avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 431 soluții astăzi
Forum Activitate giolgau

Activitate giolgau

sunt pfa iar sotia e trecuta si ea la registrul comertului conform Legii nr. 4/2014
Intrebare - o pot trece coasigurat la sanatate daca nu are nici un venit ?
multumesc
Răspuns la discuția Taxa TV-PFA
Din moment ce PFA-ul nu are personalitate juridica, nu poti plati mai
mult de o singura taxa radio-tv din moment ce in textul legii apare
mentionat explicit: "taxa se plateste o singura data la nivel de
familie, prin familie intelegandu-se: sotul, sotia, copii, precum si
orice alte persoane care traiesc si gospodaresc impreuna". I
sunt pfa norma de venit - comert cu amanuntul , detin casa de marcat - Este obligatoriu acest registru ?
ms
sa zicem ca imi vine comanda la bere - 500 ron si comanda la altceva 500 de ron total 1000 ron , in sertarul de la casa de marcat am 300 ron . hop vine inspectorii de la fisc face casa e ok , iar in tejghea ...surpriza 1000 ron -- he he he !! si zice evaziune ! sigilam magazinu ! ce pot sa mai fac ????
sunt pfa cu norma de venit , detin un magazin am casa de marcat , dar sunt anumite momente cand am in magazin mai multe sume de bani pentru platirea furnizorilor Ideea e urmatoarea : la un control de la fisc cum pot justifica acesti bani in fata inspectorilor anaf ?
Nu sunt societate , sunt doar un pfa amarat cu platile la zi a impozitului - ce treaba au cu acei bani ? - asta se numeste tot evaziune ?
Răspuns la discuția Vechime in munca
nu mai inteleg nimic - deci noi ca pfa platim asigurari sociale ca prostii an de an - si nu se considera vechime in munca ?
am o hotarare judecatoreasca definitiva (vinzare locuinta cu chitanta de mana) ...toate bune si frumoase pana acum cind vreau sa fac ordinul prefectului , de ani buni de zile nu am constatat ca numele tatalui meu e gresit dactilografiat , undeva in nume in loc de E este I
Ce pot face ?
1 - ma duc la arhiva cu tatal sa repar greseala
2 - la un notar
Răspuns la discuția CAS pentru dobanda la banca ?
azi am fost la CASS
doamnele de acolo au spus ca nu am nimic de plata (nu mai inteleg) dar pe cazierul fiscal imi apare suma care o are tatal meu in banca
Ori sunt blonde...ori patesc ce am mai patit - majorari si alte chestii
Răspuns la discuția CAS pentru dobanda la banca ?
si inca o intrebare
am un copil de 8 ani si iam pus la cec pe numele lui o suma de bani - si el datoreaza cass la stat ?
Răspuns la discuția CAS pentru dobanda la banca ?
chiar nu mai inteleg nici eu nimic
tatal meu e pensionar si are un cont in banca ,iar anaful a zis ca datoreaza 5,5% din dobanda la sanatate