avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate nihil

Activitate nihil

Deci, mai specific inca o data. Sechestrul a fost instituit de instanta si nu de executor. Am inregistrat incheierea la CF. Ulterior, persoana care-mi era datoare o suma de bani, a imprumutat de la o alta persoana o alta suma de bani si a ipotecat apartamentul. acum ipotecarul doreste sa vanda imobilul intrucat nu a fost respectat termenul de restituire al imprumutului. eu am prioritate la repartizarea sumei din vanzare fata de ipotecar, avand in vedere ca am scris primul sechestrul? Ori, ipoteca este prioritara sechestrului, indiferent ca a fost ulterioara?
Sechestrul a fost instituit la cererea mea, iar ipotecar este o alta persoana care doreste acum sa vanda imobilul sechestrat .
Am instrituit sechestru asigurator prin intermediul instantei asupra unui imobil. Ulterior un imprumut a fost garantat cu acest imobil si a fost ipotecat. Cartea funciara a inscris si sechestrul asigurator si ipoteca. Acum ipotecarul vrea sa vanda imobilul . Ce pot face eu ? La cererea mea a fost instituit sechestrul asigurator asupra bunului respectiv?
Se poate vinde bunul si daca da, in ce conditii?
Va rog sa-mi raspundeti cat mai repede pentru ca luni trebuie sa ma intalnesc cu ipotecarul si traiesc doar dintr-o pensie de handicap si nu-mi pot permite un avocat.