Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Taxa TV-PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Taxa TV-PFA

Zilelle acestea am primit un plic in care era o notificare de plata ptr o taxa lunara pentru serviciu public de televiziune. Mentionez ca sunt p.f.a in domeniul instalatii electrice ,sunt pensionar si doream sa mai am un venit suplimentar la pensia ptr. limita de varsta. Va rog sa-mi spune-ti daca este normal da platesc aceasta taxa penru ca sediul pfa este in ap. in care locuiesc si platesc abonament la societatea de cablu rds -rcs. Va multumesc ptr. raspuns .
Din moment ce PFA-ul nu are personalitate juridica, nu poti plati mai
mult de o singura taxa radio-tv din moment ce in textul legii apare
mentionat explicit: "taxa se plateste o singura data la nivel de
familie, prin familie intelegandu-se: sotul, sotia, copii, precum si
orice alte persoane care traiesc si gospodaresc impreuna". I