (gaze si apa) si nu am alta cale de acces decat prin curtea ei. De asemenea as dori sa fiu acoperita ca, de exemplu, daca as dori sa vand bucata mea de pamant cu casa, sa beneficieze si viitorii proprietari de libera trecere.
Ce fel de act ar trebui sa fac si care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmez?

Va multumesc
Buna ziua. Am contractat un credit la BCR (din pacate, sa nu faceti niciodata credit la ei) unde, printre multe clauze abuzive, mi s-a spus verbal de data asta, ca nu pot rambursa anticipat decat 3 rate deodata + cea din luna in curs, deci 4 rate. Acest lucru nu se specifica in contractul semnat de mine, asa ca intrebarea e ca daca pe baza acestui amanunt eu pot face cerere de rambursari anticipate pe sume mai mici decat imi impun ei.#-o
Multumesc anticipat pt raspuns
Cand am fost acum la CAS sa platesc pt ca am un apartament inchiriat, mi-a zis ca legea a fost valabila doar pana in anul 2009. eu practic platesc acum pt cei 3 ani in care nu am stiut si acum mi se pare ciudat ca deodata nu mai e in vigoare. Nu de alta, dar intreb ca sa nu ma trezesc iar peste 3 ani ca am de platit cu milioanele, cum am patit acum #-o.
Stiti cineva ceva in acest sens?!
Multumesc
Buna ziua

Am incercat sa inteleg din mesajele scrise aici ceea ce ma intereseaza.
Totusi vreau sa ma lamuresc cum trebuie. Mama mea are o pensie de 880 ron si un apartament inchiriat. Are taxele si impozitele platite la zi peste tot, mai putin la CASS (cred ca zic bine institutia) pentru ca n-a stiut ca se da impozit pe chirie si aici. A aflat abia acum, cand a trebuit sa-si scoata o adeverinta pt un dosar ca sa ia un medicament, si a zis ca are restante din 2006 in valoare de 2800 ron:O. Nu a fost instiintata in niciun fel ca ar trebui sa plateasca si aici impozit, nu a primit nici o instiintare prin posta (stiam ca asa se procedeaza) si acum s-a trezit cu suma asta. A intrebat la astia de la CASS si normal ca astia vor banii. Din mesajele anterioare am inteles ca daca esti pensionar nu mai platesti taxe pe alte venituri sau n-am inteles bine?! As vrea o veste buna ca sa stiu de unde apuc problema s-o rezolv.