avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 395 soluții astăzi
Forum Activitate CristinaU

Activitate CristinaU

Buna ziua, In data de 2 aprilie 2012 m-am intors din CIG (am stat in CIG 2 ani. copii gemeni s-au nascut in aprilie 2010). La cateva luni dupa intrarea mea in CIG, pe postul meu a venit o alta colega din alt departament. Initial cu cateva luni inainte de intoarcere am venit la serviciu pentru a anunta revenirea mea din CIG. mi s-a spus ca in locul meu este acum altcineva si ca se va gasi ceva pt mine. Cu 2 saptamani inainte am revenit pentru a depune la Resurse Umane cererea - informare de intoarcere la munca, cerere pe care seful meu a aprobat-o. M-am intors la munca si mi s-a zis sa am rabdare ca pe postul meu este acum altcineva si ca se va gasi ceva si pentru mine. Am asteptat 3 saptamani in tot acest timp venind la serviciu si asteptand sa mi se spuna pe ce post voi lucra. Dupa 3 saptamani am primit un telefon de la Resurse Umane pentru a veni la o scurta intalnire. In cadrul acestei intalniri dintre mine si o persoana de la resurse umane mi s-a comunicat ca postul meu este desfiintat si ca pot accepta un alt post din posturile libere ale companiei dar pe un salariu de 2 ori mai mic. Mentionez ca departamentul in care lucram exista in continuare, se ocupa de aceleasi lucruri si evident este condus de 1 persoana - cea care este acum in locul meu. Angajatorul invoca concedieri in masa si reorganizare. Este legal acest lucru atata timp cat departamentul pe care il conduceam exista chiar si intr-o forma modificata si este in continuare condus de catre o persoana - cea care mi-a luat locul cat am fost in CIG? Multumesc
Legat de decizia ICCJ, am citit paragraful de mai jos intr-un articol :
"Decizia Inaltei Curti de Casatie si Justitie prevede ca indemnizatia lunara pentru cresterea copilului se acorda pentru fiecare copil nascut dintr-o sarcina gemelara, de tripleti sau multipleti, in cuantum de: 800 lei pentru perioada 1 ianuarie 2006-31 decembrie 2006; 600 lei pentru perioada 1 ianuarie 2007-31 decembrie 2008; 600 lei sau optional, 85% din media veniturilor pe ultimele 12 luni, dar nu mai mult de 4.000 de lei pentru perioada 1 ianuarie 2009-17 iunie 2009"

Imi este neclara partea:

".....600 lei sau optional, 85% din media veniturilor pe ultimele 12 luni, dar nu mai mult de 4.000 de lei pentru perioada 1 ianuarie 2009-17 iunie 2009" .

Sa inteleg ca pentru nasterile gemelare din perioada mai sus mentionta se aplica procentul (in limita a 4000 lei) si pentru al doilea copil dar pentru nasterile gemelare de dupa 17 iunie 2009 se aplica procentul (in limita a 4000 lei) doar pentru un copil iar pentru al doliea 600 lei?
Răspuns la discuția Indemnizatie gemeni
Multumesc! Imi este neclara partea cu ".....600 lei sau optional, 85% din media veniturilor pe ultimele 12 luni, dar nu mai mult de 4.000 de lei pentru perioada 1 ianuarie 2009-17 iunie 2009" .
Sa inteleg ca pentru nasterile gemelare din perioada mai sus mentionta se aplica procentul (in limita a 4000 lei) si pentru al doilea copil dar pentru nasterile gemelare de dupa 17 iunie 2009 se aplica procentul (in limita a 4000 lei) doar pentru un copil iar pentru al doliea 600 lei?

in aprilie 2010 am nascut doi baieti gemeni. Actual primesc indemnizatia de crestere copil astfel: 85% (in limita a 4000 RON)pt un copil si 600 RON pentru cel de-al doilea.
Am citit paragraful de mai jos intr-un articol si nu imi este deloc clar daca Decizia ICCJ modifica cuantumul pt cel de-al doilea copil?
"Decizia Inaltei Curti de Casatie si Justitie prevede ca indemnizatia lunara pentru cresterea copilului se acorda pentru fiecare copil nascut dintr-o sarcina gemelara, de tripleti sau multipleti, in cuantum de: 800 lei pentru perioada 1 ianuarie 2006-31 decembrie 2006; 600 lei pentru perioada 1 ianuarie 2007-31 decembrie 2008; 600 lei sau optional, 85% din media veniturilor pe ultimele 12 luni, dar nu mai mult de 4.000 de lei pentru perioada 1 ianuarie 2009-17 iunie 2009"
Imi puteti spune va rog care sunt raportarile contabile obligatorii pt un ONG (organizatie non guvernamentala)?
Multumesc
In 2006 am absolvit cu licenta Facultatea de Contabilitate din cadrul ASE Bucuresti. Am practicat contabilitatea primara in jur de 5 ani.
Imi puteti spune va rog:
1. daca am dreptul de a tine contabilitatea "cap - coada", unei asociatii non-guvernamentale?
2. care sunt documentele si raportarile lunare / anuale obligatorii in cazul unei asociatii non-guvernamentale?
Multumesc
Din continutul articolului dvs.cu titlul de mai sus nu inteleg daca eu, persoana fizica care am achizitionat un imobil intr-o cladire noua, cu scopul de locuinta, sunt scutita integral de plata TVA?
Mentionez ca la achizitionare am platit TVA 5%.

Daca sunt scutita integral de plata TVA ce trebuie sa fac pentru recuperarea procentului de 5% platit la achizitionare?

Multumesc
Multumesc frumos pentru informatii!
Buna seara ! Sunt insarcinata in 19 saptamani cu gemeni (baieti :)) si ma intereseaza un raspuns profesionist legat de indemnizatia pt crestere copii, alocatii copii si alte posibile venituri pe care statul le acorda in cazul gemenilor.

Am apelat la ajutorul dvs.deoarece tot ce am citi pe internet legat de aceste subiecte nu m-au ajutat catre o concluzie.

Multumesc frumos!
Cristina