avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 763 soluții astăzi
Forum Activitate pedacipro

Activitate pedacipro

asa usor este sa vorbiti doamna, dar...nici nu stiti ce am patit eu cu acest ordinar care a facut inchisoare pentru furt. pe perioada cat am fost viceprimar nu ma asculta deloc si atunci cand ii ceream foile de parcurs sa verific traseele ma injura si ma scuipa... are un comportament ciudat cu toti copiii, azi a venit si a adus la primarie un alt concediu medical pentru saptamana trecuta. ce dumnezeu sa ma fac cu el?
i-am cerut un proces verbal sa vad in ce circumstante a luat in primire microbuzele dar a zis ca nu are nimic. microbuzele, atat cel al scolii cat si cel al consilului local sunt lovite si zgariate. in permanenta tinea microbuzele in curte la el, nu la scoala sau la primarie iar mereu avea de vanzare motorina si benzina. dumnezeu cu mila...
sa platesc nu este cazul pentru ca este acasa, iar urgente sunt pentru ca avem un alt microbuz decat cel al scolii pe care il inchiriem la diferite evenimente (nunti, excursii, meciuri de fotbal, etc). aseara l-am inchiriat la o nunta si am fost nevoit sa trimit un alt baiat care nu este angajat al primariei dar intruneste conditiile pentru a conduce microbuzul. acest impertinent, desi i-am trimis acasa adrese sa se prezinte la serviciu sau sa aduca cheile de la microbuze si actele lor nu s-a conformat, iar aseara a sunat la 112 anuntand ca s-a furat microbuzul din curtea primariei. am fost sunat de politie si am infirmat cele spuse de el. o alta echipa a politiei s-a deplasat la restaurant unde erau nuntasii, au intrerupt nunta, cerand documentele. baiatul a prezentat foaia de parcurs, actele lui si licenta microbuzului. acum va raspunde si in fata politiei pentru apel fals la 112.
nu este functionar public, este contractuant. iar la fisa postului doar i-am adaugat cateva sarcini cum ar fi sa duca la indeplinire alte treburi stabilite de primar (spalatul masinilor primariei, mentinerea curateniei in parcul auto, intr-un fel sa respecte programul de 8 ore de lucru, chiar si in vacanta.)
sunt primar nou intr-o comuna si as vrea sa ma ajutati intr-o problema. pe microbuzul scolii este angajat fratele fostului primar. pe data de 25 iunie am fost investit de catre prefectura. pe 26 iunie am intrebat secretarul unde este soferul si acesta mi-a raspuns ca este in concediu de odihna, avizat de fostul primar. conform codului muncii, am trimis prin posta cu confirmare de primire o dispozitie privind rechemarea lui la serviciu. bineinteles ca a refuzat primirea. a doua zi a venit la primarie si a prezentat un concediu medical valabil trei zile. ultima zi de concediu medical a venit la mine in birou sa ii acord concediul de odihna aferent anului 2012. i-am zis ca intre timp fisa postului i-a fost completata si ca trebuie sa vina la serviciu intr-ucat are foarte multa treaba. a plecat si i-am trimis o alta adresa prin care il rechemam la serviciu. a primit-o de la postas dar nu a venit toata saptamana la lucru, trimitandu-mi doua adrese prin care imi aduce la cunostinta ca nu vine la serviciu pentru ca ''este in concediu de odihna'' si in a doua adresa ma intreaba ce treaba are la primarie, ce sarcini ii dau? saptamana ce a urmat nu a fost deloc la serviciu, deci as putea sa ii desfac contractul de munca... are cinci apsente nemotivate. ati putea sa ma ajutati?? multumesc frumos.
