avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 705 soluții astăzi
Forum Activitate szellm

Activitate szellm

Buna ziua,

as dori sfatul dvs ptr a solutiona o eraore contabila descoperita acum, azi, care provine din anul 2013 , si care se continua si in acest an.

Am preluat o noua firma si am descoperit ca in soldul creditor al contului 4418 figureaza o suma, drept urmare am anuntat clientul ca are de plata imp pe venit suma X.In urma cerecetarilor s-a adeverit ca plata imp pe venit efectuat trimestrial a fost ctbilizat gresit adica cu nota ctbla 698=5121 si nu 4418=5121....Pe anul 2013 , respectiv pe anul 2014. Ce mai pot eu sa fac?, cum pot sa corectez? Rog frumos ajutor dpdv contabil si fiscal.

va multumesc frumos
Buna, am de stornat urmatoarea formula ctbila ptr ca nu s-a inergistrat TVA-ul .

628=401 20 lei

Va rog frumos ajutati-ma cu un sfta cum sa o fac aceasta stornare?ce nota ctbila?si ce declaratie rectificativa trebuie depusa avand in vedere ca incepem luna august?

mulutmesc mult
Buna tuturor, am preluat recent o firma mica ca sa tin contabilitatea, am constatat ca din 01.05.2013 aceasta are soldul negativ la casa in valuta. Soldul initial care a fost preluat din balanta 01.04.2013 este exprimat in lei. Va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat cum sa corectez acest sold, fara a cere sa se faca vreo depunere in valuta in caserie.

multumesc.
Răspuns la discuția schimbare denumire firma
ok, acum imi este clar, merci mult
Răspuns la discuția schimbare denumire firma
Interesant, eu lucrez la o firma multinationala al carei numa era S.C. XXXX S.R.L. ( nu dau nume) si repede l-au schimbat in XXXX S.R.L. desi in denumirea ei nu figura S.C. SOCEIATTEA COMERICIALA XXXX S.R.L., de aici confuzia in capul meu. Deci schimbarea trebuie efectuata doar de catre acei agenti economici care au in denumirea lor pe langa S.C. si SOCIETATEA COMERICALA EXEMPLU S.R.L., am inteles bine?
Buna, puteti va rog frumos sa-mi scrieti care este procedura pentru schimbarea denumirii societatii comerciale , ma refer la faptul ca numele firmei sa numai contina S.C. (societate comerciala) , de asemenea puteti va ma ajutati cu un raspuns si la intrebarea aceasta schimbare trebuie sa o faca toatel firmele existente in Romania sau doar unele cu o acitivitate speciala?


merci mult
Răspuns la discuția dreptul la somaj
multumesc frumos
Salut, sunt mamica in CCC , pe data de 3.09.2012 trebuie sa ma intorc la servici, insa am aflat ca postul meu s-a desfiintat, as dori sa stiu daca am dreptul la somaj ? daca da cum se calculeaza? intreb acest lucru deoarece am vorbit la servici cu o angajata de la departamentul HR si mi-a spus ca ar fi posibil somajul si se vor plati salarii compensatorii.Ce inseamna aceasta ?, cati bani, somajul cat timp se acorda si cu ce suma se plateste?

va multumesc frumos,
Buna, am o colega de servici care are CIM incheiat pe perioada determinata pe 6 luni, ea a aflat ca este insarcinata, in cazul ei i se va suspenda CIM-ul sau nu pentru CCC pana la 2 ani? va beneficia de indemnizatie sau nu?

va multumesc frumos,