Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie gemeni
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie gemeni

in aprilie 2010 am nascut doi baieti gemeni. Actual primesc indemnizatia de crestere copil astfel: 85% (in limita a 4000 RON)pt un copil si 600 RON pentru cel de-al doilea.
Am citit paragraful de mai jos intr-un articol si nu imi este deloc clar daca Decizia ICCJ modifica cuantumul pt cel de-al doilea copil?
"Decizia Inaltei Curti de Casatie si Justitie prevede ca indemnizatia lunara pentru cresterea copilului se acorda pentru fiecare copil nascut dintr-o sarcina gemelara, de tripleti sau multipleti, in cuantum de: 800 lei pentru perioada 1 ianuarie 2006-31 decembrie 2006; 600 lei pentru perioada 1 ianuarie 2007-31 decembrie 2008; 600 lei sau optional, 85% din media veniturilor pe ultimele 12 luni, dar nu mai mult de 4.000 de lei pentru perioada 1 ianuarie 2009-17 iunie 2009"
nu vi se aplica dvs. deoarece ati nascut in 2010
Multumesc! Imi este neclara partea cu ".....600 lei sau optional, 85% din media veniturilor pe ultimele 12 luni, dar nu mai mult de 4.000 de lei pentru perioada 1 ianuarie 2009-17 iunie 2009" .
Sa inteleg ca pentru nasterile gemelare din perioada mai sus mentionta se aplica procentul (in limita a 4000 lei) si pentru al doilea copil dar pentru nasterile gemelare de dupa 17 iunie 2009 se aplica procentul (in limita a 4000 lei) doar pentru un copil iar pentru al doliea 600 lei?