avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate wolfmistery

Activitate wolfmistery

Buna Ziua!
Am facut si eu un contract pe 2 ani#-o la o anumita companie care asigura internet prin modem...Viteza care spuneau ca o au si care era afisata pe reclama lor era de 2 Mb.....dar se pare ca numai in orasele mari...Eu locuiesc intr-o comuna apropiata si nu este nici pe departe de 2 Mb ci de 230 kb iar semnalul este foarte slab de multe ori chiar inexistent:((...a trecut 1 an de la incheierea contractului si doresc sa renunt la aceste servicii care sunt de o calitate deplorabila...doresc rezilierea contractului dar fara a le mai plati acestora restul sumei de bani deoarece nu mi-au fost asigurate serviciiile despre care ei vorbesc...daca mi-ar fi asigurata acea viteza de 2 Mb as fi fost de acord sa le dau si acel rest de bani ...le pot restitui si acel modem pe care l-am primit la incheierea contractului acesta fiind intact(neavand nici o zgarietura)
Răspuns la discuția partaj
Bunicul meu a locuit in aceasta casa din momentul in care s-a nascut(1935),tatal sau a a parasit aceasta locuinta construind alta in care s-a mutat(1966)...bunicul meu s-a mutat si el in alta localitate(1992)...in aceasta locuinta ramanand tatal meu pana in momentul de fata...bunicul meu vine ocazional in vizita...deci ma gandesc ca se poate apela la uzucapiune pe ce data bunicul a locuit timp de 30 de ani neintrerupt,chiar mai mult, in aceasta locuinta...toate taxele si impozitele au fost platite pe numele bunicului meu
Răspuns la discuția partaj
acestia doresc sa sa fie despagubiti pentru partea care cred ei ca li se cuvine desi dupa cum am spus ...nu au contribuit cu nimic la aceasta locuinta in toti acesti ani ..doar ca acum au pretentii....acei mostenitori au primit despagubiri deja de la tatal bunikului meu ..care este mort din anul 1986 dar a parasit locuinta in care bunikul meu a continuat sa traiasca din anul 1966...pe acest teren si locuinta nu exista documente care sa ateste vreun proprietar
Răspuns la discuția partaj
da ...traieste...ce se poate face pentru a ajunge proprietar cat mai curand?
Răspuns la discuția partaj
va multumesc frumos de raspuns.....dar acum as dori sa va prezint cazul real...este vorba despre o locuinta aflata pe un teren de 4000 de mp,bunicul meu nu are acte pe acest pamant si nici pe locuinta,in schimb locuieste in aceasta locuinta din anul in care s-a nascut(1935) dar a parasit locuinta in anul 1992 in aceasta locuinta ramanand tatal meu...bunicul a mai avut un frate si o sora care,au decedat dar se judeca din acest an cu mostenitorii acestora pentru dobandirea acestei locuinte,pana in acest moment nu am fost deranjati de respectivii care nu au participat cu absolut nimic la intretinerea locuintei...mentionez ca toate taxele si impozitele au fost platite de bunicul meu respectiv tatal meu...se poate vorbi si in acest caz de uzucapiune?
Discuție partaj
Buna ziua ...as dori sa aflu si eu numarul si numele legii care te pune in posesia unui imobil dupa 30 de ani de locuire in respectivul imobil.....v-as ruga sa mi-o trimiteti prin mail daca se poate...