Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIM incheiat pe perioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIM incheiat pe perioada determinata

Buna, am o colega de servici care are CIM incheiat pe perioada determinata pe 6 luni, ea a aflat ca este insarcinata, in cazul ei i se va suspenda CIM-ul sau nu pentru CCC pana la 2 ani? va beneficia de indemnizatie sau nu?

va multumesc frumos,
C.i.m. va inceta de drept la data expirarii duratei pentru care a fost incheiat, in conditiile in care nu se decide prelungirea acestuia.
Situatia este valabila indiferent daca salariata este gravida sau nu, indiferent daca se afla sau nu in CCC.

La expirarea perioadei pentru care a fost incheiat c.i.m., salariata poate sa-si depuna actele pentru somaj ... in acest sens, din somaj poate intra in concediul de maternitate si apoi in CCC, urmand ca la terminarea acestuia sa-si reia somajul ...