avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 192 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters117240

Activitate ContSters117240

Multumesc D-na Geaman,bine de stiut,am crezut ca numai in RO se poate solutiona speta.
O zi frumoasa,
V
Multumesc pt raspunsuri.
Vreau sa adaug ca suntem cetateni romani, casatoriti in RO,cu ultimul domiciliu in Bucuresti, numai copilul are cetatenie irlandeza, si noua conferindu-ne automat rezidenta irlandeza din 2002.
Procesul de divort se va judeca in Bucuresti, chiar daca minorul are alta cetatenie.
Nu avem proprietati comune in RO, numai in IRE, in RO am numai donate de la parinti, de aceea ea a fost f suparata, ca nu-mi poate lua proprietatea din Costinesti.
Referitor la relatia cu sotia, nu se pune problema de a o ierta, nu de alta, insa ea nu considera ca face ceva rau.
Ea spune ca bea din banii ei, si ca face exact ce vrea.
Datorita si culturii irlandeze , pe care a "asimilat-o" in "avantajul" ei, a fi parinte singur, nu inseamna nimic aici, chiar e foarte la moda, mama primind si un ajutor substantial de cateva sute euro/saptamana.
Asa ca mamele prefera sa fie divortate si sa aiba parteneri ocazionali, ca doar copilul creste oricum, e si mare,pana te intorci de la servici, cu o sticla de alcool la brat.
Mi se pare nedrept sa aplici o lege discriminatorie, care da dreptul doar mamei sa creasca copilul, cand ea nici nu e interesata decat sa traiasca cat mai bine viata, mai ales cand e tanara.
O plimbare cu elicoperul sefului ei sau o petrecere printre barbati, un cocktail pe ici pe colo, chiar la pranz, sunt preferate fata de timpul petrecut cu baiatul.
Totusi, incredintarea se face in favoarea femeii in RO....penibil!
V
Răspuns la discuția Autoturism in devalmasie
Buna Ady,
Vad ca Nic1, sau Nicoleta probabil si-a facut bine tema,si vezi, are si experienta de a pune mana pe lucruri..ca deh..daca legea e confuza...ea pune ".." la proprietar...si gaseste portite..ca deh..daca"abuzul de incredere si furtul intre soti este f greu de demonstrat si de luat in seama in instante..." ...ramai cu buza umflata daca dai peste una ca ea...
Si fix mai trebuie sa dai si 3% sa-ti mai intri in posesia celor 50% din valoarea masinii.
Cu pareri de rau!
Buna ziua,
Sunt in pragul unui divort,situatie nu tocmai placuta,mai ales ca avem un copil de 7ani si jumatate, casatoriti de 13 ani.(impreuna de 15).
Locuim in Dublin (Irlanda).
Am primit informatii despre costuri si proceduri.
Am alta nedumerire. Nu ma intereseaza sa divortez, si asta nu ca as avea ceva de castigat ramanand casatorit, ci pt ca ma gandesc intai la copil. Asa cum multe doamne avocat remarcau, cand se ajunge la divort, pe multi nu ii mai intereseaza cum si cat sufera copiii,implicati in aceste evenimente , traumatizante chiar pt adulti.
Sotia mea, s-a apucat de baut, si serios , de prin 2004. Mai cade si isi mai sparge capul, il coase, ii ia politia carnetul pt 1 an, pt bautura la volan,mai se duce cu vreunul pe la vreun hotel si gasesc factura, etc.
Situatii total neplacute pt orice barbat.
Mai nou, nu ma mai suporta, si vrea sa parasesc vila, unde vrea sa stea doar cu copilul. Nici asta nu ma deranjeaza, insa copilul are nevoie de mine.
Nu vreau sa fiu considerat las, ca plec in Ro si imi las copilul fara tata, dar nici nu stiu ce sa fac.
Sotia dupa ce bea prima sticla de vin, sare la bataie, si daca o ating, se duce la politie si la medic. Ieri m-a zgariat pe maini si la pocnit si pe baietel,dupa care a trecut la a doua sticla...pe care a terminat-o pana m-am intors de la servici.
Problema mea este ca baietelul este cetatean irlandez, cu pasaport din 2002, IRE, asa ca probabil nu am sanse sa-l iau in Ro, daca plec din IRE.
Dar se pare ca nici nu mai putem locui impreuna.
Suntem casatoriti de 13 ani. Poate e 13 ghinionist..
Ce sanse credeti ca am sa imi iau copilul, sau daca mai are rost sa mai stau in casa,in conditiile date.
Avem niste proprietati impreuna...si mai am si niste imprumuturi in eur, asa ca nici n-as putea sa parasesc IRE, pt ca trebuie sa le achit,...si nu o poti face imediat.
In ordinea asta de idei...nici nu vreau sa ma mut cu chirie..in timp ce ea sa stea in vila...nu mi se pare corect....vila e 50%/50%.
Ce ma sfatuiti? Sa accept divortul?
Multumesc