Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... internet prin modem-conexiune proasta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

internet prin modem-conexiune proasta

Buna Ziua!
Am facut si eu un contract pe 2 ani#-o la o anumita companie care asigura internet prin modem...Viteza care spuneau ca o au si care era afisata pe reclama lor era de 2 Mb.....dar se pare ca numai in orasele mari...Eu locuiesc intr-o comuna apropiata si nu este nici pe departe de 2 Mb ci de 230 kb iar semnalul este foarte slab de multe ori chiar inexistent:((...a trecut 1 an de la incheierea contractului si doresc sa renunt la aceste servicii care sunt de o calitate deplorabila...doresc rezilierea contractului dar fara a le mai plati acestora restul sumei de bani deoarece nu mi-au fost asigurate serviciiile despre care ei vorbesc...daca mi-ar fi asigurata acea viteza de 2 Mb as fi fost de acord sa le dau si acel rest de bani ...le pot restitui si acel modem pe care l-am primit la incheierea contractului acesta fiind intact(neavand nici o zgarietura)
wolfmistery a scris:

reclama lor era de 2 Mb.....dar se pare ca numai in orasele mari...Eu locuiesc intr-o comuna apropiata si nu este nici pe departe de 2 Mb ci de 230 kb iar semnalul este foarte slab de multe ori chiar inexistent:((...

S-ar putea ca parametrii lor să fie exact cei din contract. Rată de transfer de 2 Mbps exact asta înseamnă, că poţi face download cu 230 kB/s. Ca să ai download de 2MB/s, ţi-ar trebui un abonament de 20 Mbps, care e la cu totul alt preţ.

"semnalul slab" este un non-sens în cazul de faţă. Traficul de Internet e alcătuit din nişte pachete, care vin doar la cerere (atunci când dai click pe un link, de exemplu). Nu e ca la cablul TV., nu există "semnal slab", ci doar rată de transfer prea redusă, dar dacă faci download cu 230 kB/s, nu e cazul.
selfdefender, utilizator