avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 755 soluții astăzi
Forum Activitate popescu marcela

Activitate popescu marcela

Buna dimineata tuturor.
De ceva timp, bineinteles dupa ce a aparut criza asta si s-a dus serviciul-ca asa este bine intr-o tara cum este a noastra cu o astfel de guvernare, m-am hotarat sa ma pun serios pe invatat si sa particip si eu la acest examen la magistratura in 2012.
Cum de felul meu nu ma sperii prea usor, am citit si eu in dimineata asta ceva de aici de pe forum, lucruri care intr-adevar sperie pe cineva care are cat de cat putina experienta, ma refer la spete controversate si solutii discutabile.
Simt pe masura ce citesc un gust amar si imi dau seama de munca celor ce scriu aici si de sacrificiile facute.
Nu stiu ce sa spun daca sa continuati sau nu, de altfel nici nu este intentia mea de a da sfaturi, dar ideea este ca sunt lucruri mai importante ca familia sau sanatatea, cum scria cineva ieri aici.
Cum in viata asta am reusit sa obtin si un definitivat in avocatura, ceea ce inseamna, cred, ceva dar intr-o meserie care nu-mi place, imi dau seama ca daca lucrurile ar fi fost mai bine in tara asta, sub toate aspectele, economic, etc. nimeni nu si-ar mai bate capul cu examene care iti iau ani de zile iar la sfarsit participi pe un numar de 20+20 posturi de judecator sau procuror cu sute daca nu chiar mii de candidati.
Ideea este ca va urez succes celor ce vreti sa continuati.
Personal cunosc oameni foarte apropiati care au castigat in aceasta lupta, dar dupa 2-3 incercari, ceea ce inseamna 2-3 ani.
Cu respect, aceste sunt cateva cuvinte de incurajare si care sper sa nu fie ofensatoare pentru cineva.

Buna ziua.
Impotriva unei societati comerciale, Oficiul Registrului Comertului a fomulat actiune pentru dizolvarea acesteia.
S-a dat castig de cauza O.R.C.-ului
Problema apare cand administratorul societatii comerciale, ce urmeaza a fi dizolvata, vrea sa faca recurs.
In aceasta situatie, a recursului formulat de administrator, este necesar plata taxei de timbru de catre acesta?
Si cat este aceasta taxa raportat la art.11, art.6 ai art.17 din Legea 146/1997
Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Aviz de insotire a marfii
Multumesc mult , este vorba de o inteprindere individuala.
In acest caz este necesar sa intocmesc o decizie interna de catre persoana autorizata?
Buna ziua,
Am un format in word de avize de insotire a marfii. Cum nu este tipizat trebuie si un
registru special cu numerele pentru avizele de insotire a marfii.
Cum se face un astfel de registru si ce rubrici trebuie sa contina.
Multumesc
Buna ziua,
O societate aflata in situatia de insolventa datorita datoriilor mari, dar nefiind introdusa in procedura, poate vinde bunuri aflate in patrimoniul sau, atat corporale sau necorporale.?
Personal, intr-o situație asemănătoare, am trimis prin scrisoare recomandata cu confirmare de primire o adresa prin care ii comunicam fostului angajat ca am posibilitatea de a-l reangaja. Dupa trecerea unui termen de 10 zile lucrătoare, calculat de la data cand a primit scrisoarea recomandata, data ce apare pe confirmarea de primire, am angajat o alta persoana.
Au existat si exista discutii daca termenul de 9 luni se aplica concedierilor individuale, colective sau in ambele situatii.
Pentru evitarea unuor situatii neplacute, reclamatii etc. am considerat necesar sa notific fostilor angajati si in cazul concedierilor individuale.
Multumesc
Pe fond, practic, acest text ar permite o derogare de la dispozitiile Codului Muncii care interzic concedierea in perioada CCC-ului, ceea ce este inadmisibil
Buna ziua.
Potrivit art.25 alin.2 din OUG 111/2010 este interzis angajatorului sa dispuna incetarea raporturilor de munca sau de serviciu in cazul salariatei/salariatului care se afla in concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la un an, respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap;
Prin urmare in situatia acordarii concediului pentru cresterea copilului in conditiile art.2 alin.1 lit b din respectiva ordonanta angajatorul are aceasta posibilitate ?
Discuție Toate cele bune
La multi ani!
Sarbatori fericite, tuturor utilizatorilor si membrilor avocatnet !