avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 679 soluții astăzi
Forum Activitate seby tf

Activitate seby tf

Buna ziua,am si eu o rugaminte la dvs. daca ma puteti ajuta.Cand am fost la ajofm pentru a-mi depune dosarul pentru indemnizatia de somaj,o doamna de acolo m-a luat in alt birou pentru a-mi completa un nou dosar,bineinteles ca pe moment nu am inteles despre ce era vorba.De curand am fost sunat de cei de la ajofm si mi-au spus ca sa ma prezint peste doua zile pentru ca incep cursurile si sa imi aleg cursul care m-ar interesa.Nu m-ar interesa nici un curs de la ei dar nici nu as vrea sa aiba vreo influienta asupra somajului.Eu momentan urmez cursurile la seral(clasa 13 seral).Cum as putea sa refuz cursurile fara a pierde somajul?
Răspuns la discuția NATURA SUCCESIUNII
Deci sa inteleg ca mostenitori sunt :sotul defunctei 1/2 si cealalta jumatate fratele defunctei?
Buna ziua,am si eu o nelamurire.Ce inseamna:
Natura succesiunii:Legala,conform art.1 L319/1944 si art.672 C civ.
MOSTENITORI:
1.SOTUL DEFUNCTEI 1/2
2.UN FRATE AL DEFUNCTEI 1/2
RENUNTATORI:nu sunt
STRAINI DE SUCCESIUNE,in conditiile art.700 C civ.:ceilalti frati ai defunctei
Va rog sa-mi spuneti si mie mai exact,strainii de succesiune au vreun drept?
Buna ziua,poate cineva sa ma ajute cu un sfat.Vreau sa stiu unde sa ma adresez pentru o reclamatie deoarece firma la care am lucrat intarzie sa imi completeze anexa 2 pentru ccc.Firma la care am lucrat este din Ploiesti cu sediul la Bucuresti,este vorba de Vodafone.Am lasat anexa 2 pentru a o completa de 1 luna,chiar nu e nimeni sa ii traga la raspundere?
Si mai am o singura intrebare la dumneavoastra,dosarul pentru indemnizatie se depune dupa expirarea celor 126 zile pre-post natale sau imediat dupa nastere la terminarea celor 84 zile de prenatal?Are vreo importanta,as putea sa pierd indemnizatia?multumesc mult
Buna ziua,am vazut noua lege pentru indemnizatie si am observat ca mamele care vor naste cu 1 ianuarie 2011 vor beneficia de 1 an indemnizatie.Eu am nascut pe 6 decembrie,dar dosarul pentru indemnizatie trebuie facut peste 42 zile,adica i ianuarie,unde ma incadrez la 1an sau 2ani.Eu am intrat in pre-post natal din somaj si banuiesc ca oricum dupa 1an nu am la ce loc de munca sa ma reintorc.
AJOFM au fost anuntati si concediile au fost inregistrate,dar fostul angajator imi da adeverinta cu venituri decat pentru luna decembrie 2009?Deoarece un an anterior datei nasterii copilului inseamna ca ar fi pe 6 decembrie 2009 iar eu am intrat in somaj pe 26 decembrie 2009,asta nu inteleg cine se ocupa de luna decembrie.Ma gandesc daca am de a face si cu firma unde am lucrat sau decat cu ajofm.multumesc mult.
Buna seara,am si eu o nelamurire cu privire la dosarul pentru indemnizatie,nu stiu exact cum se procedeaza.Eu am beneficiat de somaj din 26decembrie 2009 pana pe 20 septembrie 2010 cand am intrat in prenatal urmand sa nasc pe 6 decembrie si dupa aceea postnatalul pana in ianuarie 2011.Intrebarea este: pentru luna decembrie cine trebuie sa imi completeze venitul pentru anul anterior datei nasterii copilului,firma unde am lucrat sau ajofm? va multumesc
Răspuns la discuția In somaj se plateste postnatalul?
Si daca eu am 10 luni de somaj,cele 2luni pentru completarea celor 12 luni trebuie sa cer adeverinta la firma unde am lucrat?Adeverinta pe care o cer este fisa fiscala?
Am inteles ca prenatalul este platit in perioada somajului,postnatalul este platit? Cine imi elibereaza anexa 2,fisa fiscala pt anul anterior nasterii copilului,dovada eliberata de casele teritoriale de pensii pt situatiile prevazute la art.4 literele c,h si p din normele metodologice de aplicare a OGU148/2005,decizia de suspendere a contractului de munca emisa de angajator.Eu fiind in somaj de unde fac rost de ele pentru intocmirea de indemnizatie.