avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Activitate dreptaciul

Activitate dreptaciul

Răspuns la discuția Legatar universal
Va multumesc pentru promptitudinea cu care mi-ati raspuns. Presupun ca ''mostenitor rezervatar" inseamna ca si fiul are dreptul la o parte din mostenire.
Unchiul meu , prin testament dat in fata unui notar mi-a lasat "intreaga sa avere mobila si imobila". Acest unchi a avut un fiu care actualmente locuieste in Germania,la un domiciliu pe care eu nu il cunosc,si nici unchiul meu nu l-a cunoscut.Ca urmare a decesului acestui unchi as dori sa deschid succesiunea.Fiul sau are si el dreptul la mostenire?Cum pot sa gasesc pe cineva care probabil nu are un domiciliu stabil?Ce pasi trebuie sa urmez pentru a obtine mostenirea?
-
1) In cazul in care ma angajez cu contract de munca pe perioada nedeterminata beneficiez de 30% din indemnizatia de somaj?
2)Ce acte,demersuri trebuie sa fac pt obtinerea acestei sume si in ce perioada de timp?
Răspuns la discuția Recenzor sau somer?
Va multumesc pt raspuns, dar totusi nu inteleg de ce ar trebui sa se opreasca contibutii de sanatate si somaj atata timp cat sunt somer.
In cazul in care un somer este acceptat sa fie recenzor pt recensamantul de anul acesta,conform celor scrise in presa se vor lucra 12 zile ,cca 12 ore/zi pt care recenzorul va primi cca 500 lei net.
- se va incheia un contract de munca?
-se poate pierde somajul?
Mentinez ca indemnizatia de somaj este de 530 lei.
In urma disponibilizarii colective, din motive care nu tin de persoana salariatului, persoana disponibilizata are dreptul la 6 salarii a cate 670 ron,conform ccm,din fondul de salarii.
- ce retineri se vor face din aceste salarii,in ce procent si care este baza legala?
-daca aceste salarii nu au fost acordate la data disponibilizarii si se vor acorda esalonat voi beneficia de somaj?
-este legal sa nu fie acordate aceste plati compensatorii la data disponibilizarii ci esalonat timp de 6 luni?
Multumesc pt ajutor si scuze daca nu am postat intrebarea in subforumul corespunzator.
In cazul actionarii in instanta pt anularea deciziei de concedier in aceeasi cerere pot solicita si drepturi banesti care nu mi-au fost acordate anterior, cum ar fi spor de munca grea, etc prevazute in ccm si cim?
In urma disponibilizarii am primit cartea de munca pe care se mentioneaza pe coperta spate<<:scanat si arhivat Casa Judeteana de Pensii Olt.>>cu toate ca domiciliez in judetul Prahova ,iar angajatorul este CFR Marfa Bucuresti. DE asemeni aceasta mentiune nu este certificata prin semnatura.Exista vreo problema,pot avea probleme la pensie sau somaj?Va multumesc.
Răspuns la discuția Plati compensatorii?
Pai nu le invoc eu, imi sunt comunicate in decizia de concediere .CCM la nivel de unitate(CFR Marfa) a fost incheiat anul acesta, si nu stiu daca exista acum contract colectiv la nivel de ramura.
In cazul in care salariile acestea se acorda de angajator nu ar trebui sa se plateasca toate impreuna, la data incetarii raporturilor de munca?
Răspuns la discuția Plati compensatorii?
Art 45 al1 lit i din legea somajului se aplica si pt plati compensatorii acordate de angajator?Beneficiez de aceste plati in cazul in care ma angajez?
Ma scuzati ca insist dar am impresia ca in tara asta totul este facut in ultima vreme in asa fel incat sa nu mai existe nici un fel de logica.Legile ar trebui sa fie clare, precise pt a putea fi aplicate .