Răspuns la discuția salarii neplatite
am sunat executorul si mi-a zis ca a trimis adresa cu confirmare de primire prin care solicita finantelor publice sa blocheze conturile primariei
din 2008 sunt viceprimar intr-o comuna. in 2009, la 1 martie am fost dat afara din functie. am actionat in contencios-administrativ si am castigat. consiliul local a facut recurs la curtea de apel unde le-a fost respins. hotararea a ramas definitiva, irevocabila si cu titlu executoriu. am fost repus in functie la data de 19 aprilie 2010. mentionez ca in tot acest timp, in locul meu a fost numit alt viceprimar care a ridicat salariile. prin hotarare, li se cere sa mi se achite salariie din momentul demiterii mele pana la repunerea mea in functie. vazand ca nici nu se gandesc sa se conformeze hotararii, am apelat la un executor. acesta le-a trimis somatie si le-a dat la dispozitie 6 luni sa imi achite salariile. din momentul primirii somatiei, aveau 10 zile la dispozitie pentru a face contestatie la somatie. nu au facut nimic, iar acum, cand au trecut si cele 6 luni, invoca ordonanta 71/2010 prin care mi se vor da salariile in 3 transe, astfel: 33% in 2012, 33% un 2013 si 34% in 2014. ideea este ca la o comuna vecina, acelasi caz similar, consiliul local a facut contestatie la somatie, invocand aceeasi ordonanta, iar instanta a respins contestatia. ce imi recomandati? il pot actiona penal pentru nepunerea in aplicare a unei hotarari de instanta cu titlu executoriu?
la primaria suletea, vaslui, s-au dublat peste noapte taxele si impozitele locale fara nicio hotarare de consiliu local. ba mai mult, codul fiscal s-a modificat doar pentru cei care detin mai mult de o casa sau au autoturisme cu capacitate cilindrica mai mare de 2000 de cmc. ce parere aveti? eu am sunat la mai multe primarii si au aceleasi taxe ca si anul trecut. am fost la prefect si a zis ca trimite corpul de control la primarie....
ce parere aveti? cine greseste?
cred ca nu m-am facut destul de bine inteles...ei au ramas la sedinta 6 consilieri (din 11), printre care si cel caruia i se ridicase sprijinul politic...si potrivit legislatiei in vigoare (legea 393/2004 - art. 9, alin. 2, litera h1: pierderea calitatii de membru al partidului politic sau al organizatiei minoritatilor nationale pe a carei lista a fost ales;) automat isi pierde dreptul de a mai participa la sedinte de consiliu in calitate de consilier si de a mai vota.
ei au votat in necunostinta de cauza, dar prefectura nu poate anula hotararile ci doar instanta de contencios administrativ. si din aprilie deabia acum instanta a dat solutie dosarului cu pricina, anulandu-le. ce se poate face in momentul de fata?
multumesc frumos.
sunt consilier local intr-o comuna din judetul vaslui si as vrea sa va prezint o situatie mai speciala...
in luna martie au fost adoptate o serie de hotarari in cadrul unei sedinte de consiliu local. cea mai importanta era chiar adoptarea bugetului local... Precizez ca unuia dintre consilieri i se retrasese sprijinul politic de catre partidul pe a carei liste candidase inca din februarie, iar d-l primar nu vroia sa lase consilierii care erau de partea lui sa i-a act de situatie. tot invoca ''ca ce aveti voi cu baiatu', ca doar nu a facut nimic?!'' precizez ca primarul este pnl, iar consilierul care pierduse si calitatea de membru al partidului era psd. suntem 11 consilieri, iar consilierul in cauza era exact piesa care inclina balanta spre primar...
la acea sedinta, unul dintre consilierii care sprijina primarul nu era prezent, deci eram prezenti 10 consilieri (printre care si subiectul nostru) din 11. la inceputul sedintei, presedintele psd din comuna, consilier valid, a reamintit consiliului local ca exista adresa de la organizatia judeteana psd prin care era retras sprijinul unuia dintre consilieri, ba mai mult a prezentat si 2 proiecte de hotarare (pe care primarul le-a scos cu japca de pe ordinea de zi) care prevedeau pierderea calitatii de consilier si validarea urmatorului de pe lista suplianta a psd. cum era de asteptat, nici nu au vrut sa auda, fapt care ne-a determinat sa iesim din sedinta cerand secretarului sa stipuleze in procesul verbal.
hotararile au fost trimise la prefectura unde, bine'nteles nu au primit viza de legalitate, prefectul cerand primarului si consiliului local reanalizarea hotararilor adoptate.
acelasi circ, nici nu au vrut sa auda. drept urmare prefectul judetului a actionat in contenciosul administrativ hotararile adoptate nelegal si acestea au fost anulate.
cum deja suntem la sfarsitul anului si bugetul a fost adoptat asa cum a vrut d-l primar, ce putem face??
se mai poate reveni...se poate cere primarului socoteala pentru abuzurile clare..?
astept un raspuns de la voi...multumesc si va salut.
sarbatori fericite tuturor!