avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 197 soluții astăzi
Forum Activitate dumitru gorgonetu

Activitate dumitru gorgonetu

Buna ziua,

conditiile mele de pensionare sunt:

-Data nasterii 21 Ianuarie 1949

-Luna si anul pensionarii: Septembrie 2014
-Varsta standard de pensionare 64 ani si 8 luni
-Stagiul complet de cotizare 34 ani si 4 luni

AM REALIZAT:
1-Am iesit la pensie, la limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare la data de 31 iulie 2009.
2-Total stagiu de cotizare realizat 50 ani, 5 luni si 29 zile
3-In grupa a-II-a 30ani, 7 luni si 8 zile
4-Conditii speciale si deosebite de munca 6 ani, 4 luni si 27 zile,
5-Conditii normale 4 ani, 7 luni si 14 zile
6-Stagiu asimilat 1 an, 4 luni si 10 zile
7-Numarul de puncte realizate este de: 63.78737

INTREBARI:

a. in motivarea deciziei de pensionare este scris:
- venitul brut realizat nu face parte din baza de calcul a pensiei, iar intrebarea mea este de ce?, pentru ca toate retinerile salariale (impozit, contributii sociale, CASS, etc) au fost calculate la salariul brut lunar,
- la data de 1 decembrie 2009 am semnat toate formalitatile privind incetarea contractului de munca cu angajatorul. Mentionez faptul ca in perioada 31 iulie 2009 (data depunerii cererii de pensionare) si 01 decembrie 2009 (data efectiva a incetarii contractului de munca) am continuat activitatile de munca, lucru dovedit prin fisa fiscala eliberata de angajator si depusa la data 08 decembrie 2009 la Casa de Pensii sector 5, pentru recalcularea pensiei.
Intrebare: punctul anual pe 2009, va fi rezultatul punctelor lunare acumulate pentru 11 luni impartit la 12?

Mentionez faptul ca, sporurile la salariu au fost luate in calcul, conform adeverintei financiare eliberate de serviciul financiar al angajatorului.

La punctajul mediu realizat, de 63,78737 a fost adaugat un numar de puncte: 9, 83607, conform OUG 209/2008, referitor la sporul de noapte acordat pentru anii lucrati.

Va multumesc.