avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 806 soluții astăzi
Forum Activitate MONA-LISA

Activitate MONA-LISA

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti daca pot primi concediu medical pentru ingrijire copil de 12 ani operat si imobilizat in ghips. Copilul nu se poate ridica din pat si nu se poate ingriji singur. Medicul de familie al copilului spune ca nu-mi poate da concediu medical, pentru ca are mai mult de 7 ani. Pe biletul de externare scrie:" Pacientul are nevoie de insotitor permanent 10 saptamani".
Va multumesc.
Buna ziua
Va rog sa ma ajutati cu o informatie referitoare la facturile fiscale emise, de alte societati catre societatea noastra si care sunt gresite. Este legal sa fie corectate astfel: se taie cu o linie informatia gresita, se scrie langa informatia corecta, se semneaza, se stapileaza si se scrie "corectat la data de ...........".
Daca nu este legal acest mod de corectare va rog sa-mi spuneti cum trebuie procedat si in baza carei legi.
Greselile consta in:
- primul caz: s-a gresit o litera din numele firmei:
- al doilea caz: s-a calculat gresit TVA-ul, baza si totalul fiind bune; s-a facut o factura storno si o factura corecta, dar pe ultimele doua facturi s-a trecut gresit CUI-ul firmei noastre;
- al treilea caz: s-a gresit valoarea totala la TVA, s-a trecut ingrosat (peste) cifra corecta, dupa care s-a taiat cu o linie, s-a corectat, semnat si stampilat.
Astept raspunsul dumenavoastra.
Va multumesc si va doresc o zi buna.
Răspuns la discuția Factura din NIR-uri diferite
Va multumesc pentru raspunsuri, dar am uitat sa specific ca noi nu suntem o unitate de productie, si la noi o astfel de asamblare nu are caracter repetitiv, deci nu folosim contul 711 (care se foloseste doar la productie).
Cum trebuie sa inregistrez in contabilitate pentru ca din cele doua NIR-uri (fiecare cu cate o pozitie) sa pot emite o factura pe care sa doar o singura pozitie, respectiv utilajul cu dotari standard si accesorii optionale?
Va multumesc.
Buna ziua
Am achizitionat de la doi furnizori diferiti (din UE) bunuri (un utilaj si un transformator). Ele vor fi asamblate si vor fi vandute impreuna ca o singura pozitie (utilaj cu dotari standard si accesorii optionale) la clientul care ne-a comandat utilajul.
Cum fac receptiile? In ce cont le receptionez? E bine in 3021? Trebuie sa fac si bon de consum? Am inteles ca trebuie sa fac un proces verbal de asamblare si punere in functiune. Acesta cum il prind in contabilitate? Apoi cum fac ca ele sa devina un singur utilaj si sa le pot vinde?
Va multumesc.