Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Conditii pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Conditii pensionare

Buna ziua,

conditiile mele de pensionare sunt:

-Data nasterii 21 Ianuarie 1949

-Luna si anul pensionarii: Septembrie 2014
-Varsta standard de pensionare 64 ani si 8 luni
-Stagiul complet de cotizare 34 ani si 4 luni

AM REALIZAT:
1-Am iesit la pensie, la limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare la data de 31 iulie 2009.
2-Total stagiu de cotizare realizat 50 ani, 5 luni si 29 zile
3-In grupa a-II-a 30ani, 7 luni si 8 zile
4-Conditii speciale si deosebite de munca 6 ani, 4 luni si 27 zile,
5-Conditii normale 4 ani, 7 luni si 14 zile
6-Stagiu asimilat 1 an, 4 luni si 10 zile
7-Numarul de puncte realizate este de: 63.78737

INTREBARI:

a. in motivarea deciziei de pensionare este scris:
- venitul brut realizat nu face parte din baza de calcul a pensiei, iar intrebarea mea este de ce?, pentru ca toate retinerile salariale (impozit, contributii sociale, CASS, etc) au fost calculate la salariul brut lunar,
- la data de 1 decembrie 2009 am semnat toate formalitatile privind incetarea contractului de munca cu angajatorul. Mentionez faptul ca in perioada 31 iulie 2009 (data depunerii cererii de pensionare) si 01 decembrie 2009 (data efectiva a incetarii contractului de munca) am continuat activitatile de munca, lucru dovedit prin fisa fiscala eliberata de angajator si depusa la data 08 decembrie 2009 la Casa de Pensii sector 5, pentru recalcularea pensiei.
Intrebare: punctul anual pe 2009, va fi rezultatul punctelor lunare acumulate pentru 11 luni impartit la 12?

Mentionez faptul ca, sporurile la salariu au fost luate in calcul, conform adeverintei financiare eliberate de serviciul financiar al angajatorului.

La punctajul mediu realizat, de 63,78737 a fost adaugat un numar de puncte: 9, 83607, conform OUG 209/2008, referitor la sporul de noapte acordat pentru anii lucrati.

Va multumesc.

dumitru gorgonetu a scris:
La punctajul mediu realizat, de 63,78737 a fost adaugat un numar de puncte: 9, 83607, conform OUG 209/2008, referitor la sporul de noapte acordat pentru anii lucrati.

Sa incep cu finalul mesajului dvs. pentru ca ati omis sa ne spuneti un lucru important: ati depus la casa de pensii si niste adeverinte cu sporuri. Punctajul la care faceti referire mai sus este punctajul suplimentar pentru activitatea desfasurata in grupa II de munca; pentru sporul aferent activitatii prestate in timpul noptii nu se acorda punctaj separat.

Veniturile care nu au fost avute in vedere la calculul punctajului mediu anual, conform motivarii din decizia de pensie, sunt cele care, in acceptiunea OUG nr. 4/2005 nu au caracter permanent (activitatea in acord, primele, beneficiile orele suplimentare etc.). Poate reveniti si ne spuneti ce adeverinte ati depus in dosarul de pensionare.

am continuat activitatile de munca, lucru dovedit prin fisa fiscala eliberata de angajator si depusa la data 08 decembrie 2009 la Casa de Pensii, pentru recalcularea pensiei.

Fisa fiscala este lipsita de relevanta. Veniturile in functie de care se recalculeaza pensia dvs. sunt cele din declaratiile nominale pe care angajatorul avea obligatia sa le depuna lunar la casa de pensii. Din aceste declaratii rezulta baza contributiva pentru care s-a retinut si platit CAS, documente care se afla in evidenta informatizata a casei de pensii.
Calculul pensiilor este reglementat prin art. 76 - art. 78 din Legea nr. 19/2000 si realizat efectiv prin intermediul unui program.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Gabriela Pintea, Consilier juridic